Hromadné instalátory uspoří moře času při správě vašeho počítače

aktualizováno 
Ať už instalujete na počítači pravidelně nebo jen jednou za čas, možná uvítáte pomoc dnešních hromadných instalátorů. Usnadní vám instalaci operačního systému, ovladačů i používaných programů.

Instalace operačního systému | foto: Shutterstock

Nejprve se podíváme na to, jak si usnadnit instalaci Windows. Pokud používáte Windows Vista, můžete si ušetřit spoustu času použitím nástroje vLite. Program umí upravit instalační data Windows, konkrétně odebrat nepotřebné součásti (integrovaný firewall, Windows Media Player ad.), nebo naopak doplnit bezpečnostní aktualizace, service packy a ovladače. Předem můžete také nastavit různá vlastnosti Windows a například i zadat produktový klíč, který pak již nebude během instalačního procesu vyžadován.

Podle provedeného nastavení vygeneruje vLite instalační data pro upravenou instalaci Windows Vista, která můžete vypálit na DVD a dále používat. Pro úpravu v programu vLite musíte samozřejmě použít kompletní instalační disk Windows Vista.

vLite 1.2 stahujte ze Slunečnice zde (1,5 MB, freeware)

vLite - Vista Lite

Podobné možnosti úpravy instalačních dat, tentokrát ovšem pro Windows XP, nabízí aplikace nLite. Také zde můžete přidávat a odebírat součásti Windows pro co nejjednodušší instalaci operačního systému do počítače.

nLite 1.4.9.1 stahujte ze Slunečnice zde (2,5 MB, freeware)

nLite

Instalace ovladačů

Další nepříjemnou povinností po instalaci Windows je vyhledání a instalace ovladačů pro používaný hardware. I když se to se týká především Windows XP a Vista, ani Windows 7 se často neobejdou bez instalace dalších ovladačů.

Proto se vyplatí si před přeinstalováním počítače všechny používané ovladače zálohovat, například pomocí programu Double Driver. Zdarma použitelná aplikace najde všechny instalované ovladače, zazálohuje je a připraví pro snadnou instalaci. Můžete si vybrat, jestli zazálohujete všechny ovladače nebo jen ty, které neobsahuje používaný operační systém.

Double Driver 4.0 stahujte ze Slunečnice zde (1,8 MB, freeware)

Double Driver

Placený nástroj Driver Genius si poradí nejen se zálohováním všech či jen vybraných ovladačů, ale rovněž i s jejich aktualizací. Driver Genius automaticky rozpozná instalovaný hardware a dohledá k němu aktuální ovladače. Aplikaci proto využijete nejen hned po instalaci Windows, ale také při pravidelné údržbě. Aktuální ovladače vám pomohou s dosažením maximálního výkonu z vašeho hardwaru.

Driver Genius Professional Edition 9 stahujte ze Slunečnice zde (11 MB, shareware)

Driver Genius Drive Installer

Podobné funkce jako Driver Genius nabízí i aplikace Driver Magician. Pomůže vám se zazálohováním aktuálně instalovaných ovladačů a jejich rychlou obnovou po reinstalaci operačního systému. Rovněž umí vyhledávat aktuální ovladače k vašemu hardwaru a pomůže i s rozpoznáním a instalací hardwaru, se kterým si Windows neporadí.

Driver Magician 3.6.3 stahujte ze Slunečnice zde (3,8 MB, shareware)

Driver Magician

Instalace programů

Po instalaci operačního systému a ovladačů hardwaru je samozřejmě na čase instalovat i základní programovou výbavu pro surfování na internetu, komunikaci, přehrávání hudby a videa atd.

Internetová služba na adrese www.ninite.com nabízí složení hromadného instalační ho balíčku z několika desítek aplikací podle vašeho výběru. Na webové stránce si stačí zvolit, jaké programy chcete používat pro surfování na internetu, komunikaci, přehrávání multimédií, prohlížení a úpravy fotek, práci s dokumenty, zabezpečení, stahování, správu počítače atd. Internetová aplikace následně vygeneruje jediný společný instalátor, složený z instalačních balíčků aktuálních verzí nabízených programů. Instalace desítek různých aplikací se tím výrazně urychlí. Další výhodou je, že www.ninite.com nabízí v absolutní většině bezplatně použitelný software.

Nástroj ninite najdete zde

Ninite.com

Zajímavou alternativou hromadné instalace užitečných programů je Google Pack, balíček zdarma použitelných aplikací sestavený Googlem. Soubor Google Pack nabízí internetové prohlížeče Google Chrome a Firefox, antivir avast!, Adobe Reader, aplikaci na úpravu fotek Google Picasa a další užitečné nástroje. Po instalaci se navíc Google Updater stará o aktualizaci programů instalovaných v rámci balíčku.

Aktuální google Pack najdete zde

Google Pack

Jak si usnadňujete instalaci Windows, ovladačů a programů vy? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Najdete na iDNES.cz