Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Jaké programy by ve vašem PC neměly chybět – zabezpečení a internet

Počítače dnes slouží k více úkolům, než jen ke hraní her, surfování na internetu či práci. Díky novým technologiím se z nich staly multimediální pomocníci a centrum zábavy. Zvládají přehrávat nejen video či hudbu, ale také přijímají rádio, televizi a zpracovávají důležité projekty. Máte však to pravé programové vybavení?

Multimediální počítačové sestavy si poradí opravdu s různými úkoly. Mezi ty lehčí se tak řadí úprava digitálních fotografií, zvuku apod. Náročnější jsou potom různé výpočetní výkony či komprese a zachytávání filmů či jejich zálohování. Všechny tyto úkoly však sám operační systém – v našem případě Windows – neumí. Proto je zapotřebí využít služeb dalších programů. My se podíváme na takové, které by ve vašem PC určitě neměly chybět. Díky nim budete moci využívat svůj počítač opravdu multimediálně.

Programy rozdělíme do dvou článků. V tomto se podíváme na ty, které zabezpečí vaše PC a zároveň vás vybavíme pro internet. V zítřejším díle se dozvíte, jaké programy zvolit pro multimédia.

Pokud přemýšlíte, jaký že počítač je dnes dostatečně výkonný pro multimédia, potom vám můžeme říci, že i ten nejdražší není nejlepší. Abychom však za počítač nedali všechny své úspory, podíváme se na dvě cenové relace. Snažili jsme se vybrat takové komponenty, které by dnes neměly chybět v žádném počítači a díky kterým bychom mohli poslouchat hubu, dívat se na DVD filmy s 5.1 zvukem, vypalovat DVD, stříhat filmy, zpracovávat video, zálohovat filmy na DVD, přijímat TV a rádio a ještě více.

Komponenty

Výkonné PC

Standardní PC

Procesor

Athlon 64 3200+

Athlon 64 3200+

Základní deska

Asus A8N-E

Asus A8N-E

Paměť

1024 MB

512 MB

Grafická karta

GeForce 6600 GT

GeForce 6600 GT

Pevný disk

200 GB

160 GB

TV a radio karta

WinFast DV2000

WinFast TV 2000XP

Mechanika

LG GSA-4167

LG GSA-4167

Čtečka flash karet

6 in 1 - 3,5" do pozice

6 in 1 - 3,5"do pozice

Cena

cca 35000 s DPH

cca 28900 s DPH

Poznámka: Počítače jsou bez periférií. Podrobně se specifikaci multimediálního PC budeme věnovat v jiném článku.

Pokud nyní přemýšlíte, jaké programové vybavení by multimediální PC měl obsahovat. Zkusíme vám odpovědět. Vyjmenujeme nejdůležitější oblasti a doporučíme vhodné programy. Výborného softwaru je samozřejmě celá řada. Každý z nás má potom více či méně oblíbené různé produkty, které pro různé projekty používá. Nechceme tedy žádný upřednostňovat, jen vám sdělíme, co pro danou oblast lze využít.

Zabezpečte svůj počítač – minimalizujte riziko jeho napadení

1. Firewall
Pokud brouzdáte na internetu, neměl by ve vašem počítači chybě kvalitní firewall. Tento prostředník mezi počítačem a sítí je mocný pomocník, bránící vás a vaše soukromí od zbytku světa. Zamezuje vstupu hackerů a nepovolí neoprávněné přístupy do operačního systému.

Personální firewall monitoruje všechny pokusy o připojení k internetu či místní sítě. Jeho obranné mechanismy tak nepouštějí hackery do PC a osobní údaje ven. Každé aplikaci, která se o přístup do internetu pokousí, bude automaticky přidělen „hlídač“. Tím tak nabízejí snadno použitelnou ochranu, snaží se skrýt vaše PC připojené k internetu a blokují podezřelá připojení. Některé z nich navíc disponují i dalšími funkcemi, jako je blokování reklamních oken, audit logů, antivirová ochrana a podobně.

Nejpoužívanější firewally: ZoneAlarm - freeware, Sygate Personal Firewall - freeware, Jetico Personal Firewall - freeware, Norton firewall - shareware a další.
Přehled firewallů včetně popisu.

2. Antivirová aplikace
Každým dnem se na světě objeví zhruba deset nových počítačových virů nebo jiných škodlivých kódů. Často jsou mnohem nebezpečnější a šíří se daleko rychleji než jejich předchůdci. Většina z nich se šíří prostřednictvím internetu. Setkat se s nimi však můžete i na datových médiích či jiných neinternetových sítích. Proto by na žádném počítači neměl chybět kvalitní antivirový produkt od renomované společnosti.

Mezi vlastnosti dobrého antiviru patří: jednoduchá instalace a použití, rezidentní štít - ochrana počítače proti počítačovým virům a červům, jednoduché uživatelské rozhraní, virová truhla, kontrola e-mailů, rychlá ochrana proti virovým epidemiím, automatické aktualizace virových definic a ještě další technologické prvky.

avast!

Nejpoužívanější antiviry: avast! Home – freeware, AVG 7 - freeware, NOD32 Standard Edition – trial či AntiVir PersonalEdition Classic – freeware
Přehled antivirů včetně popisu.

3. Antispyware a antispam
Pro ještě vetší ochranu PC před útoky a nežádoucími programy je dobré využít služeb programů proti spyware a především spamu (nevyžádané poště).

Spyware jsou programy, které se zaměřují na shromažďování více či méně osobních a citlivých informací o uživateli. Vedle zjišťování toho, které stránky navštěvujete, mohou sledovat i zadávání hesel a přístupových kodů. Má je na svém PC snad každý, kdo má přístup na internet. Vyhlaste jim válku.

Microsoft Antispyware

Nejpoužívanější antispyware: Spybot – freeware, Ad-Aware – freeware, Microsoft Antispyware – freeware
Přehled antispywarů + návod, jak se spyware z PC zbavit.

Spam trápí snad každého, kdo vlastní e-mailovou schránku. Podle některých studií představuje nevyžádaná pošta (spam) více než tři čtvrtiny všech e-mailů. Bojovat se s ní dá hned několika způsoby. Jedním z nejlepších řešení je využít služeb tzv. antispamového klienta. Ať už tedy pro elektronickou komunikaci používáte některého z freemailových poskytovatelů a nejste spokojeni s jeho spamovým filtrem, či si poštu spravujete sami a spamový filtr ještě nemáte, zkuste využít služeb poštovních filtrů proti spamu. Lehce tak oddělíte zrno od plev.

Spambayes

Nejpoužívanější antispamy: K9 – freeware, SpamBayes – freeware, SpamPal – freeware, Norton Antipsam – shareware.
Přehled antispamů včetně popisu.

Nástroje a programové vybavení pro internet

4. Internetový prohlížeč
Ještě nedávno jsme při prohlížení internetových stránek byli odkázáni především na jeden browser. Avšak díky produktům Mozilla Suite a Firefox, Opera atd. dostává prohlížení webů nový rozměr a také vyšší bezpečnost.

Jestliže rádi surfujete na webových stránkách serverů, jistě se neobejdete bez kvalitního, bezpečného a rychlého internetového prohlížeče. Nevyhovuje-li vám ten, který naleznete standardně ve Windows je čas na změnu, pak zkuste jiný internetový prohlížeč, nebo si ten stávající doplňte o nějaké nadstandardní funkce.

Mozilla Firefox

Nejpoužívanější browsery: Mozilla Suite - freeware, Mozilla Firefox - freeware, Opera - freeware, Netscape, Maxthon – freeware
Přehled internetových prohlížečů včetně popisu.

5. Poštovní program
Jednou z nejpoužívanějších služeb internetových a lokálních sítí je elektronická pošta. Bez e-mailové pošty si dnes dokáže představit svůj digitální život jen málokdo. Aby se vám každodenní "mejlování" stalo radostí, můžete vybírat z celé řady poštovních klientů.

Klienty se od sebe dále liší nejen svou kvalitou a vzhledem, ale také rozsahem nabízených funkcí - podpora přenosových protokolů (IMAP, POP3), kódování češtiny, více poštovních účtů na jednom PC, atd. Je tedy z čeho vybírat. Nemusíte proto zůstávat pouze u standardně obsaženého MS Outlooku Express.

Nejpoužívanější e-mailový programy: Mozilla Thunderbird - freeware,  MS Outlook - komerční, The Bat! - shareware, FoxMail - freeware, Pegasus Mail - freeware.
Přehled e-mailových klientů včetně popisu.

6. Program pro on-line komunikaci
Pokud potřebujete komunikovat v reálném čase mezi vámi a vašimi přáteli či kolegy, pak by se vám mohl hodit speciální komunikační nástroj. Takzvaný Instant Messenger vás propojí s kýmkoliv na celém světě.

Komunikační nástroje je český výraz pro Instant Messengery. Tyto aplikace slouží k on-line spojení mezi uživateli; stačí pouze disponovat připojením k internetu a můžete chatovat v reálném čase s kýmkoliv na celém světě. Programů pro „pokec“ na síti existuje opravdu velké množství. Hlavní náplní jejich práce je zprostředkovávat komunikace dvou a více lidí pomocí zpráv, SMS, emailu, webových kamer a voice messengerů. Především voice messengeři, nebo chcete-li programy pro IP telefonii zažívají v současné době boom. Mezi jedny z nejlepších se řadí například Skype.

Skype

Nejpoužívanější kecálkové: ICQ - freeware, Trilian - freeware, Miranda - freeware, Skype - freeware, Google Talk - freeware, Jabber – freeware.
Přehled kecálků včetně popisu.

7. Pokud potřebujete sdílet data
Pro sdílení dat, se dnes využívají především P2P aplikace (per to peer). Díky těmto programům, můžete stahovat libovolný obsah. Nejvíce jsou však zneužívány pro download nelegálního obsahu: software, hry, filmy či písničky. Mezi jedny z nejpoužívanějších se řadí DC++ či různé torrent klienty.

Každý z programů se zaměřuje na určité typy souborů. Např. aplikace Direct Connect je třeba nejvhodnější na stahování filmů a WinMX je hojně využíván na sdílení audio souborů. Nezapomínejte také na to, že většina programů je sice zdarma, ale jsou napěchovány v lepším případě pouze reklamou, v tom horším spywarem (ten sleduje dění na PC).

WinMX

Nejpoužívanější sdíleči dat: Direct Connect – freeware, DC++ - freeware, WinMX - freeware, BitSpirit - freeware.
Přehled P2P klientů včetně popisu.

 

Co si přečtete za týden:
Nezapomeňte, že již zítra jsme tu zpět s druhým dílem, ve kterém naleznete programové vybavení pro editaci a střih videa, zálohování DVD filmů, úprava fotografií, vypalování, správu souborů, kancelářské produkty a ještě více.

  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Robot od OpenAI složil zkoušky na právnické fakultě, může ohrozit tradiční výuku

Chatovací robot neziskové organizace OpenAI úspěšně složil přijímací zkoušky na americkou právnickou fakultu. Dokázal...

Co byste měli u svého routeru prověřit, aby fungoval správně a bez rizika

Premium Router představuje vstupní bránu do počítačové sítě. Než začne dobře sloužit, potřebuje každý router nejprve správně...

Stačí zadat slova a umělá inteligence Googlu složí hudbu

Strojové učení s prvky umělé inteligence zvládne čím dále tím více věcí. Na základě několika klíčových slov umí napsat...

Toto by měl jednou za čas udělat každý uživatel Windows

Počítače jsou jen stroje, a tak i ony potřebují občasnou údržbu. Podobně jako se zajímáte o své zdraví, tak by vás mělo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...