Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Jak převést a úsporně uložit nahrávku z digitální TV do počítače

V dnešním návodu vám poradíme, jak z videa v MPEGu udělat soubor s koncovkou AVI. Díky tomu si budete moci záznam z DVD rekordéru či z pozemní digitální televize uložit do souboru, který nezabírá zbytečně tolik místa.

Videopřehrávače začínají v řadě domácností dosluhovat a jejich majitelé se poohlížejí po nových zařízeních pro přehrávání filmů a nahrávání videa. Stále více lidí se proto začíná poohlížet po DVD s možností záznamu. Ať už si pořídíte DVD rekordér či rovnou DVD rekordér s pevným diskem, dříve či později vás napadne otázka, zda by nahrávky nešly archivovat do kontejneru AVI. Odpověď zní: Ano, a my vám dnes ukážeme, jak na to.

Videa uložená v souborech s koncovkou AVI mají jednu velkou výhodu. Oproti záznamu v MPEGu mají mnohem menší velikost a tudíž je možné na jeden DVD disk uložit více videa ve vysoké kvalitě záznamu. Při nahrávání na DVD rekordér (a je jedno zda s HDD či bez něj) se video většinou ukládá do formátu MPEG-2. V té nejlepší kvalitě lze na jedno DVD (s kapacitou 4,5 GB) uložit kolem dvou hodin videa. Avšak na to samé DVD můžete uložit mnohem více dat. Stačí, když filmy převedete do AVI souboru. V tom případě se vám na DVD může vejít třeba i 10 hodin videa ve vysoké kvalitě. Jediné, co budete k převodu potřebovat, je počítač se systémem Windows, kodeky a program FlasKMPEG.

Redakce Technet.cz nepodporuje pirátské nelegální kopírování.

Krok první: vypálení videa na DVD
Nejprve je nutné zaznamenané video vypálit na DVD disk. Většina DVD rekordérů ukládá video do formátu DVD-Video. Na něm je uloženo v kompresním formátu MPEG-2. Rozlišení DVD videa je stejné jako má norma PAL, tedy 720 x 576 bodů při 25 snímcích za sekundu. Video se při záznamu kóduje do formátu MPEG-2 s určitým datovým tokem – to udává, kolik dat je třeba na uložení jedné sekundy videa. U tohoto formátu je tok proměnlivý (maximální datový tok činí u DVD 9,8 Mb/s a minimální dle potřeby).

Krok druhý: Zkopírování videa na pevný disk PC
Video uložené na DVD disku zkopírujte do složky v počítači. Stačí, když zkopírujete celý obsah adresáře VIDEO_TS. Ten obsahuje několik souborů s různou koncovkou. Prvním je soubor s příponou IFO. Tento soubor obsahuje informace, které se nachází ve VOB souborech. Díky tomuto souboru přehrávače ví, co vlastně mají přehrávat, dozví se, kde na disku startují jednotlivé kapitoly, jaké jsou ve filmu obsaženy titulky, zvukové stopy apod. Právě díky IFO souborům je možné z DVD dostat pouze některé části, např. vypustit zbytečné zvukové stopy, kapitoly apod. Soubor s příponou BUP je stejný jako IFO - jde o jeho zálohu. Soubor s příponou VOB obsahuje vlastní video, zvuk a titulky. VOB soubory nebývají větší než jeden gigabajt, ovšem nemusí to být pravidlem. VOB soubory, které patří k sobě, jsou označeny pomocí VTS a pořadového čísla. VTS_xx_0.VOB obsahuje vždy buď menu nebo jiné navigační informace, pro video se používá až pořadové číslo jedna.

Krok třetí: Stažení softwarového vybavení
Pro převod videa použijeme program FlasKMPEG (není však jediným, který si s touto operací poradí). Avšak pomocí tohoto programu můžete pohodlně převést MPEG-2 do jiného libovolného formátu (DivX, XviD, MPEG atd.). Příjemné uživatelské rozhraní patří mezi jeho nejsilnější stránky a proto ho vřele doporučujeme. Enkódování je velmi dobré, ale na úkor rychlosti. Program je šířen v rámci freeware. Stáhnout si ho můžete z této adresy - FlasKMPEG  (916 KB). Nyní je zapotřebí zjistit, zda máte v operačním systému instalované video a audio kodeky pro převod do AVI. Chcete-li převádět do formátu DivX, musíte mít v systému instalovaný kodér DivX (ten je bohužel placený – nepočítáme-li DivX 3.xx :-) ), chcete-li převádět do XviDu, tak potom kodér XviD (www.koepi.org/xvid.shtml). Pro kompresi zvuku můžete použít Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 kodek či AC-3. U prvně zmiňovaného kodéru je základní verze sice zdarma, avšak má omezení. Umožňuje zpracovávat soubory s maximální vzorkovací frekvencí 22,000 Hz a rychlost datového toku je omezena maximem 56 kb/s. Aby byl zvuk dobrý, je zapotřebí alespoň 48,000 Hz a datový tok 128 kb/s. Buď si tedy musíte sehnat Pro verzi, nebo vyzkoušet jiný kodek např. zmiňovaný AC-3. Nechcete-li instalovat jednotlivé součásti postupně, potom si stáhněte rovnou celý balíček kodeků a to produkt K-Lite Codec Pack Full (16 MB). Proveďte standardní instalaci.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI


Krok čtvrtý: A jdeme na převod
Samotný převod je potom již snadnou záležitostí. Rozbalte balíček s programem FlasKMPEG a spusťte ho (nemusí se instalovat). Klikněte na položku File a vyberte Open Media. Otevře se okno a vy vyberte soubor VOB (např. VTS_01_1.VOB). Zobrazí se okno videa a také lišta pro ovládání záznamu.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI

V boxíku úkolů se nachází záznam Job 1 s určitou velikostí. Je-li video připraveno k převodu (tedy nepotřebujete-li ho na začátku či konci zkrátit), potom vás toto pole nemusí zajímat. V opačném případě klikněte na Delete. Tím odstraníte záznam. Nyní nastavte začátek a konec videa pro převod. Posuvný jezdec dejte na začátek a klikněte na tlačítko symbolizující L. Jezdec teď nastavte na konec videa a klikněte na obrácené L. Teď přidejte nastavené tlačítkem Add do seznamu úkolů.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI

Tlačítka Video Panel a Audio Panel slouží k doladění videa a audio stopy. Nechcete-li do něj zbytečně zasahovat, tak je nechte bez povšimnutí. Pouze pod Video Panelem zatrhněte volbu Deinterlance (zbavíte se prokládání na monitoru PC).

Pro výběr, do čeho se má video ukládat, klikněte na tlačítko Select Output. Vyberte hned první možnost AVI Output. Ještě jednou klikněte na Select Output a tentokrát vyberte Configure Output Module.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI

Zde v části Video Codecs vyberte XviD. Klikněte na tlačítko Configure. Otevře se nastavení kodeku. Jeho konfigurace by dala na samotný článek a tak jen ve zkratce. Klikněte na tlačítko Calc. V dalším okně zadejte velikost, jakou by výsledný soubor měl mít. V části Video potom nastavte délku záznamu (např. 23 minut) a klikněte na OK.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI

Tím jste zadali datový tok pro kódování. Nyní klikněte opět na OK. Zvolte Audio kodek. Např. AC-3 ACM Codec. Na pravé straně vyberte hodnotu AC-3 ACM Codec – 128 kBit/s, 48,000 Hz, Stereo. Opět klikněte na OK.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI

Převod konečně odstartujete kliknutím na Flask it!.

Jak převést video z DVD rekordéru do AVI

Závěrem
Po kódování výsledné video s koncovkou AVI naleznete v adresáři, který jste si zadali v nastavení (Options -> Advanced Options karta Files). Takto převedené video by mělo jít přehrát na všech PC s nainstalovaným kodekem XviD a také na některých DVD přehrávačích, které podporují přehrávání MPEG-4 souborů.

  • Nejčtenější

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

NASA se bojí výbuchu Starship. SpaceX tak připraví další rampu pro Crew Dragon

Floridská odpalovací rampa LC-39A je v současnosti jediná, odkud SpaceX může provádět starty kosmické lodi Crew Dragon...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K čemu jsou tobolky, které marsovský rover odhazuje na povrchu Rudé planety

Těsně před vánočním svátky zanechal rover Perseverance na povrchu Marsu malý dárek. Bylo to titanové pouzdro, které...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Dejte si pozor na omylem aktivované klávesy, i na ty dnes již nepoužívané

Ať už jde o aktivovaný Caps Lock, deaktivovaný Num Lock, zapnuté přepisování písmen v textovém editoru, či omylem...

Aplikace vám pomohou zorganizovat i užít si Vánoce

Vánoce mají být svátky klidu, ale nejdříve je třeba přežít předvánoční shon. Obě fáze vám mohou usnadnit speciální...

Ve Windows 11 se již brzy objeví těchto pět funkcí

Microsoft do operačního systému Windows 11 implementuje další sadu novinek. Kromě animovaných ikon a sekund v hodinách,...

Kdo stojí za vznikem nejpoužívanějších klávesových zkratek

Používají se denně a pro řadu uživatelů by jejich absence znamenala problém. Řeč je o nejužitečnějších klávesových...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...