Hudba od Microsoftu: 16 Kč za skladbu; CD zlevní

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Očekávané filmové hity již v prodeji či ke stažení na webu
pátek, 18. června 2004 09:24 
Filmy jako Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Shrek II či Kill Bill II jsou již v prodeji na tržnicích v Melbourne. Tamní trhovci prodávají DVD se snímky, které leckdy ještě nejsou ani v kinech za cenu kolem 10 dolarů. Spiderman II, který se začne promítat v Austrálii až 30. června, by měl být k dostání do konce týdne...

Mnoho ze jmenovaných novinek je ke stažení také na internetu. Ačkoliv se jedná vesměs o nekvalitní verze, tzv. kinoripy, které byly natočeny skrytou kamerou při promítání na plátno, je o ně mezi stahovači tradičně velký zájem.

Zdroj: Herald Sun


Napster rozdává MP3 přehrávače zdarma předplatitelům
pátek, 18. června 2004 08:11 
Provozovatel on-line obchodu hudbou, společnost Roxio, začal zákazníkům, kteří si předplatí roční přístup ke službě Napster na jeden rok dávat MP3 přehrávač zdarma.

Rio Chiba Sport se běžně prodává za 130 USD, přičemž cena ročního předplatného u Napsteru je 119,40 dolaru.

Přehrávač, který Napster dává k předplatnému je vybaven 128MB paměti, jíž lze dále rozšiřovat a FM tunerem.

Pokud se zákazník rozhodne připlatit ještě 80 USD, obdrží přehrávač Rio Nitrus s kapacitou 1,5GB. K němu jsou dodávána rovněž sluchátka Sennheiser MX300.

Zdroj: Napster

Červ pro chytré telefony asi vznikl v Česko-Slovensku
čtvrtek, 17. června 2004 16:59 

První virus pro chytré telefony se začíná rýsovat v konkrétnějších obrysech. Jak jsme již dříve napsali, červ pro telefony s OS Symbian se šíří prostřednictvím bezdrátového systému Bluetooth. Podle antivirové firmy Kaspersky Labs, které byl vzorek viru zaslán e-mailem, se vir zatím nedostal na veřejnost a slouží jeho tvůrcům spíše k testovacím účelům.

Tento červ, pojmenovaný jako Cabir se po napadení systému snaží prohledávat další možné napadnutelné systémy pomocí bluejackingu. Tímto způsobem se může nepozorovaně vplížit do cizího telefonu, který má aktivovaný bluetooth a je viditelný pro ostatní zařízení, až na vzdálenost 30 metrů. Zatím Cabir neničí soubory ani systém, ale razantně zkracuje výdrž baterie a zobrazí nápis na displeji. Cabir má již dvě verze. Podle F-Secure.com, již existuje Cabir A a Cabir B, který se však zatím od prvně jmenovaného liší pouze jiným nápisem při aktivaci.

Podle Kaspersky Labs pochází tato novinka z česko-slovenského undergroundu. Jejich lokalizace ale pravděpodobně vyhází z internetové adresy stránek skupiny 29a, která je pod virem podepsána. Ta je totiž na slovenském freewebu host.sk. Tato skupina se podle všeho podílela i na vzniku prvního viru pro 64bitové počítače.

 

Zdroj: Reuters


Nákup v síti již vyzkoušelo 70 % uživatelů v ČR
čtvrtek, 17. června 2004 14:05 
Téměř 70 procent pravidelných uživatelů internetu má zkušenost s nákupem po síti. Ve virtuálním nákupním koši se nejčastěji ocitají knihy, CD, DVD, videokazety a elektronika, které nakupující převážně zaplatí dobírkou. Vyplývá to z červnového šetření společnosti United Interactive.

Osloveno bylo téměř 1200 lidí, kteří používají internet alespoň jednou týdně. Podle Martina Hoška z United interactive si lidé začínají na nakupování po internetu zvykat a do dvou let by se mohlo stát vedle kamenných obchodů rovnocenným způsobem pro pořizování maloobchodního zboží.

V posledních třech měsících nakupovala po síti zhruba třetina oslovených. Asi pětina z nich si pořídila zboží s cenou do tisíce korun, třetina však utratila za on-line nákup více než pět tisíc. Větší zkušenosti s nakupováním po síti mají muži, kteří tvoří podle průzkumu 57 procent nakupujících.

Objednané zboží zaplatily dobírkou asi dvě třetiny nakupujících, ostatní využívají možnost placení převodem z bankovního účtu. Zhruba čtyři z pěti respondentů jsou s on-line nákupem spokojeni.

Zdroj: ČTK


Google a Yahoo se chystají na čínský trh
čtvrtek, 17. června 2004 11:10 

Americký vyhledávač Google získal menšinový podíl ve svém čínském konkurentovi Baidu. Analytici tento krok vnímají jako odpověď na kroky, které podniká jiný americký portál Yahoo!. Čína je totiž druhým největším trhem internetových služeb na světě a podle analytiků není pochyb, že o
čínský trh se rozpoutá boj.

"Google je strategický investor, ale v této fázi je to zatím ryze finanční záležitost," řekl agentuře Reuters spoluzakladatel čínského portálu Robin Li. Přiznal, že obě firmy jsou konkurenty, ale že doufá v pozdější urovnání vztahů, což by mělo vést k úzké spolupráci.

Google zatím není v Číně fyzicky přítomen a pokud tedy nabízí své služby, děje se tak pouze v kybernetickém prostoru. Baidu.com je největším vyhledávačem v Číně a tedy obdobou toho, co je v USA Google. Představitelé Baidu.com plánují, že akcie v dohledné době přihlásí k obchodování na burze v New Yorku.

Pětatřicetiletý Li dříve působil také v Silicon Valley a v roce 1998 potkal i zakladatele portálu Google Larryho Pagea a Sergeye Brina. V té době byli těsně před založením vyhledávače. 

Google finanční podmínky nákupu menšinového podílu v čínském portálu nesdělil, podle zdrojů z odvětví ale mohl zaplatit celkem 100 milionů dolarů. Peníze asi nedal všechny sám, ale společně s podniky rozvojového a rizikového kapitálu Draper Fisher Jurvetson ePlanet Ventures a Venture TDF.

Draper Fisher na investice v Číně hodně sází, čemuž odpovídá také angažovanost podniku na čínském trhu. Investice má totiž i v dalších čtyřech projektech. V Číně bylo koncem loňského roku asi 81 milionů uživatelů internetu, avšak do konce tohoto roku se má jejich počet zvýšit až na 111 milionů.

Yahoo! se v poslední době vyzbrojil k dalšímu růstu a nabízí svým klientům mnohem výhodnější podmínky než donedávna. Uživatelé měli do tohoto týdne možnost zdarma užívat prostor k e-mailu jen o velikosti čtyři nebo šest megabytů. Yahoo! ale prostor zvětšil a nyní mají uživatelé k dispozici 100 megabytů. U českých portálů bývá k dispozici mnohem menší prostor.

Zdroj:ČTK


Poštovní klient Mozilla Thunderbird v nové verzi
čtvrtek, 17. června 2004 10:05 
Nová verze poštovního klienta Mozilla Thunderbird 0.7 přináší menší objem a větší rychlost. Novou výhodou je také podpora více e-mailových účtů, jejichž obsah končí pouze na jednom. K dispozici je i množství nových vzhledů. Podrobnosti o vylepšeních a opravách objevíte na této stránce, odtud je zase možnost si klienta stáhnout.

Zdroj: Mozilla.org


Miliónová cena pro tvůrce WWW Bernerse-Leea
čtvrtek, 17. června 2004 09:43 
Jeden milión dolarů obdržel za zlepšení zvyšující kvalitu života lidí Tim Berners-Lee, který je považován za vynálezce WWW a otce internetu. Cenu Millennium Technology Prize, jejíž součástí je finanční obnos, dostal Berners-Lee v úterý od finského prezidenta Tarjai Halonena.

Cena byla udělena letos poprvé. Berners-Lee si ji vysloužil tím, že vytvořil WWW protokol, který následně uvolnil pro volné použití.

Berners-Lee byl již v minulosti za své zásluhy pasován na rytíře Britského impéria.

Zdroj: Reuters


Další krok ČR k antispamovému zákonu
čtvrtek, 17. června 2004 08:54 
Vládní návrh zákona o službách informační společnosti, který upravuje podmínky elektronického obchodního styku, dnes poslanci projednali s pozměňovacími návrhy ve druhém čtení. Nejvýznamnější pozměňovací návrh k "antispamovému" zákonu podal poslanec ODS Petr Pleva. Zákon s pozměňovacími návrhy podpořily hospodářský a evropsko-integrační výbory sněmovny.

Pleva ve svém návrhu upravuje definici nevyžádané pošty. Uveřejní-li společnost svůj elektronický kontakt ve sdělovacích prostředcích, pak veškerá pošta, která ji dojde nemůže být podle něj definována jako nevyžádaná. Ministr informatiky Vladimír Mlynář připustil, že navrhovaná norma je mnohem přísnější než směrnice Evropské unie, ale je podle jeho slov méně přísná než podobný zákon ve Spojených státech.

Zákon rovněž vymezuje hranice odpovědnosti providera a ukládá podmínky, za kterých je odpovědný za obsah zprostředkovaných nebo uložených informací. Norma postihuje i rozesílatele nevyžádaných obchodních sdělení, tzv. spamů. Rovněž stanovuje pravidla pro šíření regulovaných obchodních sdělení.

Poslanci musí ještě zákon schválit ve třetím čtení, poté jde k projednávání do Senátu a po jeho souhlasu k podpisu prezidentovi republiky.

Zdroj: ČIA


Antivir od Microsoftu nebude součástí Windows, ale samostatný produkt
čtvrtek, 17. června 2004 08:13 
Microsoft oznámil vývoj vlastního antivirového programu. Ten by podle společnosti neměl být v budoucnu integrován do operačního systému Windows, jak se původně předpokládalo, ale bude se jednat o samostatný produkt.

Program bude vycházet z technologií antivirové společnosti GeCAD, kterou Microsoft vloni zakoupil.

Velcí výrobci antiviru krok Microsoftu vítají a oceňují, že se společnost vydala touto cestou a neznemožní férový boj tím, že by antivir integrovala do systému.

Kdy bude antivir od Microsoftu v prodeji však zástupci společnosti neoznámili, stejně jako plánovanou cenu a další detaily.

Zdroj: Yahoo!

Další analytici předpokládají zlevnění LCD
čtvrtek, 17. června 2004 07:56 
Podle výzkumné společnosti Topology Research, která působí na Thajwanu, je vysoce pravděpodobné, že v druhé polovině letošního roku poklesnou ceny LCD panelů a to až o 22-24 %. Týká se to především 17palcových modelů, protože se na jejich výrobu zaměřuje stále více producentů.

Samotní výrobci již podle serveru Digitimes také tvrdí, že je zlevnění neodvratitelné, ale předpokládají menší pokles jejich cen.

Zdroj: Digitimes


I přes pokles se návštěvnost českého internetu vyšplhala v květnu na 3,7 milionu
středa, 16. června 2004 14:54 

Návštěvnost tuzemských internetových serverů se v květnu proti předchozímu měsíci snížila o téměř 11 procent. Některou z internetových stránek navštívilo téměř 3,7 milionu uživatelů proti 4,1 milionu v dubnu. Počet českých návštěvníků klesl o 11,4 procenta na 2,6 milionu, vyplývá ze statistiky iAudit.

Výrazný pokles podle Oldřicha Bajera ze společnosti NetCentrum přichází na jaře každoročně a souvisí s oteplováním, delšími dny, dovolenými i blížícím se koncem školy. Lidé kvůli těmto faktorům chodí na internet méně. "Pokles většinou trvá od dubna do července. V srpnu začíná návštěvnost opět růst," dodal.

Přes pokles počtu uživatelů se prodloužila doba, kterou na internetu strávili. V průměru každý návštěvník měsíčně prosurfoval tři hodiny a 38 minut, což je 14 minut více než v dubnu.

Klesající trend nepocítily největší servery z první pětky, které naopak zaznamenaly jednociferný růst. Za nejnavštěvovanějším portálem Seznam s 2,8 milionu unikátních uživatelů, skončil konkurenční Centrum.cz s 1,29 milionu
návštěvníků. Třetí byl zpravodajský server Seznamu a deníku Právo Novinky s návštěvou 1,28 milionu lidí a čtvrtý zpravodajský deník iDnes s 1,23 milionu návštěvníků. Milionovou hranici pokořil ještě portál Atlas s 1,06 milionu lidí.

Zdroj: ČTK 

USB klíčenka s dvoumegovým digifoťákem jde na trh
středa, 16. června 2004 13:18 
USB klíčenku s integrovaným dvoumegapixelovým digitálním fotoaparátem představil tajwanský výrobce Add On Technology. Jeho zařízení Pen Drive Cam 2M je dlouhé 12 centimetrů a bez baterií váží pouhých 44 gramů. Dodávat se bude s kapacitou od 32 do 256 megabajtů a vedle nafocených snímků bude možné na ni ukládat také data.

Pen Drive Cam 2M

Zařízení s počítačem komunikuje přes rozhraní USB 1.1 a jeho cena za 64MB verzi byla stanovena na 99 eur. Dovozcem pro Evropu je společnost dynaTRON.

Zdroj: Add On TechnologyŠéf Intelu Craig R. Barrett v Česku
středa, 16. června 2004 13:15 
Výkonný ředitel společnosti Intel navštívil Českou republiku, aby zde promluvil na téma vlivu nových informačních technologií na přeměnu podnikatelského a vládního sektoru. V rámci své přednášky představil několik praktických řešení, které zvyšují produktivitu a hovořil i o potřebě většího rozšíření IT v nově přidružených zemích EU.

K tomu by měla pomoci i iniciativa Home Computing initiativ (HCI), která má pomoci rozšířit množství počítačů v domácnostech. V souvislosti s tím byla zmíněna i potřeba zvýšit počítačovou gramotnost, na čemž se prý Intel podílí pomocí při školení zhruba 600 000 učitelů ve střední a východní Evropě.

Šéf Intelu Craig R. Barrett 

Všem vládám Craig R. Barrett přeje, aby jejich občanům a na jejich území působících firmám příliš neubližovaly prostřednictvím regulací, daní a právních předpisů. Tak jako běžný podnik, by měly i vlády zvyšovat konkurenceschopnost státu tím, že budou podporovat infrastrukturu (včetně širokopásmového internetu), vzdělání a výzkum.

Výkonný ředitel hardwarového giganta varoval ČR, že může mít v budoucnu problém v nízkém počtu lidí s přístupem na internet. Jejich podíl se pohybuje kolem 30%, což je výrazně pod průměrem EU. Naopak kladně hodnotí rozšíření mobilních telefonů.

Barret také hovořil o nutnosti být v kontaktu s novými technologiemi a zmínil, že firma ročně vydá zhruba 5 miliard amerických dolarů na výzkum a vývoj. Každé tři roky přitom obměňuje počítačový vozový park, přičemž ročně nahradí zhruba 35 000 počítačů. Kolem 60 % z nich je přitom vybaveno bezdrátovými technologiemi.

Zdroj: Vaše redakce


Patent na aktualizaci programů přes internet
středa, 16. června 2004 11:01 
Automatickou aktualizaci a update virových databází si nechala patentovat britská společnost British Technology Group (BTG).

Ta již v pondělí zahájila jednání se společnostmi, které automatickou aktualizaci u svých produktů využívají.

Takových firem je přitom velké množství, přes internet se aktualizuje většina antivirů, firewallů, ale také například operační systémy a další programy. Detaily patentu však firma BTG zatím neprozradila.

Mezi oslovenými firmami je podle deníku Daily Telegraph také Microsoft. Ten nehodlá nezvyklý patent zatím komentovat.

Zdroj: ZDNet


Američané nemohou zatočit se spamem
středa, 16. června 2004 09:59 
Americká vláda se zatím nebude angažovat v boji proti nevyžádaným e-mailům, takzvanému spamu, formou vytvoření speciálního seznamu adres. Současná technologie by prý mohla vést k přesně opačnému efektu, tedy k dalšímu zvýšení počtu nevyžádaných e-mailových zpráv. Uvedla to agentura AP.

Poslední dobou se objevily názory, že by vláda měla iniciovat vytvoření zvláštního seznamu e-mailových adres, na které by spam nemohl být zasílán. Federální obchodní komise (FTC) ale přiznala, že má obavy z dalších útoků hackerů. Není si totiž jista, zda by se nemohl seznamu zmocnit někdo nepovolaný.

Zástupci FTC otevřeni řekli, že mají strach, aby do seznamu nepronikli lidé, kteří spam rozesílají, a proti nimž jsou snahy o vytvoření seznamu a ochranu uživatelů internetu zaměřeny. Komise totiž ví, že zjistit identitu lidí, kteří spam rozesílají, by asi nebylo jednoduché.

Regulátoři místo toho raději navrhují, aby byla přijata zcela nová technologie k ověřování identity lidí, kteří se pohybují po internetu. V současné době totiž není velký problém změnit adresu odesílatele, a tvářit se, že byl e-mail odeslán odjinud. S tím se snaží bojovat hned několik firem, včetně Microsoftu.

"Národní registr e-mailových adres, na které by nevyžádané zprávy nechodily, by objem spamu nesnížil," uvedla komise. Naopak podle ní hrozí, že spam začne zaplavovat internet ještě více. FTC proto podporuje myšlenku, aby byl nejprve vytvořen nový způsob identifikace odesílatele.

Registr by mohl například pomoci v tom, že reklamní agentury, které by měly k rozesílání hromadných e-mailů povolení, by snadno poznaly, který e-mailový účet patří dětem. Nestávalo by se tudíž, že by dětem rozesílaly nevhodné e-maily. Odpůrci ale tvrdí, že by takových informací mohli lehce zneužít třeba pedofilové.

Zdroj: ČTK

 

DVD fórum požehnalo Dual Discu
středa, 16. června 2004 09:49 
DVD fórum dalo v minulých dnech zelenou formátu Dual Disc. Je tak více než zřejmé, že se Dual Disky brzy objeví na trhu.

Takováto oboustranná média se vyznačují tím, že na jedné straně mají vrstvu přehrávatelnou v CD přehrávačích a na druhé DVD obsah. Využitelnost je na snadě - CD získá na atraktivitě, když dostane uživatel jako "bonus" materiály, které by se na ně jinak nevešly, případně bude na DVD straně lepší zvuk. A naopak, filmoví fanoušci by mohli na svém disku s filmem najít z druhé strany soundtrack ke snímku.

Kdy však první Dual Disky, které jsou tlusté 1,5 mm a půjde je přehrávat v obou typech zařízení ("správnou stranou" v CD i DVD) vstoupí na evropský trh, není známo. Formát má ovšem podporu všech pěti největších labelů, které již některé tituly na Dual Discích v USA zkušebně prodávaly.

Zdroj: The Register


Internetové stránky některých amerických firem napadli hackeři
středa, 16. června 2004 09:32 

Internetové stránky některých amerických firem se v úterý staly terčem útoku hackerů. Ti zahájili útok kolem 9:00 východoamerického času (15:00 SELČ), přičemž řada stránek nefungovala téměř dvě hodiny. Informovala o tom agentura AP.

Na problém upozornila společnost Akamai Technologies, která zajišťuje distribuci webových stránek v prostředí internetu. Podle mluvčího firmy Jeffa Younga je za pomalou odezvou stránek útok hackerů. Napadeny byly stránky firem Yahoo!, Microsoft nebo Google, ale i další.

Podle Younga prý šlo o útok velkého rozsahu a s mezinárodním dopadem. Napadena byla internetová infrastruktura, i když nejsou zatím žádné důkazy, že by se problém týkal i jiné infrastruktury mimo systémů Akamai.

Zástupci ministerstva vnitřní bezpečnosti se k údajnému útoku nechtěli vyjadřovat. Společnost Keynote Systems, která se zabývá měřením provozu na internetu a odezvou serverů, však zaznamenala problémy jen u stránek, které obsluhuje právě Akamai. Původ útoku ale není znám.

Zástupci firmy Keynote uvedli, že dostupnost 40 největších webových stránek, které sledují, během dne klesla ze 100 procent na zhruba 80 procent. "Zjistili jsme, že se to netýkalo internetu jako celku, ale jen několika velkých stránek, kde se dostupnost snížila až na nulu," podotkl viceprezident firmy Keynote Systems Lloyd Taylor.

Velké podniky, které působí globálně, si najímají speciální společnosti, aby distribuovaly obsah jejich webových stránek. To by mělo pomoci optimalizovat dostupnost, protože na stránky firem Microsoft, Google, Yahoo! a dalších se hlásí lidé ze všech koutů světa.

Taylor řekl, že výpadek způsobila technická chyba, případně útok hackerů na systém doménových serverů společnosti Akamai. Ten zajišťuje přesměrování požadavků tak, že převádí textové adresy v prostředí internetu na numerické adresy konkrétních počítačů. Právě v tomto ohledu pracovaly systémy Akamai dnes špatně, sdělil Young.

Uživatelé, kteří se chtěli přihlásit ke stránkám firem Yahoo! nebo některých dalších, místo zobrazené stránky dostali hlášení typu "stránku nelze zobrazit". V jiných případech se jim stránka zobrazila až po dlouhé době.

