Internetové stránky jedním klikem - převaděč souborů RTF na HTML (recenze)

aktualizováno 
Vytváříte internetové stránky? Pak se vám jistě již někdy stalo, že jste potřebovali nástroj, který by vám převedl textové dokumenty do tvaru, s nímž pracují internetové browsery. Na neustálé ruční přepisování můžete zapomenout díky dnešnímu programu.

Zejména tvůrci internetových stránek a ti uživatelé, kteří s nimi potřebují pracovat, zcela jistě uvítají dnešního malého pomocníka. Jde o českého zástupce, jenž se věnuje převodu prostého textu do formátu HTML. Ostatně to již vyplývá z jeho názvu - Převaděč souborů RTF na HTML.

Historie tohoto programu sahá do roku 1998, kdy se objevila jeho první verze. Ta ovšem nebyla nikdy uveřejněna, a tak program spatřil světlo světa až v polovině roku 2000. Zatím poslední a zřejmě konečná verze (s tou vás dnes seznámíme) se objevila na konci července 2001. Aplikace je napsána v Borland Delphi 3.

Funkce programu
Program dovede převádět text ze souborů RTF do formátu HTML. To může být užitečné, pokud například nemáte Microsoft Word a potřebujete převést nějaký text napsaný ve WordPadu do HTML. Jiným důvodem, proč používat tento program, může být nespokojenost s kvalitou převodu do HTML ve Wordu. Program se snaží co nejlépe zachovat strukturu dokumentu (velikosti a barvy písma, zarovnání odstavců, odrážky...); neumí ale převádět obrázky.

Instalace
Díky své velikosti nebude stažení zazipovaného archívu zcela jistě činit problém žádnému počítačovému uživateli – RTFnaHTML 2.0 (143 kB). S jeho instalací si navíc nemusíte dělat starosti. Po jeho rozpakování do libovolného adresáře je program připraven k použití.

Převaděč RTF na HTML

Podrobný návod k ovládání programu
Jelikož jde o velmi lehce ovladatelný program, nebude mít problémy ani naprostý začátečník. Pravidlo „v jednoduchosti je síla“ u této aplikace platí dvojnásob. Po spuštění se otevře okno se čtyřmi tlačítky:

Převést – započne převod RTF souboru
Storno – ukončí převádění
O aplikaci – informace o autorovi
Konec – ukončí běh programu

Převaděč RTF na HTML

Převod v akci
Pro zadání cesty k převáděnému souboru, který je ve formátu RTF, slouží vpravo nahoře tlačítko se třemi tečkami. Vybrat lze i soubor v jiném formátu, ale u těchto souborů není zaručen převod.

Převaděč RTF na HTML

Pak stačí celou aplikaci odstartovat tlačítkem „Převod“ a ta během několika vteřin (v závislosti na počtu znaků a složitosti formátování) vytvoří jeden soubor typu HTML. Výstupní soubor bude ve stejném adresáři a bude mít stejný název jako soubor vstupní, pouze jeho přípona bude HTM.

Závěr a zhodnocení
Program převádí jen dokumenty ve formátu RTF. Pokud tedy toužíte po převodu jiných textových souborů, musíte je nejprve uložit do RTF formátu a následně použít služeb tohoto programu, který se postará o převod do tvaru pro internetové prohlížeče. Tento nástroj tedy zcela jistě uvítají všichni ti, kteří mají co do činění s tvorbou či vytvářením webových stránek.

Převaděč RTF na HTML
Zdroj textu ve Wordu

Prohlédnete-li si zdrojový kód vygenerovaného souboru v textové podobě, zcela jistě si nelze nevšimnout, že se v souboru nachází několik tagů, které by se daly vypustit. Týká se to zejména těch, jež souvisejí s propagací samotné aplikace. Na místě je zcela jistě srovnání s Wordem (právě pomocí Wordu jsou nejčastěji vytvářeny amatérské internetové stránky). Po analýze převedených dokumentů můžeme s klidným svědomím říci, že konkurence v podání freewarového programu obstála více jak dobře. Oproti Wordu totiž nevložila tunu nesmyslných tagů a atributů, čímž by i pro uživatele znalého HTML po jistých malých úpravách nebyl výsledný soubor k rozeznání od ručně psané verze. Mezi velká mínus patří nemožnost převádět obrázky a tabulky. Obrázky úplně vypustí a tabulky zbaví okrajů a vloží jen text. Word si jak s obrázky, tak s tabulkami poradí na výbornou.

Převaděč RTF na HTML
Převedeno programem - Převaděč

Převaděč RTF na HTML
Převedeno Wordem

Převaděč RTF na HTML
Zdrojový kód z převodu - Převaděč 

Převaděč RTF na HTML
Zdrojový kód z převodu Wordu

Co asi nejvíce potěší, je jeho licenční ujednání. Program je totiž freeware, což znamená, že jej lze šířit volně, bez jakýchkoliv poplatků. Po celou dobu našeho testování se choval korektně jak ve Windows 98, tak ve Windows XP. Pokud vás tedy již nebaví psát veškeré tagy ručně a neradi používáte specializované programy na vytváření stránek, zkuste tento jednoduchý převaděč, který udělá velký kus práce za vás.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

Tipy a triky pro Windows 10

Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz