Grammaticon – čistopis i pro hotentoty

aktualizováno 
Korektor pravopisu v textovém editoru kontroluje otrocky slovo od slova. Na to, aby nebylo poznat, že pravopis není vaší silnou stránkou, nestačí. Grammaticon je zcela jiný kalibr - nejenže odhalí chyby gramatické, ale i stylistické prohřešky. Nehodil by se vám?

Není chvíle, aby jste si nestěžovali na pravopis ve článcích. Jenže jak si běžný člověk má s nástrahami pravopisu poradit, když mu žádný program inteligentně nepomáhá? Pro korektor Wordu, v němž tento článek píšu, je totiž spojení "aby jste" zcela v pořádku, protože kontroluje otrocky slovo od slova. Z hlediska jazykového je to ovšem hrubka a správně jsem měl napsat "abyste". Trapas je na světě.

Pravopis není jen nástraha pro redaktory, jimž mnozí čtenáři vytýkají, kterak mohou porozumět popisovanému problému, když neporozuměli ani pravopisu. Podobná hrubka v obchodních dopisech je minimálně na pěknou ostudu, tedy alespoň v případě, že ji čitatel dopisu odhalí.

Jak již bylo řečeno, otrocká práce nejrůznějších korekčních programů v textových editorech není stoprocentní. Pomáhá ohlídat překlepy, tedy to, že tvar slova se neshoduje s tvarem uloženým ve slovníku. Jenže gramatické chyby jako shodu podmětu s přísudkem, interpunkci, nevhodný nebo chybný slovosled a další podobné jevy, už takový korektor schopen opravit není a na trhu dosud nebyl program, který by pomohl. Nastoupit musel až korektor lidský.

Společnost Lingea přišla na trh s programem Grammaticon (nepřipomíná vám to slovo Necronomicon?), označovaným za pomocníka při psaní textů. Text za vás, pravda (alespoň ve verzi 1.0, kterou jsme obdrželi) nenapíše. Zato vás upozorní na problematické gramatické a stylistické jevy objevující se ve vašem dokumentu.

Kam až moje paměť sahá, jde o první běžně dostupný program, který se kontrole gramatiky věnuje právě analýzou celého psaného textu, tedy nikoliv otrocky slovo od slova. Ovšem čeština je zrádný jazyk a po mnoha týdnech intenzivního používání Grammaticonu si stále více uvědomuji, jak je čeština také jazyk mnohoznačný. Píšu totiž především technické texty a je zajímavé sledovat, jak se Grammaticon snažil vysvětlovat a civilizovat texty plné anglikanismů, přechýlených anglických slovíček a zkratek.

Grammaticon pomůže...

Ale popořádku. Grammaticon nainstalujete z CD (koupeného za cenu cca 1300 Kč s DPH) a na disku se vám objeví program Grammaticon. Když ho spustíte, dostanete se do prostředí primitivního textového editoru a jste zděšeni, za co jste své peníze vyhodili. Dlužno říci, že pokud vlastníte Word nebo vůbec balík MS Office, vyjeli jste spuštěním Grammaticonu na slepou kolej. Vlastníkům kancelářského balíku Office se totiž Grammaticon integruje automaticky do systému a funguje tak přímo v dokumentech vytvářených Office.

Dodávaný textový editor je určený lidem, kteří nemají Office a přesto by chtěli Grammaticon používat. Do tohoto textového editoru mohou přenést text z jiné aplikace nebo jiného editoru, který Grammaticon nepodporuje a zkontrolovat text v jeho rámci.

Pro většinu uživatelů ale bude integrace do Wordu a Office aplikací rozhodující, takže následující popis se věnuje výhradně jí.

Po instalaci najdete ve Wordu v menu Nástroje – Možnosti – Pravopis následující konfigurační okno, v němž můžete práci Grammaticonu přizpůsobovat svým představám a potřebám.

Grammaticon 

Doporučuji u technických dokumentů opravdu přepínat na Styl dokumentu – Technický, výsledky se při zmatených zkratkách opravdu citelně odlišují. Podrobnější nastavení Stylu dokumentu vidíte na dalším obrázku – všechny jevy tedy můžete předefinovat ručně.

Grammaticon 

Grammaticon - příklad problému...Pokud máte nadefinováno, případně jste zvolili přednastavený Styl dokumentu, můžete se pustit do psaní. Grammaticon větu vyhodnotí až poté, co ji ukončíte, protože neanalyzuje jednotlivá slova, ale celou větu. Pokud je ve větě nějaký problém odhalený Grammaticonem, označí program podezřelý jev zeleným vlnovkovým podtržením. Oproti tomu problémy odchytnuté přímo korektorem Office jsou označeny červenou vlnovkou.

Pokud najedete myší nad zeleně označené slovo a stisknete pravé tlačítko myši, objeví se kontextové menu. V něm je vypsána doporučená náhrada či změna, máte možnost větu přeskočit nebo otevřít Gramatiku.

Grammaticon - gramatika 

Grammaticon - copak jste to ve škole zameškali?V Gramatice naleznete podrobně popsáno, čím je tento jev problematický a můžete tak dohonit to, co jste v páté třídě promeškali. Poznámka na okraj: jak vidíte, konečně se našlo smysluplné využití pro oblíbenkou majkrosoftí kancelářskou sponku...

 

Jak si poradí

Grammaticon nefunguje zdaleka stoprocentně. Přijde mi, že je v základním nastavení docela přísný a například v poslední větě minulého odstavce mi navrhl následující znění věty: V Gramatice naleznu podrobně popsáno… 

Zaměňování osoby mluvčího se obecně Grammaticonu nelíbí a pokud nevyhovíte například redakčnímu pravidlu nepsat v první osobě (jako já), doporučuji si tuto funkci vypnout, jinak vás Grammaticon na tento prohřešek bude upozorňovat stále do kola.

Program také nemá rád dlouhé věty a trvá na tom, abyste je pro zlepšení přehlednosti krátili, což přehlednosti textu prospěje zejména tehdy, když nejste stylisticky zdatní a hrozí vám, že věta je na konci vyšinutá z vazby. Ani opakování slov se mu nezamlouvá, což je při psaní recenzí trochu problém, jinak ale vcelku chvályhodné lpění na rozmanitosti textu.

Může se tedy stát, že vám Grammaticon zvýrazní kusy textu, u něhož jste si jisti pravopisem. Program ale naléhá i na stylistické změny, které nemusíte být ochotni provést – to už je na vás. Možná by se do příští verze hodilo odlišovat jinak prohřešky gramatické a jinak stylistické.

S gramatikou jako takovou nemá program problémy a velmi spolehlivě odchytával i nejzáludnější chytáky, které jsem mu pokládal. Ovšem v tomto případě se vyplatí přečíst si manuál (třeba ještě před nákupem zde v PDF) – tam se dozvíte něco o limitech. Některé gramatické jevy jsou totiž v češtině závislé na kontextu věty a ten již Grammaticon nevyluští.

Například věta: Zítra bude vyset. Gramaticky je špatně, pokud její autor hovoří o smrti oběšením, pokud ale hovoří o setbě semene, je v pořádku. Podobných dvojznačností najdete v češtině řadu a do příchodu umělé inteligence si s nimi počítače asi jen tak neporadí.

Závěrem

Co dodat? Grammaticon je velmi užitečná pomůcka pro psaní českých textů. Samozřejmě, pokud napíšete ve Wordu dopis za týden, je pro vás výhodnější si jej po sobě pořádně přečíst. Jenže pokud píšete více a častěji, je pro vás Grammaticon investice k bedlivému zvážení. Rutinní psavci totiž vědí, že vůbec nezáleží na tom, jak jste se v mládí gramatice věnovali. Při psaní delších textů je zcela běžné zavlečení chyb při editaci textu, vypadávání z vazby a další problémy spojené se zásahy do textu a jeho průběžnými změnami.  To všechno umí Grammaticon rutinně odhalit. Díky integraci do Office se program navíc velmi pohodně a intuitivně používá, takže nebude na obtíž ale skutečně ku pomoci.

Pokud bych mu něco měl vytknout, pak jsem zatoužil po vícebarevném odlišení jednotlivých gramatických jevů, protože jinou váhu mají výtky pravopisné a jinou stylistické. Mojí zálibou jsou dlouhé věty s řadou pomlček a dvojteček, na které byl Grammaticon vysloveně alergický a zeleně je podtrhával. Bohužel to ale také občas vede k tomu, že pak přeskočím i hrubky, které Grammaticon označil stejnou barvou a já jsem to považoval za upomínku na další dlouhou větu. Ve výsledku se tedy vyplatí po prvních dnech spoužití s Grammaticonem odhadnout, na co je u vás program alergický a pokud svoje autorské návyky nehodláte změnit, povypínat si upozorňování na takové jevy. Jen pozor na to, abyste si nevypnuli všechno ;)

Výrobci programu mne nakonec upozornili, že tohle je také napadlo a že jejich textový editor barevně skutečně rozlišuje, zda jde o pravopisný nebo stylistický prohřešek, ve Wordu to ovšem možné není kvůli omezením na straně Wordu.

A ještě závěrečná douška – ptal jsem se společnosti Lingea, jak je to s "bezešvou integrací" programu (jakou nabízí Grammaticon u Office) do dalších populárních programů, jako je Open Office nebo třeba WinText602. Ano, jde to, ovšem velmi nákladně. Takže je to otázka ekonomická a firma říká, že se jí to nevyplatí. Takže alespoň prozatím smůla…

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Další z rubriky

Software zdarma: proměňte PC či smartphone v monitorovací centrum

AtHome Video Streamer

AtHome Video Streamer umí ke kontrole domácnosti využít i kameru smartphonu. Multimediální server Emby pošle data do...

Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

Windows 10

Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím....

Aktualizace Windows může zablokovat bluetooth zařízení, varuje Microsoft

Logo Bluetooth

Microsoft na svých stránkách informuje, že vydal bezpečnostní aktualizaci, která může znepřístupnit komunikaci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz