Jak udržet Windows fit: díl 3. - registry a jejich správa

aktualizováno 
Registry systému jsou velká neznámá pro mnoho uživatelů Windows. Často v sobě skrývají mnoho záznamů, které pro chod PC nejsou potřebné. Neplatné nebo nefunkční klíče můžete samozřejmě odstranit, ale není to tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Předchozí články:

 • Jak udržet Windows fit: díl 1. - instalace
 • Jak udržet Windows fit: díl 2. - užitečné tipy a triky
 • Registr systému je nejsložitější součást celých Windows. Zde se nachází obrovská databáze se všemi informacemi o ovladačích, nastaveních a aplikacích operačního systému. Jeho struktura je řazena do několika hlavních klíčů, ty jsou pak dále rozvětveny do několika tisíc (pod)klíčů. Je to velmi složitý mechanismus, kterému mohou rozumět jen programátoři Microsoftu. Všechny úpravy ve Windows se automaticky zaznamenávají do této databáze k pozdějšímu použití. Celé Windows by se samozřejmě daly ovládat pomocí změn v registru, ale pro obyčejného “smrtelníka” by to bylo nemyslitelné. Proto programátoři vytvořili grafická rozhraní, díky kterým je práce běžná rutina. S jejich pomocí pak můžete například měnit velikost odkládacího prostoru na pevném disku.

  Informace o nainstalovaném softwaru najdete v registrech, konkrétně v sekci HKEY_LOCAL_MACHINE\Software. Zde máte možnost měnit nastavení jednotlivých nainstalovaných programů. V sekci HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft najdete všechny standardně dodávané aplikace s operačním systémem.

  Tip: Pokud se vám nedaří nainstalovat některý program, který byl již dříve instalován, pravděpodobně za to může některý záznam v registru (došlo k jeho nekorektnímu odebrání). Pak použijte funkci vyhledávání, kam zadejte jméno programu, a nalezené výrazy smažte. Některé instalační balíky, na nich totiž mohou zkolabovat.

  Děravá wokna

  Utility pro správu Registrů

  Pro toho, kdo si netroufá, nebo se nechce sám pouštět do nastavení klíčů, jsme připravili malou porci programů, které tyto uživatelsky skryté volby zpřístupní všem. Pomocí těchto programů se zbavíte zbytečných nebo nefungujících klíčů a nastavení, které již stejně nejsou využívány.

  1. RegClean - oficiální program společnosti Microsoft na údržbu registrů
  2. RegCln - program odhalí a ukáže všechny špatné klíče
  3. Clean Reg - nástroj pro čištění registrů
  4. jv16 Power Tools - kompletní nástroj úpravu registrů
  5. Winnow Optimizer - optimalizuje výkon systému (bohužel se spouští při startu PC)
  6. RegCleaner

  Program RegCleaner nám připadá nejlepší, a proto vás s některými jeho volbami seznámíme poněkud blíže.

  Poslední verzi si stáhněte lokálně z našeho serveru: RegCleaner 4.3.0.780 (540 kB)

  Program RegCleaner

  Po instalaci si v menu options zvolte český jazyk. Na hlavní obrazovce je 7 záložek, pomocí kterých se v programu provádí jednotlivé příkazy. V první nabídce jsou k dispozici informace o každém programu, který kdy byl instalován do Windows. Jestliže jste některý program odinstalovali a chcete se ho nenávratně zbavit, je třeba odstranit jeho záznam v registrech. Jednoduše vyberete ty, které již bezpečně nepoužíváte, a tlačítkem vpravo dole „odstranit vybrané“, dojde k jeho vymazání. V záložce „startup list“ jsou všechny programy, které se startují automaticky s natažením OS. Úplně vpravo máte k dispozici informaci, odkud se daný program startuje. Pokud je zde uvedena nabídka „start“, programy se nachází v menu po spuštění, v opačném případě je natahován přímo z Run nebo RunService. Odstraňte jen ty klíče, o kterých bezpečně víte, že byly přidány až po samotné instalaci Windows. Pokud byste odstranili klíče, které jsou nutné pro chod Windows, mohl by OS začít dělat neplechu.

  Nabídka „uninstall“, zde jsou zobrazeny všechny, v současné době nainstalované, programy. Chcete-li se s některým z nich rozloučit, stačí je označit a odebrat. Tato záložka supluje aplikaci „přidat odebrat programy“ v ovládacích panelech, s tím rozdílem, že odtud 100% odinstalujete i programy, které se vám normálně nedaří z jakýchkoliv důvodů odebrat.

  Program RegCleaner

  Typy souborů, Nový soubor a Přípony souborů, tyto záložky slouží k vyhledání informací o způsobu použití jednotlivých přípon programů. Zde se tedy můžete dozvědět, jaká aplikace je určena pro otevření daného souboru. Poslední záložka s názvem „zálohy“ slouží k obnovení jakýchkoliv úprav v programu RegCleaner, které vedly k nestabilitě nebo zhroucení OS. Jde o velmi užitečnou funkci.

  Na závěr lahůdka

  Jednu z nejlepších funkcí skrývá program ve volbě nástroje->čištění registru a jeho čtyř podmenu. Odtud můžete spustit automatické čištění registru. Program vyhledá všechny klíče, které již nejsou využívány, a dá vám možnost vybrat ty, které chcete odstranit. Osobně doporučujeme projít záznam po záznamu a odstranit jen ty, které jsou určitě nepotřebné! Po delším běhu Windows zde můžete najít dokonce i několik tisíc nefunkčních klíčů.

  Program RegCleaner

  Jestliže je váš počítač aspoň o pár sekund rychlejší a nezabírá tolik systémových prostředků jako před touto minisérii článků, blahopřejeme. Nejen že jste nyní schopni kdykoliv vyčistit Windows bez nutnosti instalace, ale zároveň jste pochopili některé principy, na kterých operační systém pracuje.

   

  Autor:
   
  Témata: OS, software, Startup

  Nejčtenější

  Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

  Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

  Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

  Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

  Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

  Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

  Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

  Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

  Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

  Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

  Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

  Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

  Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

  V americké řece Presumpscot plave ledový disk

  Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

  Další z rubriky

  Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

  Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

  GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

  Deset nejlepších stahovačů s nadstandardními funkcemi

  Ilustrační foto - počítač

  Video, audio, obrázky, torrenty, soubory z download serverů, a ještě mnohem více si lze snadno stáhnout prostřednictvím...

  Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

  Ilustrační foto - notebook

  Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

  Najdete na iDNES.cz