Internetové kavárny vydělávaly na warezu, teď musí platit

aktualizováno 
Britský fonografický průmysl zažaloval síť internetových kaváren za porušování autorských práv. Uživatelé si tam mohli z internetu stáhnout a vypálit neautorizované hudební soubory. Provozovatel se marně bránil, že tvorba kopií pro vlastní potřebu je legální, čeká jej tučná pokuta.

Po téměř roce a půl se dobrala konce kauza porušování copyrightu v britských internetových kavárnách. Provozovatel řetězce EasyInternetCafe nechal návštěvníky svých poboček za úplatu vypalovat nelegální hudební soubory stažené z internetu. Po neúspěšném pokusu o mimosoudní vyrovnání se případ dostal k soudu, který nyní síť kaváren shledal vinnou z porušování autorských práv.

Kavárny sítě EasyInternetCafe (EIC) nabízely svým návštěvníků kromě brouzdání internetem také některé nadstandardní služby. Kupříkladu za poplatek 5 liber si každý mohl data stažená z internetu vypálit na CD-R médium. Protože se jednalo především o nelegální kopie hudebních děl, firma se brzy dostala do hledáčku organizace britského fonografickému průmyslu (BPI). Razie v osmi pobočkách EIC v Londýně, Glasgowu, Edinburghu a Manchesteru odhalila na počítačích v kavárnách stovky neautorizovaných souborů, včetně tvorby nejpopulárnějších světových interpretů. EIC posléze v září 2001 ukončila poskytování sporné služby.

Pobočka EIC v Londýně, foto © CNNBPI spolu se Sony Music, EMI a Universal Music daly provozovateli na výběr: buď skončí u soudu s žalobou o náhradu škody ve výši jednoho milionu liber, nebo se strany dohodnou bez procesu a v tom případě by vyrovnání přišlo EIC na sto tisíc. Kavárny však nebyly ochotny zaplatit tak vysokou sumu. Nahrávacím společnostem během následujících schůzek nabídly nejprve 26 a posléze 50 tisíc liber. BPI nejenže trvala na původním návrhu, firma EIC jí navíc hnula žlučí tím, že se navzdory dohodě obou stran o informačním embargu až příliš ochotně bavila s novináři o probíhajících jednáních. BPI se snažila dosáhnout soudního příkazu, který by omezil styk EIC s tiskem, avšak marně.

V takové atmosféře nebyli zástupci hudebního průmyslu ochotni dál jednat a předali EIC spravedlnosti. Soud odmítl argument, že kavárny nemohly kontrolovat počínání každého uživatele. Neuznal ani obhajobu založenou na výjimce z patentového zákona, podle nějž se autorská práva nevztahují na nahrávky pořízené pro osobní potřebu. Naopak se usnesl, že firma nese za porušování autorských práv plnou zodpovědnost. V příštích dnech se bude rozhodovat o výši pokut, které bude muset řetězec zaplatit BPI a labelům.

"Jsme přirozeně verdiktem soudu velice potěšeni. Je to významný precedent pro podporu legálních hudebních online služeb," poznamenal Peter Jamieson, předseda BPI. Naopak zástupci EIC tvrdí: "Určitě se odvoláme a dotáhneme to až do Sněmovny Lordů! Naši zákazníci přece mají na hudbu právo."

Řecký podnikatel Stelios Haji-Ioannou, kterému řetězec EIC patří, vůbec nemá v poslední době na britských ostrovech na růžích ustláno. Pouhý den po prohře s BPI mu soud přikázal stáhnout reklamu na své laciné aerolinky EasyJet. Dopustil se totiž nekalé soutěže tím, že na reklamních billboardech haněl konkurenční British Airways.

Zdroj: ZDnet, CNN, MediaGuardian

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Najdete na iDNES.cz