Jaký kompresní formát je užitečnější: ZIP, nebo RAR?

aktualizováno 
Komprimovat soubory je nutné i v době, kdy pevné disky osazené v běžných počítačích dosahují průměrné kapacity 40 GB a vyšší. Jste si jisti, že používáte to nejužitečnější, co současné technologie nabízejí? Podívejme se na zoubek formátům ZIP a RAR.

Objektivně zhodnotit užitečnost nejrozšířenějších kompresních algoritmů není nijak jednoduché, spíše naopak: ošemetné. Považuji proto za nutné uvést na pravou míru fakta, která jsou v podobných testech a srovnáních často opomíjena. Od doby, kdy společnost Microsoft zavedla v operačním systému Windows XP (jednoduchou a slabou) podporu komprese do formátu ZIP, sleduji na internetu desítky (lichých) diskuzí a úzkoprsých srovnání výkonností nejrozšířenějších metod bezztrátové komprese ZIP, RAR, popř. ACE.

První autor srovnává pouze rychlosti komprese v závislosti na použité metodě komprese (best, normal, good apod.) a vyvodí závěr: ZIP je lepší. Druhý autor sleduje pouze kompresní poměry mezi jednotlivými formáty a vyvodí závěr: RAR a ACE jsou hvězdy, ZIP už nestíhá. Třetí autor, blížící se svým testem jisté hranici objektivity, udělá kombinaci srovnání autora prvního a druhého a vynese result: je úplně jedno jaký formát vyberete, také proto jsou jich na světě desítky. Poradil a pomohl vám ve výběru autor první, druhý, nebo třetí? Mě rozhodně ne.

Související články

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - archivujeme a komprimujeme data

Winrar 3.2 v češtině - stahujte

File Shredder 3.02 - rozsekejte nafouklé soubory (recenze)

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - snadnější manipulace se soubory

 

Jak správně volit a za jaké situace?

Rozhodl jsem se proto nejrozšířenější a nejpoužívanější formáty (ZIP a RAR) podrobit zkoušce podle vícero kriterií, než jaká jsou uvedena výše. Hned zpočátku upozorňuji na jednu věc: formát ACE  (i když je výkonnostně velmi zajímavý) vypadl z duelu kvůli své minoritě v rozšířenosti mezi uživateli počítačů, tedy těch, kteří svá data komprimují.

Druhý fakt, na který chci upozornit je ten, že jsem se snažil dobrat (a dobral) závěru, zda využívat ZIP komprimace přímo ve Windows XP, nebo instalovat WinZIP 9.0, popř. WinRAR 3.4. Poslední alternativou, ke které přihlížím, je možnost využití souborových manažerů (např. Total Commander, Servant Salamander apod.) z dílen třetích stran. Tato analýza by vám měla jednak poradit, který formát zvolit, plus (ex post) jakou aplikaci pro komprimování dat instalovat. Mě osobně se totiž příčí instalovat do systému více aplikací, které dělají téměř totéž. Tedy: směle do toho.

Konkurence ZIP? Většinou RAR

Výčet podporovaných formátů aplikací WinRAR je opravdu vydatný. WinRAR dokáže rozbalit více než 14 formátů (RAR, ZIP, CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, TAR.GZ, BZ2, TAR.BZ2, ACE, UUE, JAR, ISO, ISO9660/CD image. Co je velmi podstatné: hlavní formát, který WinRAR podporuje je RAR, nicméně může být implicitně změněn na ZIP! Se vzrůstající popularitou obou kompresních formátů RAR i ZIP se můžete stále častěji setkat s proklamací, že ZIP je rychlejší v časech, na druhou stranu RAR dosahuje lepších kompresních poměrů, tedy finální soubory jsou menší. Ano, je to pravda.

Komprimace

 

 

Letmé ověření výkonnosti ZIP a RAR

Tento fakt jsem zkusil při komprimování celé složky Adobe Photoshop CS s původní velikostí 300 MB (složka obsahuje kvalitní mix jednotlivých typů souborů: DOC, XLS, TXT, EXE, PDF, DLL, 8BF, BMP, JPG apod.). Finální ZIP produkovaný aplikací WinZIP měl po kompresi metodou BEST 276 MB, při stejném nastavení dosáhl WinRAR mnohem lepší komprese: stlačil složku na 198 MB. WinZIP ovšem celou operaci provedl za 3:50 min., WinRAR zaplatil za skvělou kompresi časem 5:03 min. Testovací složka 300 MB WinZIP 9.0 WinRAR 3.40 komprese čas komprese komprese čas komprese 276 MB 3:50 min 198 MB 5:03 min

 

Testovací složka 300 MB

WinZIP 9.0

WinRAR 3.40

komprese

čas komprese

komprese

čas komprese

276 MB

3:50 min

198 MB

5:03 min

 
Pozn.: WinRAR ušetřil na pevném disku o 78 MB více místa, WinZIP byl rychlejší o 1:13 min

Oba programy (kompresní formáty) ovšem umožňují/podporují nastavení poměru mezi časem potřebným ke kompresi a konečnou velikostí komprimovaného souboru (metody BEST, GOOD, NORMAL, FAST, FASTEST, STORE). Pro uživatele, kteří se nechtějí protloukat nastaveními pokročilých funkcí je připraven tzv. průvodce kompresí. A to jak u WinRAR, tak WinZIP. Prostřednictvím průvodců je možné archivy tvořit, rozbalovat, přidávat soubory do již existujících archivů apod.

Uživatelská přívětivost a funkčnost

Stejně jako WinZIP, nabízí WinRAR dobré (a v podstatě identické) funkce v kontextových nabídkách (dostupné přes pravé tlačítko myši) a spolupracuje s e-mailovými klienty, kdy je schopen zabalené soubory ihned vložit jako přílohu do prázdné e-mailové zprávy. Není proto nutné při odesílání souborů spouštět několik programů a složitě komprimovat, vkládat a bůhví co ještě dalšího. Obě aplikace vám také dovolí důkladně prohledávat archivy (například. hledat slovní spojení apod.).

Co umí RAR navíc?

WinRAR se může pyšnit několika unikátními vlastnostmi, o který si WinZIP může nechat pouze zdát. Není to ovšem chybou nebo nedokonalostí programu WinZIP, ale vlastností formátu ZIP (ACE, ARJ apod.). Vlastnosti RAR, o kterých si povíme dále, jsou těmi, které posouvají užitečnost použití formátu RAR (a tedy i programu WinRAR) o něco dále.

Pokud často pracujete s velkými komprimovanými soubory, které dělíte a přenášíte na několika mediích (multiple span disks), rozhodně oceníte možnost a schopnost WinRARu tvořit vícesvazkové archivy. Že to WinZIP umí také? Ne tak docela. WinRAR vám dovolí vytvořit přímo na pevném disku vícesvazkové archivy s předem definovanou velikostí (připraveny jsou velikosti 1.44 MB, ZIP 100, nebo 650 MB a 700 MB plus vámi zvolená libovolná velikost) bez ohledu na to, zda máte tato media připravena v disketové, popř. CD-R a ZIP mechanice. Na to je program WinZIP, resp. formát ZIP krátký.

Další velmi užitečnou dovedností programu WinRAR je prognóza kompresního poměru. Je tedy možné velmi rychle si otestovat soubory a složky, které chcete komprimovat a zjistit, jakou velikost bude mít finální komprimovaný soubor. K čemu tato funkce? Představte si, že budete komprimovat 900 MB složku. Vašim záměrem je přenést ji z jednoho počítače na druhý přes CD-RW disk. Můžete se buď rozhodnout pro okamžitou komprimaci a na výsledek, zda se původních 900 MB po kompresi na CD vejde, počkat 15-20 minut, nebo prostřednictvím funkce Compression Prognosis zhruba za 10 sekund s 97% pravděpodobností zjistit, zda můžete původních 900 MB komprimovat s tím, že vám bude jedno CD stačit, či nikoli.

Komprimace

 

Číslo 97 % jsem si ověřil pomocí dvaceti testů, které jsem provedl na dvaceti různě obsáhlých složkách s různými typy/mixy dat. Jak odhadnul, tak zkomprimoval. Compression Prognosis funguje spolehlivě.

Velice zajímavou a užitečnou funkcí je oprava poškozených archivů. Může se stát, že archiv, který připravujete pro někoho, resp. sebe samotného se poruší, ať již například přenosem přes internet, nebo neopatrným nakládáním (chybné/neúplné kopírování apod.). Pokud by šlo o ZIP soubor, máte smůlu. V programu WinRAR je možné do komprimace přidat tzv. Recovery record.

Komprimace

 

WinRAR vloží do archivu sekvenci dat, která je schopna obnovit kostru a strukturu dat v archivu. Poté je možné opravit archiv celý, nebo alespoň jeho část. Recovery record nijak zvlášť nenadýmá konečnou velikost komprimovaného souboru a co víc, se zvětšující se velikostí finálního souboru neroste.

Co dále může subjektivně ovlivnit užitečnost WinZIP a WinRAR?

Zjistit, zda se v archivu, který hodláte rozbalit na svůj pevný disk, nenacházejí viry, je možné u obou formátů. Ovšem ochránit archiv proti neoprávněnému rozbalení cizí osobou má opět lépe vyřešen WinRAR. Nad klasické šifrování archivu, které používají shodně WinRAR i WinZIP přidává WinRAR i tzv. zámek (Lock archive). Do heslem uzamčeného archiv není možné data přidávat, odebírat, tedy jakkoli měnit strukturu archivu.