Akamai o sobě tvrdí, že je největší specializovanou firmou na distribuci obsahu internetových stránek. Podnik má zhruba 15.000 serverů, které jsou umístěny v asi 60 zemích světa. Ve špičce prý podnik zajišťuje distribuci až 15 procent všech stránek, které se v prostředí internetu zobrazují. Akcie Akamai se obchodují na elektronickém trhu Nasdaq Stock Market ve Spojených státech.

Zdroj: ČTKVýherci soutěžte o exkluzivní víkend s Alešem Valentou a další ceny
středa, 16. června 2004 09:15 
Soutěž s firmou společností VT’ System s.r.o. – ASUS team již má své výsledky. Doufáme, že výherci budou mít radost z těchto předprázdninových dárků. Ostatním přejeme do dalších soutěží na Technet.cz hodně štěstí a pokud splnili podmínky soutěže, získávají klubovou kartu ASUS team. Tato karta umožňuje nákup na www.vts.cz a www.asusteam.cz za zvýhodněné ceny. Při prvním nákupu se o kartu přihlaste a prokažte se heslem z této soutěže..

V závorce za jménem výherce uvádíme vždy část e-mailové adresy před zavináčem.

1) Exkluzivní víkend v Acrobat Parku olympijského vítěze Aleše Valenty vyhrává: Vladimíra Kaletová (maski)

2) Originální sportovní batoh HP vyhrává: Martin Kašpar(zolfo)

3) Hodinky ASUS vyhrává: Lukáš David (bigguy.bigguy)

Vyrozumění a informace o cenách jsou výhercům zaslána elektronickou poštou nebo jsou informování telefonicky.Seznam podal trestní oznámení na autora viru Zafi.B
středa, 16. června 2004 07:21 
Společnost Seznam.cz podala včera trestní oznámení na neznámého pachatele, který má na svědomí napsání červa Zafi.B. Ten se šíří od minulého víkendu a kromě jiných zneužívá právě portál Seznam. Česká verze viru vybízí v předmětu k otevření "Elektronické pohlednice". Tělo zprávy obsahuje vzkaz "Ahoj! Elektronická pohlednice ze serveru http://www.seznam.cz".

Jak Seznam uvádí ve svém PR blogu, nemá s virem nic společného a cítí se poškozen na dobrém jménu.

Zdroj: Seznam

 

Placené stahování hudby přes iTunes dorazilo do Evropy
úterý, 15. června 2004 17:33 
Společnost Apple dnes spustila hudební obchod iTunes Online Music Store v Evropě. Služba je zatím dostupná pouze ve třech evropských zemích - V Británii, Francii a Německu.

Uživatelé mohou vybírat hudbu ke stažení z více než 700 tisíc titulů. Ceny jsou podobné jako u konkurence - v Británii stojí skladba 79 pencí, posluchači z dalších zemí zaplatí po 99 centech.

Ačkoliv plánoval Apple spuštění on-line obchodu s hudbou v Evropě jako první, znenadání se to před několika týdny podařilo na starém kontitentu službě Napster 2.0, která odstartovala 20. května. Včera iTunes předběhla také knihovna OD2, jež spustila nabídku hudby ve spolupráci s Microsoftem.

Zdroj: BBC


První vir pro chytré telefony
úterý, 15. června 2004 15:28 
Mobilní telefony s OS Symbian mohou být napadnuty nově vyvinutým červem, který se šíří prostřednictvím bezdrátového systému Bluetooth. Podle antivirové firmy Kaspersky Labs, které byl vzorek viru zaslán e-mailem, se vir zatím nedostal na veřejnost a slouží jeho tvůrcům spíše k testovacím účelům.

Odpovídalo by tomu i to, že tento červ neprovádí na napadených telefonech žádnou větší neplechu, ale využívá je pouze k dalšímu šíření. Mnohem horší však je potenciál, který podobná technologie přináší, zvláště když se začínají rozšiřovat služby typu bluejacking. Zdá se, že zanedlouho bude potřeba instalovat bezpečnostní programy typu antivir či firewall i na mobily.

Zdroj: CNet

 

Prohlížeč Mozilla Firefox v nové verzi
úterý, 15. června 2004 13:39 
Internetový prohlížeč Mozilla Firefox dosáhl verze 0.9, která nabízí mnoho změn. Tou nejvýraznější je změna vzhledu, která je závislá i na provozovaném OS. Dále má uživatel možnost převést a integrovat svá dosavadní data jako je Oblíbené, Historie, Nastavení, Cookies či hesla z jiných prohlížečů jako je Internet Explorer nebo Opera. Součástí systému se ale například stala i nápověda.

Popis všech změn je na serveru mozilla.org a prohlížeč můžete stáhnout odsud.

Zdroj: Mozilla.org


Freemail portálu Yahoo! navýšil kapacitu schránky až 25-násobně
úterý, 15. června 2004 11:51 
Freemailová schránka portálu Yahoo! doznala počínaje dnešním dnem navýšení kapacity. Z původních 4 megabajtů (letití uživatelé měli k dispozici 6MB) mají nyní všichni zákazníci megabajtů rovných 100.

Schránku čeká v nejbližší době také kompletní facelift a provázání s dalšími službami portálu.

Zdroj: Yahoo! News

Hudba od Microsoftu při ceně 16 korun za skladbu
úterý, 15. června 2004 10:47 
Microsoft spustil v pondělí ve spolupráci se společností OD2 placený hudební download v Evropě. Stalo se tak pouze den před plánovaným startem evropské služby iTunes (ten je očekáván dnes).

Služba nazvaná SonicSelector umožňuje výběr z více než 350 tisíc skladeb. Zaváděcí cena je 50 centů, přičemž poslech stojí jeden eurocent. Pozdější cena za skladbu má činit 1 euro.

Hudební knihovna je provozována přes multimediální přehrávač Media Player 9 a vyšší.

Placení za skladby probíhá formou předplacených kreditů; on-line obchod akceptuje také tuzemské karty a proto mohou službu využívat i čeští uživatelé.

Zdroj: ZDNet


Čínský i-disident dostal 4 roky domácího vězení
úterý, 15. června 2004 07:53 
Čtyřicetiletý Číňan Du Daobin byl souzen za publikaci podle čínské justice nevhodných esejí na čínských serverech. Tématem těchto 26 literárních děl byly hlavně nedemokratické poměry v Číně a otázka lidských práv. Du byl sice zadržen již v říjnu minulého roku, samotný soudní proces nicméně trval pouhých 15 minut a navíc nebylo umožněno obviněnému promluvit. Pravomocným rozsudkem pak byl odsouzen ke čtyřem rokům domácího vězení, tedy k životu pod neustálým policejním dozorem.

Autor: Zdeněk Schee

Zdroj: Reuters


Nový červ Zafi.B je zákeřný, komunikuje česky
pondělí, 14. června 2004 09:15 
O víkendu se začal šířit nový vir Win32/Zafi.B (označovaný také jako Erkez.B). Rozesílá se klasicky e-mailem. Na rozdíl od většiny kolegů se však může Zafi.B šířit také v češtině a ještě k tomu láká na službu největšího tuzemského portálu.
Červ si totiž volí text předmětu i e-mailu podle koncovky e-mailové adresy.

V případě Česka je předmět Elektronicka pohlednice!

V těle e-mailu je pak napsáno Ahoj! Elektronick pohlednice ze serveru http://www.seznam.cz -

V příloze je pak soubor link.seznam.cz.pohlednice.index.php2Avf3.pif

Kromě české varianty existuje ještě dalších 17.

Červ se po spuštění přílohy usadí v adresáři SYSTEM a nakopíruje se do složek na disku C pod jmény winamp 7.0 full_install.exe a Total Commander 7.0 full_install.exe.

Pokud jste sociálnímu viru Zafi.B naletěli, můžete pro jeho odstranění použít jednorázovou utilitu od společnosti BitDefender.

Zdroj: SymantecÚdaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: aktivujte si skrytý Windows Media Player

Windows 10

Windows Media Player žije a stále se nachází i v aktuální verzi Windows. Ukážeme jak ho přimět k životu, dále poradíme,...

Software zdarma: ovládejte PC telefonem a zálohujte data novými triky

Remote Mouse

Už žádné hledání a nutnost používat klávesnici a myš. Počítače s Windows, Linux, či Mac OS X můžete ovládat ze...

Windows 7 končí. Za půl roku se o ně Microsoft přestane starat

Balení Windows 7

V úterý 14. ledna 2020 vyjdou poslední aktualizace na Windows 7. Skončí operační systém, který Microsoft představil...

Najdete na iDNES.cz