Jak udržet Windows fit: díl 1. - instalace

aktualizováno 
S operačním systémem Windows je to tak trochu jako s lidmi, čím jsou starší , tím jsou pomalejší. Jestliže je rychlost vašeho počítače prioritou číslo jedna, máme pro vás pár rad, jak zaručeně zrychlit chod vašeho systému.

Značná část lidské populace pro svoji práci na počítači využívá operační systém (OS) společnosti Microsoft. Můžete se setkat se šesti nejrozšířenějšími verzemi OS, kterými jsou Win 95/98, Milenium, NT, 2000 a XP. Aby práce byla co možná nejpříjemnější, musíte svá „wokna“ udržet v perfektním stavu a hlavně stabilní. Patříte-li již mezi ty, kteří si dokáží poradit s instalací windows, jistě uvítáte některé následující rady, jenž vám zaručí bezproblémový chod systému.

Operační systém instalujte na úplně prázdný disk

V podstatě máte dvě možnosti, jak se zbavit starých a již nepotřebných souborů. Operační systém spusťte ze záchranné diskety a do příkazového řádku napište příkaz „format c: /q“. Příkaz potvrďte entrem, během několika sekund dojde k zformátování celého svazku C. Druhým a zároveň pohodlnějším způsobem, jak HDDsmazat všechny data na disku, je nabootování pomocí instalačního CD, kde vyberete z nabídky volbu „Rychlé formátování“. Tato metoda je pohodlnější, ale funkce pro formátování je přítomná teprve od verze Win NT a vyšší. Jistě vám nemusíme připomínat, že po zformátování pevného disku přijdete o veškerá data uložená na jednotce a disk bude zcela prázdný. Na druhou stranu - máte zajištěno, že již žádné starší soubory nebudou brzdit chod windows. Jestliže ponecháte soubory na disku a následně provedete instalaci do stávajících adresářů, jako jsou Windows a Program Files, dojde jen k reinstalaci systému a opravení některých poškozených souborů. Systémové soubory budou i nadále schopné natahovat knihovny a soubory potřebné pro chod instalovaného softwaru. Jestliže již tedy nepoužíváte daný software a odinstalační balík neprovedl perfektní práci (neodstranil nepotřebné soubory, popřípadě je schválně zanechal), budou tyto soubory stále brzdit rychlý chod OS.

Aplikace, které běží na pozadí, instalujte jen s rozvahou; ty totiž ve většině případů bývají nejčastější příčinou zhroucení systému!

Pokud vše proběhlo bez problémů a vy jste postoupili k samotné instalaci windows, doporučujeme zvolit takové součásti systému, které budete pro svoji práci nutně potřebovat. Většina uživatelů si instaluje zbytečně některé programy, které zcela jistě nevyužije. Nejen, že zabírají místo na disku, ale některé jejich knihovny jsou spouštěny na pozadí systému a vy o nich ani netušíte. Takže jestliže například nepoužíváte emailového klienta Outlook Express nebo internetové připojení, měli byste tyto volby odškrtnout.

Plocha Windows XP

Tak tento wallpaper vám ubere značné systémové prostředky

Asi jednu z největších chyb dělají uživatelé bezprostředně po instalaci Windows. Většina z nich totiž začne wokna zdobit všelijakými utilitami. Určitě vám pomohou ve vaší práci, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak zpomalí výkon celého systému? Používáte-li tapetu na ploše, nějaké animace (postavy komentující dění na ploše), různé ukazatele myši nebo programy běžící na pozadí, pak také nečekejte žádný převratný výkon vašeho počítače. Všechny tyto programy běží na pozadí systémů a ubírají značné prostředky procesoru a zejména paměti. Takže pokud si chcete Windows vyšperkovat nějakými programy, čiňte tak s rozvahou. Zároveň si předem zjistěte, jaké má daná utilita požadavky na paměť a procesor. Jestliže jste již nějaký „užitečný“ program nainstalovali, pak po nějakou chvíli pozorujte, zda se chová korektně. Pokud zjistíte sebemenší kolidaci se systémem, doporučujeme ho odebrat. V budoucnu tak předejdete problémům ve chvílích, kdy se vám to bude nejméně hodit.

Trochu jiná tapeta plochy Windows XP :-]

Windows jsou jedny z uživatelsky nejpříjemnějších operačních systémů, které kdy byly naprogramovány, ale jen tehdy, pokud si je dokážete náležitě hýčkat. Pohodlná práce se totiž může během několika pár minut změnit v noční můru. Kdo již delší dobu pracuje s produkty Microsoftu, určitě pochopí, co máme na mysli. Zejména perfektně provedené modré obrazovky „tzv. blue screen“ dokáží pořádně potrápit. Abyste těmto problémům předešli, musíte se pravidelně starat o údržbu systému. Zítra vám prozradíme pár užitečných rad, jak osvěžit operační systém, který z jakéhokoliv důvodu nechcete instalovat znovu.

 

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Najdete na iDNES.cz