Jak zabránit "užírání" místa na pevném disku ve Windows XP?

aktualizováno 
Také se vám ztrácí volné místo z pevného disku ve Windows XP? Pak bude jistě na vině jedna jeho bezpečností součást - Obnovení systému. Ta netušícímu uživateli doslova „užírá“ až desítky megabajtů volného místa denně. Není nic jednoduššího, než tohoto žrouta ovládnout a vymezit mu kam až může.

Operační systém Windows XP získává stále větší podíl na trhu na úkor jednoho ze svých předchůdců - Windows 98. Jeho obliba stoupá hlavně díky multimediální podpoře a jednoduché instalaci nového hardware, který ve většině případů nepotřebuje ani ovladače. Možná ale ani netušíte o jedné důležité, pro někoho však také nepodstatné funkci Obnovení systému. Ta sice může v některých případech dokonce zachránit život systému, ale také zároveň „užírá“ až stovky MB na pevných discích. Jak se s ním vypořádat?

Trocha teorie
Jeho výbornou vlastností, zachraňující život, je možnost obnovy bodů, které byly vytvořeny před instalací nového hardware či software. A právě pomocí těchto bodů (i několik za den) je možné v případě, kdy Windows začnou zlobit (chovají se nekorektně), uvést systém do stavu před instalací problémové součásti. Tedy do takového, ve kterém se nacházel při vytvoření daného bodu obnovení.

Jak na Obnovení systému
Nástroj pro zálohování podoby systému spustíte následujícím způsobem: Stiskněte Start a přejděte na položky Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje a z ní vyberte položku Obnovení systému. Kromě důležitých informací na levé straně zde naleznete dvě možnosti úkolu – Obnovit předchozí stav počítače a Vytvořit bod obnovení. Druhý úkol slouží k manuálnímu ukládání současné konfigurace systému. Uplatní se zejména při vašich experimentech a vždy, když budete provádět v počítači změny, které mohou představovat určité riziko nebo po jejichž provedení by se mohl stát počítač nestabilní. Zvolíte-li položku Obnovit předchozí stav počítače, budete si moci v následujícím okně vybrat z jednoduchého kalendáře všechna data, ve kterých byly vytvořeny body obnovení. V pravé tabulce jsou pak k jednotlivým dnům přiřazeny body, jenž se vytvořily právě během dne. Díky jednoduchému popisu se v nich lze velmi snadno orientovat.

Obnovení systému

Důležité! Uživatelé si mnohdy mylně myslí, že pokud provedou jakýkoliv bod obnovy, přijdou o všechna data vč. ikon, jenž byly vytvořeny až po inkriminovaném datu. Není tomu tak a vy se tedy nemusíte bát ztráty naposledy vytvořených souborů.

Obnovení systému

Pak již stačí bod k obnovení potvrdit a systém udělá veškerou práci za vás. Po restartu počítače se navíc v Obnovení systému objeví další možnost: Vzít poslední obnovení zpět. Pokud je vyvolaná konfigurace horší, než ta předchozí, můžete vrátit systém před tento stav. Dle našeho názoru je tato volba zbytečná. Jestliže je totiž systém stále nestabilní, je zapotřebí zkusit vybrat jiný bod obnovy. Ale zpět k našemu problému.

Jak omezit rozežranost Obnovení systému
Chcete-li alespoň částečně ušetřit desítky MB či obnovit volné místo na disku, budete muset obětovat některé body obnovení. Informace o konfiguraci se ukládá do složky System Volume Information. Jestliže máte zobrazeny skryté a systémové soubory, jistě jste již na ně někdy narazili. Nachází se na každém disku v jeho kořenovém adresáři. Tuto složku lze vyčistit, respektive zmenšit dvěma způsoby:

Obnovení systému

1. Vyčištění starých bodů obnovení
Vyberte vlastnosti pevného disku, na kterém chcete provést vyčištění (klikněte pravým tlačítkem myši na požadovanou jednotku a vyberte z nabídky položku Vlastnosti). V kartě Obecné stiskněte tlačítko Vyčištění disku, v novém okně vyberte záložku Další možnosti, pak klikněte na poslední tlačítko Vyčistit. Systém se vás zeptá, zda-li chcete opravdu odstranit všechny body obnovy kromě poslední. Mějte na paměti, že potvrzením okna přijdete o všechny záznamy ke zpětné obnově OS, vyjma posledního bodu.

Obnovení systému

Obnovení systému

2. Zmenšení složky System Volume Information
Následnou změnou výrazně omezíte možnosti automatického zálohování systému. Pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu Tento Počítač a z kontextového menu vyberte Vlastnosti. V nově otevřeném okně klikněte na záložku Obnovení systému, tam uvidíte jaké disky jsou k dispozici a které z nich jsou sledované nástrojem pro obnovu systému (defaultně jsou nastaveny všechny). Chcete-li zálohování zakázat na všech jednotkách naráz (to nedoporučujeme), zatrhněte boxík Vypnout nástroj Obnovení systému na všech jednotkách. Tímto krokem vyřadíte automatické zálohování z provozu a tím přijdete o možnost zpětného návratu k předchozím konfiguracím.

Obnovení systému

Lepší a praktičtější volbou je omezení jednotek. Označte myší jakoukoliv jednotku, na které budete chtít omezit kapacitu a stiskněte tlačítko Nastavení. V otevřeném okně můžete posuvným pravítkem změnit současné využití diskového prostoru. Čím méně diskového prostoru, tím méně bodů k obnovení bude následně k dispozici.

Obnovení systému

Tip: Máte-li nainstalováno v systému více disků či jeden rozdělen na více partitions, sledujte změny jen na tom, kde je nainstalován systém. Ostatní jednotky můžete nechat s klidným svědomím bez sledování.

Závěrem
Zcela jistě jde o pomůcku, která může zachránit život zkolabovanému systému. Samozřejmě lze spouštět i z tzv. Nouzového režimu pro případ, kdyby již systém nenaběhl. Lehce vyberete některý bod obnovy a můžete tak zkusit předchozí uloženou konfiguraci. Omezením záznamu konfigurace ušetříte sice místo na disku, ovšem na úkor počtu bodů. Proto pečlivě uvažte, kolik bodů zpětně chcete mít vždy k dispozici.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Deset nejlepších stahovačů s nadstandardními funkcemi

Ilustrační foto - počítač

Video, audio, obrázky, torrenty, soubory z download serverů, a ještě mnohem více si lze snadno stáhnout prostřednictvím...

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALITÁŘ V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz