Apple se snaží udělat z iPadu počítač. Představil iPadOS

  8:54aktualizováno  8:54
Na konferenci WWDC společnosti Apple se objevila jedna nečekaná novinka – nový operační systém pro tablety nazvaný iPadOS. Apple novými a vylepšenými funkcemi chce své tablety přiblížit plně funkčnímu PC a přitom zachovat jednoduchost mobilního prostředí iOS.

Nový iPadOS umožní například umístění widgetů přímo na domovskou stránku. | foto: Apple

iPadOS vylepšuje především práci se soubory (tak, jak ji znají například uživatelé Průzkumníka ve Windows), multitasking i na první pohled tak banální, ale přitom důležitou věc, jako je označování vybrané části textu pomocí gest.

Vizuálně nejnápadnější novinkou je možnost připínání widgetů na domovskou stránku. Funkci, kterou si majitelé zařízení s Androidem užívají už dávno, a v iOS 13 stále k dispozici není, se tak poprvé dostává i na jablečné tablety. V novém rozložení se také na domovskou stránku vejde víc ikonek aplikací.

Fotogalerie

Šikovnou novinkou je vylepšení funkce Split View, kterou iPady disponují od verze iOS 8 a okoukaly ji z Windows. Nově lze mít na obou částech rozdělené obrazovky spuštěnu stejnou aplikaci. V plovoucím okně nyní můžete mít zapnuto více aplikací naráz a rychle mezi nimi přepínat. Jako plovoucí se nově dá zobrazit i miniaturní klávesnice (i další kontextové nabídky aplikací) s funkcí podobnou SwiftKey. Text lze tedy napsat stejně rychle jako na mobilu, tedy pouhým tažením prstu mezi písmeny. Při připojení hardwarové klávesnice pak fungují stejné klávesové zkratky jako na počítači.

Když už jsme u psaní, dotyková obrazovka není, například ve srovnání s počítačovou myší, právě nejpohodlnějším a nejpřesnějším rozhraním pro výběr části textu nebo třeba pro umístění kurzoru přesně na požadované místo ve slově. Apple si je toho vědom a nově přidal možnost označování a vkládání textu gesty. 

Stačí dvakrát nebo třikrát tapnout na obrazovku a vybrané slovo nebo celá věta se označí. Výběr celého odstavce pak jednoduše provedete tažením prstu. Stejným gestem jako pro zoomování (tažením třemi prsty k sobě nebo od sebe) vybraný text zkopírujete do clipboardu a odzoomováním vložíte. Přibyla také podpora vlastních fontů písem.

Apple také přidal podporu myši. Nová funkce je trochu schovaná v nabídce Asistovaného přístupu. Tím by se na iPady nově mohl dostat i kurzor, který známe z práce na PC a mnoha uživatelům tabletů, například i podle The Verge, chybí, což za redakci můžeme potvrdit. Zlepšení se dočkala i podpora stylusu (Apple Pencil), kdy se odezva podle Applu zkrátila z 20 ms na 9 ms.

Vylepšení se dočkal i internetový prohlížeč Safari. Konečně umí stahovat soubory (ve spolupráci s aplikací Soubory) a defaultně otevírá webové stránky v desktopové a nikoliv mobilní verzi.

Vylepšení se dočkalo i Safari. Nový způsob zobrazování webových stránek nazývá...

Vylepšení se dočkalo i Safari. Nový způsob zobrazování webových stránek nazývá Apple Desktop-class browsing a v kostce to znamená, že stránky už se defaultně nezobrazují jako dřív v mobilní verzi, ale ve speciální desktopové, která je navíc uzpůsobena pro dotykové ovládání.

Zmíněná aplikace Soubory pak nově umí pracovat i s cloudovými úložišti, domácím NASem, ale i přímo připojeným USB diskem. Naučila se dokonce rozbalit zazipované soubory a komprimovaný balíček umí i vytvořit. Stále větší podpora souborů a adresářů, jak je znají uživatelé Microsoftu svědčí o tom, že Apple přeci jen přehodnotil svou původní uzavřenou filozofii, kdy dohledat a zkopírovat byť i jen obyčejnou fotku jako soubor v daném zařízení bylo téměř nemožné. S novými funkcemi je sdílení a práce s daty mnohem jednodušší.

Zásadní novinkou, kterou bylo doposud nutné řešit aplikacemi a speciálním...

Zásadní novinkou, kterou bylo doposud nutné řešit aplikacemi a speciálním hardwarem třetích stran, je možnost přímého připojení USB disků a práce se zde uloženými daty v aplikaci Soubory.

Vylepšení se dočkala aplikace Soubory. Nově umí zobrazovat náhledy souborů i...

Vylepšení se dočkala aplikace Soubory. Nově umí zobrazovat náhledy souborů i jejich metadata a dokonce se naučila i „zipovat“.

Díky iPadOS a funkci Sidecar půjde iPad nově použít i jako rozšířená plocha pro počítače s macOS. Tablet přitom může fungovat jako dotyková ovládací obrazovka nebo za použití Apple Pencil jako grafický tablet.

Ostatní novinky, jako je dlouho očekávaný tmavý režim nový způsob přihlášení nazvaný Sign In by Apple, jsou stejné jako v iOS 13 (více o nové verzi mobilního systému iOS v článku Apple láká na „temný“ iOS 13. Nedostane ho iPhone 6, model SE ale ano).

Nový operační systém bude ke stažení na podzim pro všechny tablety počínaje iPad mini 4, iPad Air 2, iPad 5 a mladší. 

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Budete to vědět jako první. RSS čtečky ukážou, co se právě děje

Ilustrační foto - informace

Co se děje na internetu, se dozvíte prakticky ihned. Umožní to hlídači webového obsahu, tedy RSS čtečky. Poslouží...

Konec otravného nařízení: Vynutit změnu hesla je na nic, uznal Microsoft

Expirace hesel přináší více problémů, než užitku (ilustrační koláž)

Nutit lidi pravidelně si měnit heslo je chyba, uvedli bezpečnostní experti Microsoftu. Nadále již tento krok nebudou...

Software zdarma: ovládání rychlosti myši a jasu monitoru z panelu

Ilustrační foto - notebook

Program KeepMouseSpeedOK umožňí nastavit rychlost kurzoru myši na jeden klik a Win10 BrightnessSlider zase snadno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz