Pochlubte se svými fotkami už během dovolené!

Pochlubte se svými fotkami už během dovolené! | foto: Profimedia

Jak se máte na dovolené, ukažte přímo z místa a on-line

  • 87
Rychle se pochlubit, nebo jen ušetřit místo na paměťových kartách, to mohou být některé z důvodů, proč využít službu webových fotoalb. Fotky lze rovnou vystavovat na specializované internetové servery a podělit se o zážitky, ještě než se vrátíte domů.

Stačí vám jen počítač s přístupem k internetu, třeba v internetové kavárně nebo v internetovém koutku vašeho hotelu. V prostředí internetového prohlížeče můžete s pomocí speciálních webových aplikací snímky upravit dříve, než je vystavíte v on-line galerii.

Rajče

Bez omezení počtu a velikosti fotografií můžete nahrávat snímky na server Rajče. Záleží přitom jen na vás, zdali budou snímky vystaveny veřejně, nebo je zpřístupníte pouze přátelům a rozešlete jim potřebné vstupní heslo. Využití služeb serveru Rajče je zcela zdarma.

Na Rajče lze nahrávat fotky několika různými způsoby. Na cestách asi nejvíce využijete vystavování fotek prostřednictvím libovolného internetového prohlížeče nebo jednoduché aplikace, použitelné i bez instalace do počítače (třeba na paměťové kartě nebo USB flash disku).

Fotografie můžete samozřejmě třídit do více fotoalb a doplnit je o nezbytné popisky. Na server Rajče lze pohodlně nahrávat fotografie také z grafických programů Google Picasa, Adobe Photoshop Lightroom a Windows Live Fotogalerie.

Aplikaci pro nahrávání fotografií na server Rajče stahujte zde, přenosnou verzi bez nutnosti instalace najdete zde.

S fotkami na serveru Rajče se můžete pochlubit veřejně, nebo je zpřístupnit pouze přátelům

Flickr

Server Flickr je celosvětově oblíbený pro okamžité vystavování fotografií. Vedle bezplatné verze, která nabízí možnost nahrát nejvýše 300 MB fotografií měsíčně, je k dispozici i komerční varianta služby, použitelná bez omezení.

Za necelých 25 dolarů ročně (zhruba 420 Kč) získáte neomezený prostor pro publikování fotografií (včetně uložení originálů ve vysokém rozlišení) a krátkých videoklipů (i v HD rozlišení). Také na serveru Flickr je možné třídit snímky do galerií a doplňovat k nim popisky a tagy pro rychlé vyhledávání.

Server Flickr je rovněž bezvadně propojen s oblíbenými sociálními sítěmi Facebook a Twitter nebo grafickými editory Google Picasa či Windows Live Fotogalerie. Fotografie lze na server nahrávat prostřednictvím internetového prohlížeče, pomocí mobilního telefonu a aplikace instalované v počítači.

Flickr Uploader, aplikaci pro nahrávání fotografií na server Flickr, stahujte zde.

Za celkem přijatelnou cenu získáte na serveru Flickr neomezený prostor pro nahrávání fotek i krátkých videoklipů

Picasa

Také Google nabízí vlastní službu pro nahrávání a sdílení fotografií. Internetová aplikace Webová alba Picasa je úzce propojena s grafickým editorem Google Picasa. Nahrávání fotek do internetového alba ovšem podporují i další aplikace.

Bezplatně můžete využívat kapacitu 1 GB, s možností dalšího rozšíření za pravidelný roční poplatek. K dispozici jsou kapacity od 20 GB (za 5 dolarů ročně), až po 16 TB (za roční poplatek 4 096 dolarů). Fotografie do rozměru 800 × 800 pixelů se do limitů nezapočítávají.

Pokud dosáhnete hranice 1 GB volného prostoru, budou se fotografie automaticky převádět na menší rozměr. Jestliže využíváte novou sociální síť Google +, nebudou se vám do limitu započítávat ani fotografie do velikosti
2 048 × 2 048 pixelů, ani videa do 15 minut délky. Pokud používáte internetový prohlížeč Google Chrome, můžete si instalovat i rozšíření Slideshow pro efektní prezentaci fotek přímo v internetovém prohlížeči.

Doplněk Slideshow pro Google Chrome najdete zde.

Internetová služba Webová alba Picasa je velmi úzce propojena s dalšími online službami Googlu

Picnik

Internetové aplikace nabízejí řešení i v případě, kdy chcete fotografie před jejich zveřejněním nejdříve upravit. Pomůže vám například on-line grafický editor Picnik, který je po jednoduché registraci k dispozici zcela zdarma.

V prostředí internetového prohlížeče máte k dispozici nástroje na otáčení, ořezávání či korekci expozice snímků, grafické efekty nebo funkci na odstranění efektu červených očí. Vytvářet můžete i prezentace snímků a různé další typy výstupů. Upravené fotky lze z aplikace Picnik nahrávat přímo na Facebook a Twitter nebo servery Flickr či Picasa.

Také pro webovou aplikaci Picnik je k dispozici rozšíření pro internetový prohlížeč Google Chrome, které zjednoduší použití on-line aplikace a nahrávání upravených snímků na Facebook, Flickr nebo server Picasa.

Doplněk Picnik pro Google Chrome najdete zde.

Výkonný grafický editor Picnik se spoustou zajímavých funkcí můžete používat v prostředí běžných internetových prohlížečů

Photoshop.com

Tvůrci známého Photoshopu nabízejí internetovou aplikaci, která chytře kombinuje vlastnosti úložiště pro vystavení fotografií a on-line grafického editoru. Po přihlášení ke službě Photoshop.com máte k dispozici internetový grafický editor Adobe Photoshop Express se spoustou funkcí na automatické i manuální úpravy snímků.

Jsou zde například automatická korekce expozice, vyvážení bílé barvy, doostření fotografie, grafické efekty nebo nástroje na kreslení, doplňování popisků a dalších grafických prvků.

S uložením a vystavením vašich fotek následně pomohou on-line aplikace Photoshop Express Organizer a Photoshop Express Slideshow. Kromě prezentace snímků přímo na vašich stránkách u služby Photoshop.com jsou aplikace propojené i s Facebookem nebo servery Flickr a Picasa. S nahráváním fotek do on-line galerie vám pomůže aplikace Photoshop Express Uploader.

Nástroje služby Photoshop.com můžete využívat zdarma, platí se jen za dodatečný prostor k uložení fotografií. Bezplatně je k dispozici kapacita 2 GB, například za 40 GB pak ročně zaplatíte necelých 40 dolarů.

On-line Photoshop nabídne šikovné funkce na úpravy snímků i jejich prezentaci na internetu

Jak zpracováváte fotky na cestách vy? Podělte se o svoje tipy s ostatními čtenáři v diskusi.