Své internetové rádio si dnes na počítačové síti může založit prakticky kdokoliv. Jistě jste se již se živým, ryze internetovým vysíláním někdy setkali. Tak proč byste si vlastní soukromou internetovou stanici nemohli zařídit i vy? Možností je hned několik. Zřejmě tou nejjednodušší je využít služeb některého specializovaného softwaru, právě pro tyto účely stvořeného.
Možná, že někteří z vás se ještě pamatují na jeden z prvních produktů určených pro vysílání. Ano, hovoříme nyní o takzvaném webu Shoutcast.com. Ten je zasvěcen stejnojmenné freewarové aplikaci. Shoutcast vyvinuli programátoři Winampu. Jednoduše řečeno, Shoutcast Server vypouští zvuk přehrávaný Winampem verze 2.xx pomocí plug-inu do cyberprostoru. Tento protokol byl také zároveň ze streamovaných médií první, který populární přehrávač podporoval. Čas však neúprosně plyne dál a tak přišly na řadu i další programy.
Mezi ně se řadí i aplikace s označením MightSoft Audio Broadcast Server. Její název by mohl naznačovat, že půjde o nějaký složitý a těžce konfigurovatelný nástroj, ovšem opak je pravdou, o čemž vás nyní přesvědčíme. Jeho instalaci a provoz zvládne snad každý počítačově gramotný člověk.
Stažení a instalace
Program si lze stáhnout buď přímo z této adresy - MightSoft Audio Broadcast Server (5.4 MB), anebo na domovských stránkách. Jeho velikost není velká, takže by download neměl trvat dlouho ani na pomalejších internetových připojeních. Nástroj je určen pro operační systémy Windows 95, 98, ME, NT, 2000 a XP. Pro bezproblémový chod by počítač měl být vybaven alespoň procesorem Pentium II se 128 MB RAM. A samozřejmě by měl disponovat připojením do sítě. Samotná instalace není nikterak složitá (musíte však souhlasit s licenčním ujednáním) a stačí se jí pouze proklikat.
Nastavení
Program spustíte ze Start menu Windows. Objeví se informační okno, které vám dá na vědomí, že používáte zkušební verzi aplikace. Její používání je omezeno na 30 dní. To by se v rámci zkoušení dalo ještě jistě akceptovat, horší je však fakt, že další omezení se týká délky vysílání. To je omezeno pouze na 5 minut, což není zrovna dlouho. Na druhou stranu na krátkou zkoušku to jistě postačí. Klikněte tedy na OK, čímž spustíte hlavní a zároveň jediné okno aplikace. To je velmi přehledně uspořádáno.
V horní liště naleznete pouze položky File a Help. S jejich pomocí můžete otevřít složku s audio soubory na vašem disku, respektive nástroj zakoupit či zjistit jeho verzi. Pod nimi se nachází šest ovládacích tlačítek, pod kterými se skrývá už mnohem více. Prostřednictvím prvních čtyř lze vytvářet playlist vašeho soukromého rádia. Tlačítkem Open tedy lehce vkládáte audio soubory ve formátu MP3 a WAV. Škoda jen, že chybí podpora otevřeného audio standardu, tedy OGGu. Tlačítkem Remove můžete soubory jeden za druhým odebírat a Move Up a Move Down neslouží k ničemu jinému, než-li k přesouvání písniček v listu nahoru, respektive dolů.
Stanice začíná vysílat
V oblasti Server se nachází vaše síťová adresa a boxík Port. Tyto údaje slouží k určení adresy a portu vašeho PC, odkud je vysílání provozováno. Konkrétní port musí být samozřejmě otevřený, na což je zapotřebí pamatovat. Celá adresa potom tvoří něco jako FM kmitočet u klasického pozemního rozhlasového vysílání. Proto je tedy velmi důležité ji znát. Hned pod touto oblastí je k dispozici rolovací menu Broadcast Format. Zde můžete vybírat kvalitu (kompresi) výstupu hraných písní. V praxi to tedy znamená, že čím vyšší číslo (před kbps), tím vyšší kvalita, ale také datový tok. U pomalejších připojení (dle kapacity linky) je zapotřebí datový tok snížit. U vysokorychlostního připojení můžete vysílat třeba i v té nejvyšší kvalitě. Nejste-li však např. omezeni datovými limity.
Vytvořili jste-li si svůj plalist, můžete konečně zahájit ostrý provoz vašeho soukromého rádia. To provedete kliknutím na tlačítko Start. Pomocí tlačítka Stop ho potom pochopitelně ukončíte.
V poli Information se objeví postup, jak internetové rádio na jiném PC poslouchat. Zda opravdu pracuje můžete vyzkoušet i z PC, na kterém je server spuštěn. Otevřete Windows Media Player a v hlavním menu klikněte na Soubor -> Otevřít adresu URL. Do řádku Otevřít nyní vložte celou adresu PC, odkud je vysílání zajišťováno. Tu najdete i v menu informace pod třetím bodem (např. Pro místní síť to je http://JAKUB:1386). Nyní klikněte na OK a chvilku počkejte, než přehrávač naváže spojení. Tímto způsobem si vaše rádio mohou naladit všichni uživatelé vnitřní sítě.
Vysílání na internetu
Abyste mohli bezproblémově vysílat pro kohokoliv na internetu, je vhodné mít přidělenou pevnou či dynamickou IP adresu PC, která však musí být veřejná. Nachází-li se vaše PC za proxy serverem, potom se musíte poradit se správcem sítě. Také nesmíte zapomenout správně nakonfigurovat firewall. Pevná adresa má tu výhodu, že se nemění. Takže pokud kdykoliv začnete vysílat po opětovném připojení k síti, nebudete muset všem posílat novou IP adresu PC, respektive vašeho rádia. Adresu zjistíte také ve třetím bodě (např. http://213.220.xxx.xx:1386).
Závěrem
Pomocí tohoto nástroje zprovozní svoji rozhlasovou stanici snad každý uživatel. Jeho ovládání je intuitivní, velmi jednoduché a neobsahuje zbytečné položky a složitá nastavení. Na druhou stranu jde bohoužel o placený software, který si ve zkušební verzi můžete pouze vyzkoušet. Jeho cena sice není nikterak závrataná (1530 Kč), ale ty, kteří mají hluboko do kapsy to jistě nepotěší. Jim potom nezbývá, než sáhnout po neplacených alternativách, jako je již zmíněný Shoutcast, AnalogX SimpleServer Shout či Windows Media Encoder.