Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Jak zabránit "užírání" místa na pevném disku ve Windows XP?

Také se vám ztrácí volné místo z pevného disku ve Windows XP? Pak bude jistě na vině jedna jeho bezpečností součást - Obnovení systému. Ta netušícímu uživateli doslova „užírá“ až desítky megabajtů volného místa denně. Není nic jednoduššího, než tohoto žrouta ovládnout a vymezit mu kam až může.

Operační systém Windows XP získává stále větší podíl na trhu na úkor jednoho ze svých předchůdců - Windows 98. Jeho obliba stoupá hlavně díky multimediální podpoře a jednoduché instalaci nového hardware, který ve většině případů nepotřebuje ani ovladače. Možná ale ani netušíte o jedné důležité, pro někoho však také nepodstatné funkci Obnovení systému. Ta sice může v některých případech dokonce zachránit život systému, ale také zároveň „užírá“ až stovky MB na pevných discích. Jak se s ním vypořádat?

Trocha teorie
Jeho výbornou vlastností, zachraňující život, je možnost obnovy bodů, které byly vytvořeny před instalací nového hardware či software. A právě pomocí těchto bodů (i několik za den) je možné v případě, kdy Windows začnou zlobit (chovají se nekorektně), uvést systém do stavu před instalací problémové součásti. Tedy do takového, ve kterém se nacházel při vytvoření daného bodu obnovení.

Jak na Obnovení systému
Nástroj pro zálohování podoby systému spustíte následujícím způsobem: Stiskněte Start a přejděte na položky Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje a z ní vyberte položku Obnovení systému. Kromě důležitých informací na levé straně zde naleznete dvě možnosti úkolu – Obnovit předchozí stav počítače a Vytvořit bod obnovení. Druhý úkol slouží k manuálnímu ukládání současné konfigurace systému. Uplatní se zejména při vašich experimentech a vždy, když budete provádět v počítači změny, které mohou představovat určité riziko nebo po jejichž provedení by se mohl stát počítač nestabilní. Zvolíte-li položku Obnovit předchozí stav počítače, budete si moci v následujícím okně vybrat z jednoduchého kalendáře všechna data, ve kterých byly vytvořeny body obnovení. V pravé tabulce jsou pak k jednotlivým dnům přiřazeny body, jenž se vytvořily právě během dne. Díky jednoduchému popisu se v nich lze velmi snadno orientovat.

Obnovení systému

Důležité! Uživatelé si mnohdy mylně myslí, že pokud provedou jakýkoliv bod obnovy, přijdou o všechna data vč. ikon, jenž byly vytvořeny až po inkriminovaném datu. Není tomu tak a vy se tedy nemusíte bát ztráty naposledy vytvořených souborů.

Obnovení systému

Pak již stačí bod k obnovení potvrdit a systém udělá veškerou práci za vás. Po restartu počítače se navíc v Obnovení systému objeví další možnost: Vzít poslední obnovení zpět. Pokud je vyvolaná konfigurace horší, než ta předchozí, můžete vrátit systém před tento stav. Dle našeho názoru je tato volba zbytečná. Jestliže je totiž systém stále nestabilní, je zapotřebí zkusit vybrat jiný bod obnovy. Ale zpět k našemu problému.

Jak omezit rozežranost Obnovení systému
Chcete-li alespoň částečně ušetřit desítky MB či obnovit volné místo na disku, budete muset obětovat některé body obnovení. Informace o konfiguraci se ukládá do složky System Volume Information. Jestliže máte zobrazeny skryté a systémové soubory, jistě jste již na ně někdy narazili. Nachází se na každém disku v jeho kořenovém adresáři. Tuto složku lze vyčistit, respektive zmenšit dvěma způsoby:

Obnovení systému

1. Vyčištění starých bodů obnovení
Vyberte vlastnosti pevného disku, na kterém chcete provést vyčištění (klikněte pravým tlačítkem myši na požadovanou jednotku a vyberte z nabídky položku Vlastnosti). V kartě Obecné stiskněte tlačítko Vyčištění disku, v novém okně vyberte záložku Další možnosti, pak klikněte na poslední tlačítko Vyčistit. Systém se vás zeptá, zda-li chcete opravdu odstranit všechny body obnovy kromě poslední. Mějte na paměti, že potvrzením okna přijdete o všechny záznamy ke zpětné obnově OS, vyjma posledního bodu.

Obnovení systému

Obnovení systému

2. Zmenšení složky System Volume Information
Následnou změnou výrazně omezíte možnosti automatického zálohování systému. Pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu Tento Počítač a z kontextového menu vyberte Vlastnosti. V nově otevřeném okně klikněte na záložku Obnovení systému, tam uvidíte jaké disky jsou k dispozici a které z nich jsou sledované nástrojem pro obnovu systému (defaultně jsou nastaveny všechny). Chcete-li zálohování zakázat na všech jednotkách naráz (to nedoporučujeme), zatrhněte boxík Vypnout nástroj Obnovení systému na všech jednotkách. Tímto krokem vyřadíte automatické zálohování z provozu a tím přijdete o možnost zpětného návratu k předchozím konfiguracím.

Obnovení systému

Lepší a praktičtější volbou je omezení jednotek. Označte myší jakoukoliv jednotku, na které budete chtít omezit kapacitu a stiskněte tlačítko Nastavení. V otevřeném okně můžete posuvným pravítkem změnit současné využití diskového prostoru. Čím méně diskového prostoru, tím méně bodů k obnovení bude následně k dispozici.

Obnovení systému

Tip: Máte-li nainstalováno v systému více disků či jeden rozdělen na více partitions, sledujte změny jen na tom, kde je nainstalován systém. Ostatní jednotky můžete nechat s klidným svědomím bez sledování.

Závěrem
Zcela jistě jde o pomůcku, která může zachránit život zkolabovanému systému. Samozřejmě lze spouštět i z tzv. Nouzového režimu pro případ, kdyby již systém nenaběhl. Lehce vyberete některý bod obnovy a můžete tak zkusit předchozí uloženou konfiguraci. Omezením záznamu konfigurace ušetříte sice místo na disku, ovšem na úkor počtu bodů. Proto pečlivě uvažte, kolik bodů zpětně chcete mít vždy k dispozici.

Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

Poprava v přímém přenosu. Superzeppelin L 48 podlehl britským stíhačům

Červnový hromadný nálet šesti německých vzducholodí na Británii, v roce 1917, přišel hned na začátku o třetinu své...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odstartoval v pořádku, nyní však Rusové řeší problém nového modulu pro ISS

Start nového modulu Nauka (česky Věda) pro ruskou část Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) proběhl podle plánů, později...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Objevte utajenou nabídku Windows 10 a hned si ji přizpůsobte

Tlačítko Start kromě klasické nabídky v sobě ukrývá i jednu další. Méně známou. Jmenuje se Power menu a slouží k...

Kritická chyba ohrožuje všechny verze Windows, aktualizaci neodkládejte

Bezpečnostní specialisté omylem publikovali technické detaily o nalezené a zkoumané bezpečnostní zranitelnosti. Tím...

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

Microsoft spouští předplacené Windows. Po vzoru Office se budou jmenovat 365

Microsoft tento týden představil cloudový operační systém určený pro firemní uživatele. Nové Windows 365 budou k...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...