Jaké programy by ve vašem PC neměly chybět – zabezpečení a internet

aktualizováno 
Počítače dnes slouží k více úkolům, než jen ke hraní her, surfování na internetu či práci. Díky novým technologiím se z nich staly multimediální pomocníci a centrum zábavy. Zvládají přehrávat nejen video či hudbu, ale také přijímají rádio, televizi a zpracovávají důležité projekty. Máte však to pravé programové vybavení?

Multimediální počítačové sestavy si poradí opravdu s různými úkoly. Mezi ty lehčí se tak řadí úprava digitálních fotografií, zvuku apod. Náročnější jsou potom různé výpočetní výkony či komprese a zachytávání filmů či jejich zálohování. Všechny tyto úkoly však sám operační systém – v našem případě Windows – neumí. Proto je zapotřebí využít služeb dalších programů. My se podíváme na takové, které by ve vašem PC určitě neměly chybět. Díky nim budete moci využívat svůj počítač opravdu multimediálně.

Programy rozdělíme do dvou článků. V tomto se podíváme na ty, které zabezpečí vaše PC a zároveň vás vybavíme pro internet. V zítřejším díle se dozvíte, jaké programy zvolit pro multimédia.

Pokud přemýšlíte, jaký že počítač je dnes dostatečně výkonný pro multimédia, potom vám můžeme říci, že i ten nejdražší není nejlepší. Abychom však za počítač nedali všechny své úspory, podíváme se na dvě cenové relace. Snažili jsme se vybrat takové komponenty, které by dnes neměly chybět v žádném počítači a díky kterým bychom mohli poslouchat hubu, dívat se na DVD filmy s 5.1 zvukem, vypalovat DVD, stříhat filmy, zpracovávat video, zálohovat filmy na DVD, přijímat TV a rádio a ještě více.

Komponenty

Výkonné PC

Standardní PC

Procesor

Athlon 64 3200+

Athlon 64 3200+

Základní deska

Asus A8N-E

Asus A8N-E

Paměť

1024 MB

512 MB

Grafická karta

GeForce 6600 GT

GeForce 6600 GT

Pevný disk

200 GB

160 GB

TV a radio karta

WinFast DV2000

WinFast TV 2000XP

Mechanika

LG GSA-4167

LG GSA-4167

Čtečka flash karet

6 in 1 - 3,5" do pozice

6 in 1 - 3,5"do pozice

Cena

cca 35000 s DPH

cca 28900 s DPH

Poznámka: Počítače jsou bez periférií. Podrobně se specifikaci multimediálního PC budeme věnovat v jiném článku.

Pokud nyní přemýšlíte, jaké programové vybavení by multimediální PC měl obsahovat. Zkusíme vám odpovědět. Vyjmenujeme nejdůležitější oblasti a doporučíme vhodné programy. Výborného softwaru je samozřejmě celá řada. Každý z nás má potom více či méně oblíbené různé produkty, které pro různé projekty používá. Nechceme tedy žádný upřednostňovat, jen vám sdělíme, co pro danou oblast lze využít.

Zabezpečte svůj počítač – minimalizujte riziko jeho napadení

1. Firewall
Pokud brouzdáte na internetu, neměl by ve vašem počítači chybě kvalitní firewall. Tento prostředník mezi počítačem a sítí je mocný pomocník, bránící vás a vaše soukromí od zbytku světa. Zamezuje vstupu hackerů a nepovolí neoprávněné přístupy do operačního systému.

Personální firewall monitoruje všechny pokusy o připojení k internetu či místní sítě. Jeho obranné mechanismy tak nepouštějí hackery do PC a osobní údaje ven. Každé aplikaci, která se o přístup do internetu pokousí, bude automaticky přidělen „hlídač“. Tím tak nabízejí snadno použitelnou ochranu, snaží se skrýt vaše PC připojené k internetu a blokují podezřelá připojení. Některé z nich navíc disponují i dalšími funkcemi, jako je blokování reklamních oken, audit logů, antivirová ochrana a podobně.

Nejpoužívanější firewally: ZoneAlarm - freeware, Sygate Personal Firewall - freeware, Jetico Personal Firewall - freeware, Norton firewall - shareware a další.
Přehled firewallů včetně popisu.

2. Antivirová aplikace
Každým dnem se na světě objeví zhruba deset nových počítačových virů nebo jiných škodlivých kódů. Často jsou mnohem nebezpečnější a šíří se daleko rychleji než jejich předchůdci. Většina z nich se šíří prostřednictvím internetu. Setkat se s nimi však můžete i na datových médiích či jiných neinternetových sítích. Proto by na žádném počítači neměl chybět kvalitní antivirový produkt od renomované společnosti.

Mezi vlastnosti dobrého antiviru patří: jednoduchá instalace a použití, rezidentní štít - ochrana počítače proti počítačovým virům a červům, jednoduché uživatelské rozhraní, virová truhla, kontrola e-mailů, rychlá ochrana proti virovým epidemiím, automatické aktualizace virových definic a ještě další technologické prvky.

avast!

Nejpoužívanější antiviry: avast! Home – freeware, AVG 7 - freeware, NOD32 Standard Edition – trial či AntiVir PersonalEdition Classic – freeware
Přehled antivirů včetně popisu.

3. Antispyware a antispam
Pro ještě vetší ochranu PC před útoky a nežádoucími programy je dobré využít služeb programů proti spyware a především spamu (nevyžádané poště).