Při použití AES šifrování je ovšem u RAR možné použít „pouze“ 128bitovou šifru, ZIP operuje s mnohem robustnější šifrou, 256bitovou AES. WinRAR můžete stahovat jako 40denní trial verzi s možností plného používání se všemi funkcemi. Poté je nutné uhradit 29 USD. Tato částka se (nečekaně) rovná poplatku u konkurenčního WinZIPu.

Jak se tedy rozhodnout?

Co se formátu týče, je zřejmé, že většinu zajímavých a užitečných funkcí má na své straně WinRAR, resp. formát RAR. Uvažujme spolu: pokud komprimujeme data, jistě chceme zmenšit jejich objem na maximum. Pokud nejsou časové rozdíly při procesu komprimace tak markantní, volil bych jednoznačně formát RAR. Podíváme-li se ještě jednou na výše uvedený test a hlavně na jeho výsledek, raději několik počkám, ale požaduji vynikající kompresi. Ač se to na první pohled nezdá, kvalitní archiv poté ocením například při přenosu na FTP server, resp. na CD/DVD disk. Jednoduše řečeno: čas, který jsem strávil čekáním na kvalitní kompresi poté jistě vykompenzuji (já nebo kdokoli jiný) časem, který získám jakýmkoli nakládáním a transferem inkriminovaného archivu. Navíc: výkonnost dnešních (běžných) počítačů je natolik dobrá, že argument delší doby komprese se pomalu stává lichým.

Nicméně nic není tak jednoduché, jak se zdá. Pokud budete archiv v RAR formátu zprostředkovávat dále, měli byste si být více méně jisti, že příjemce jej bude schopen zpracovat. Bude muset mít tedy nainstalován WinRAR, resp. jiný program, který bude schopen s RAR pracovat. Jste si jisti? A dostáváme se k obligátní otázce o vejci a slepici.

WinZIP 9.0
WinZip Computing
Distribuce: Shareware, 29 USD
Velikost instalačního souboru: 2,26 MB www.winzip.com
Počet stažení z C|NET: 125 milionů
Osobně u mě stále vede v rozhodování následující: WinRAR (RAR) poskytuje lepší funkce a lepší kompresi. Pojďme dál: Aplikace WinRAR je schopna pracovat i z archivy ZIP. Lze v rámci aplikace WinZIP pracovat s RAR? Nikoli. Nyní vezměme v potaz rozšířenost ZIP a RAR. Je nad slunce jasné, že jednoznačně (prozatím) vede ZIP. Pokud se tedy zdráháte a obáváte aplikace WinRAR, nemusíte. Ta si s formátem ZIP poradí 100%.

Konečná rada tedy zní: zapomeňte na komprimaci prostřednictvím Windows XP. Je mnohdy nespolehlivá a nemáte nad ní žádnou kontrolu. Rozhodujete-li se nad formátem, doporučuji po všech stránkách RAR. Přemýšlíte-li, prostřednictvím jakého rozhraní budete RAR obsluhovat, máte na výběr buď WinRAR (opakuji, že WinRAR 100% pracuje i s formátem ZIP) nebo zkuste souborové manažery, které si s RAR (ale i ZIP) hravě poradí (Total Commander, Servant Salamander). S aplikací WinZIP vám totiž začne lehce téci do bot, až vám chytrý uživatel (třeba i po přečtení tohoto článku) pošle malý RAR soubor (menší než ZIP ;), jež si pohodlně stáhnete přes internet.

Pokud se v některých svých úvahách pletu, vítám vaše reakce. Pokud jsem některá relevantní fakta, jež by mohla ovlivnit mé závěry, opomenul, napište mi na e-mail libor_kriz@msn.com.

WinRAR 3.40 beta 4
RARLAB
Distribuce: Shareware, 29 USD
Velikost instalačního souboru: 981 kB www.rarlab.com
Počet stažení z C|NET: 19 milionů

Plusy a minusy WinRAR

+ dosahuje lepších kompresních poměrů než WinZIP (speciálně u velkých souborů jsou rozdíly velmi markantní)

+ poskytuje více funkcí a pohodlí při práci s komprimovanými soubory - je pomalejší než WinZIP (zřejmě z důvodu obsáhlejšího slovníku; je to cena za výbornou kompresi)

- pro využití pokročilých funkcí, které u WinZIP neexistují, je nutné použít formátu RAR

- podporuje „pouze“ 128bitové AES šifrování (WinZIP podporuje 256bitové AES šifrování)

 

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

Tipy a triky pro Windows 10

Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také...

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

Najdete na iDNES.cz