Spyware jsou programy, které se zaměřují na shromažďování více či méně osobních a citlivých informací o uživateli. Vedle zjišťování toho, které stránky navštěvujete, mohou sledovat i zadávání hesel a přístupových kodů. Má je na svém PC snad každý, kdo má přístup na internet. Vyhlaste jim válku.

Microsoft Antispyware

Nejpoužívanější antispyware: Spybot – freeware, Ad-Aware – freeware, Microsoft Antispyware – freeware
Přehled antispywarů + návod, jak se spyware z PC zbavit.

Spam trápí snad každého, kdo vlastní e-mailovou schránku. Podle některých studií představuje nevyžádaná pošta (spam) více než tři čtvrtiny všech e-mailů. Bojovat se s ní dá hned několika způsoby. Jedním z nejlepších řešení je využít služeb tzv. antispamového klienta. Ať už tedy pro elektronickou komunikaci používáte některého z freemailových poskytovatelů a nejste spokojeni s jeho spamovým filtrem, či si poštu spravujete sami a spamový filtr ještě nemáte, zkuste využít služeb poštovních filtrů proti spamu. Lehce tak oddělíte zrno od plev.

Spambayes

Nejpoužívanější antispamy: K9 – freeware, SpamBayes – freeware, SpamPal – freeware, Norton Antipsam – shareware.
Přehled antispamů včetně popisu.

Nástroje a programové vybavení pro internet

4. Internetový prohlížeč
Ještě nedávno jsme při prohlížení internetových stránek byli odkázáni především na jeden browser. Avšak díky produktům Mozilla Suite a Firefox, Opera atd. dostává prohlížení webů nový rozměr a také vyšší bezpečnost.

Jestliže rádi surfujete na webových stránkách serverů, jistě se neobejdete bez kvalitního, bezpečného a rychlého internetového prohlížeče. Nevyhovuje-li vám ten, který naleznete standardně ve Windows je čas na změnu, pak zkuste jiný internetový prohlížeč, nebo si ten stávající doplňte o nějaké nadstandardní funkce.

Mozilla Firefox

Nejpoužívanější browsery: Mozilla Suite - freeware, Mozilla Firefox - freeware, Opera - freeware, Netscape, Maxthon – freeware
Přehled internetových prohlížečů včetně popisu.

5. Poštovní program
Jednou z nejpoužívanějších služeb internetových a lokálních sítí je elektronická pošta. Bez e-mailové pošty si dnes dokáže představit svůj digitální život jen málokdo. Aby se vám každodenní "mejlování" stalo radostí, můžete vybírat z celé řady poštovních klientů.

Klienty se od sebe dále liší nejen svou kvalitou a vzhledem, ale také rozsahem nabízených funkcí - podpora přenosových protokolů (IMAP, POP3), kódování češtiny, více poštovních účtů na jednom PC, atd. Je tedy z čeho vybírat. Nemusíte proto zůstávat pouze u standardně obsaženého MS Outlooku Express.

Nejpoužívanější e-mailový programy: Mozilla Thunderbird - freeware,  MS Outlook - komerční, The Bat! - shareware, FoxMail - freeware, Pegasus Mail - freeware.
Přehled e-mailových klientů včetně popisu.

6. Program pro on-line komunikaci
Pokud potřebujete komunikovat v reálném čase mezi vámi a vašimi přáteli či kolegy, pak by se vám mohl hodit speciální komunikační nástroj. Takzvaný Instant Messenger vás propojí s kýmkoliv na celém světě.

Komunikační nástroje je český výraz pro Instant Messengery. Tyto aplikace slouží k on-line spojení mezi uživateli; stačí pouze disponovat připojením k internetu a můžete chatovat v reálném čase s kýmkoliv na celém světě. Programů pro „pokec“ na síti existuje opravdu velké množství. Hlavní náplní jejich práce je zprostředkovávat komunikace dvou a více lidí pomocí zpráv, SMS, emailu, webových kamer a voice messengerů. Především voice messengeři, nebo chcete-li programy pro IP telefonii zažívají v současné době boom. Mezi jedny z nejlepších se řadí například Skype.

Skype

Nejpoužívanější kecálkové: ICQ - freeware, Trilian - freeware, Miranda - freeware, Skype - freeware, Google Talk - freeware, Jabber – freeware.
Přehled kecálků včetně popisu.

7. Pokud potřebujete sdílet data
Pro sdílení dat, se dnes využívají především P2P aplikace (per to peer). Díky těmto programům, můžete stahovat libovolný obsah. Nejvíce jsou však zneužívány pro download nelegálního obsahu: software, hry, filmy či písničky. Mezi jedny z nejpoužívanějších se řadí DC++ či různé torrent klienty.

Každý z programů se zaměřuje na určité typy souborů. Např. aplikace Direct Connect je třeba nejvhodnější na stahování filmů a WinMX je hojně využíván na sdílení audio souborů. Nezapomínejte také na to, že většina programů je sice zdarma, ale jsou napěchovány v lepším případě pouze reklamou, v tom horším spywarem (ten sleduje dění na PC).

WinMX

Nejpoužívanější sdíleči dat: Direct Connect – freeware, DC++ - freeware, WinMX - freeware, BitSpirit - freeware.
Přehled P2P klientů včetně popisu.

 

Co si přečtete za týden:
Nezapomeňte, že již zítra jsme tu zpět s druhým dílem, ve kterém naleznete programové vybavení pro editaci a střih videa, zálohování DVD filmů, úprava fotografií, vypalování, správu souborů, kancelářské produkty a ještě více.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

Windows 10

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz