Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Grammaticon – čistopis i pro hotentoty

Korektor pravopisu v textovém editoru kontroluje otrocky slovo od slova. Na to, aby nebylo poznat, že pravopis není vaší silnou stránkou, nestačí. Grammaticon je zcela jiný kalibr - nejenže odhalí chyby gramatické, ale i stylistické prohřešky. Nehodil by se vám?

Není chvíle, aby jste si nestěžovali na pravopis ve článcích. Jenže jak si běžný člověk má s nástrahami pravopisu poradit, když mu žádný program inteligentně nepomáhá? Pro korektor Wordu, v němž tento článek píšu, je totiž spojení "aby jste" zcela v pořádku, protože kontroluje otrocky slovo od slova. Z hlediska jazykového je to ovšem hrubka a správně jsem měl napsat "abyste". Trapas je na světě.

Pravopis není jen nástraha pro redaktory, jimž mnozí čtenáři vytýkají, kterak mohou porozumět popisovanému problému, když neporozuměli ani pravopisu. Podobná hrubka v obchodních dopisech je minimálně na pěknou ostudu, tedy alespoň v případě, že ji čitatel dopisu odhalí.

Jak již bylo řečeno, otrocká práce nejrůznějších korekčních programů v textových editorech není stoprocentní. Pomáhá ohlídat překlepy, tedy to, že tvar slova se neshoduje s tvarem uloženým ve slovníku. Jenže gramatické chyby jako shodu podmětu s přísudkem, interpunkci, nevhodný nebo chybný slovosled a další podobné jevy, už takový korektor schopen opravit není a na trhu dosud nebyl program, který by pomohl. Nastoupit musel až korektor lidský.

Společnost Lingea přišla na trh s programem Grammaticon (nepřipomíná vám to slovo Necronomicon?), označovaným za pomocníka při psaní textů. Text za vás, pravda (alespoň ve verzi 1.0, kterou jsme obdrželi) nenapíše. Zato vás upozorní na problematické gramatické a stylistické jevy objevující se ve vašem dokumentu.

Kam až moje paměť sahá, jde o první běžně dostupný program, který se kontrole gramatiky věnuje právě analýzou celého psaného textu, tedy nikoliv otrocky slovo od slova. Ovšem čeština je zrádný jazyk a po mnoha týdnech intenzivního používání Grammaticonu si stále více uvědomuji, jak je čeština také jazyk mnohoznačný. Píšu totiž především technické texty a je zajímavé sledovat, jak se Grammaticon snažil vysvětlovat a civilizovat texty plné anglikanismů, přechýlených anglických slovíček a zkratek.

Grammaticon pomůže...

Ale popořádku. Grammaticon nainstalujete z CD (koupeného za cenu cca 1300 Kč s DPH) a na disku se vám objeví program Grammaticon. Když ho spustíte, dostanete se do prostředí primitivního textového editoru a jste zděšeni, za co jste své peníze vyhodili. Dlužno říci, že pokud vlastníte Word nebo vůbec balík MS Office, vyjeli jste spuštěním Grammaticonu na slepou kolej. Vlastníkům kancelářského balíku Office se totiž Grammaticon integruje automaticky do systému a funguje tak přímo v dokumentech vytvářených Office.

Dodávaný textový editor je určený lidem, kteří nemají Office a přesto by chtěli Grammaticon používat. Do tohoto textového editoru mohou přenést text z jiné aplikace nebo jiného editoru, který Grammaticon nepodporuje a zkontrolovat text v jeho rámci.

Pro většinu uživatelů ale bude integrace do Wordu a Office aplikací rozhodující, takže následující popis se věnuje výhradně jí.

Po instalaci najdete ve Wordu v menu Nástroje – Možnosti – Pravopis následující konfigurační okno, v němž můžete práci Grammaticonu přizpůsobovat svým představám a potřebám.

Grammaticon 

Doporučuji u technických dokumentů opravdu přepínat na Styl dokumentu – Technický, výsledky se při zmatených zkratkách opravdu citelně odlišují. Podrobnější nastavení Stylu dokumentu vidíte na dalším obrázku – všechny jevy tedy můžete předefinovat ručně.

Grammaticon 

Grammaticon - příklad problému...Pokud máte nadefinováno, případně jste zvolili přednastavený Styl dokumentu, můžete se pustit do psaní. Grammaticon větu vyhodnotí až poté, co ji ukončíte, protože neanalyzuje jednotlivá slova, ale celou větu. Pokud je ve větě nějaký problém odhalený Grammaticonem, označí program podezřelý jev zeleným vlnovkovým podtržením. Oproti tomu problémy odchytnuté přímo korektorem Office jsou označeny červenou vlnovkou.

Pokud najedete myší nad zeleně označené slovo a stisknete pravé tlačítko myši, objeví se kontextové menu. V něm je vypsána doporučená náhrada či změna, máte možnost větu přeskočit nebo otevřít Gramatiku.

Grammaticon - gramatika 

Grammaticon - copak jste to ve škole zameškali?V Gramatice naleznete podrobně popsáno, čím je tento jev problematický a můžete tak dohonit to, co jste v páté třídě promeškali. Poznámka na okraj: jak vidíte, konečně se našlo smysluplné využití pro oblíbenkou majkrosoftí kancelářskou sponku...

 

Jak si poradí

Grammaticon nefunguje zdaleka stoprocentně. Přijde mi, že je v základním nastavení docela přísný a například v poslední větě minulého odstavce mi navrhl následující znění věty: V Gramatice naleznu podrobně popsáno… 

Zaměňování osoby mluvčího se obecně Grammaticonu nelíbí a pokud nevyhovíte například redakčnímu pravidlu nepsat v první osobě (jako já), doporučuji si tuto funkci vypnout, jinak vás Grammaticon na tento prohřešek bude upozorňovat stále do kola.

Program také nemá rád dlouhé věty a trvá na tom, abyste je pro zlepšení přehlednosti krátili, což přehlednosti textu prospěje zejména tehdy, když nejste stylisticky zdatní a hrozí vám, že věta je na konci vyšinutá z vazby. Ani opakování slov se mu nezamlouvá, což je při psaní recenzí trochu problém, jinak ale vcelku chvályhodné lpění na rozmanitosti textu.

Může se tedy stát, že vám Grammaticon zvýrazní kusy textu, u něhož jste si jisti pravopisem. Program ale naléhá i na stylistické změny, které nemusíte být ochotni provést – to už je na vás. Možná by se do příští verze hodilo odlišovat jinak prohřešky gramatické a jinak stylistické.

S gramatikou jako takovou nemá program problémy a velmi spolehlivě odchytával i nejzáludnější chytáky, které jsem mu pokládal. Ovšem v tomto případě se vyplatí přečíst si manuál (třeba ještě před nákupem zde v PDF) – tam se dozvíte něco o limitech. Některé gramatické jevy jsou totiž v češtině závislé na kontextu věty a ten již Grammaticon nevyluští.

Například věta: Zítra bude vyset. Gramaticky je špatně, pokud její autor hovoří o smrti oběšením, pokud ale hovoří o setbě semene, je v pořádku. Podobných dvojznačností najdete v češtině řadu a do příchodu umělé inteligence si s nimi počítače asi jen tak neporadí.

Závěrem

Co dodat? Grammaticon je velmi užitečná pomůcka pro psaní českých textů. Samozřejmě, pokud napíšete ve Wordu dopis za týden, je pro vás výhodnější si jej po sobě pořádně přečíst. Jenže pokud píšete více a častěji, je pro vás Grammaticon investice k bedlivému zvážení. Rutinní psavci totiž vědí, že vůbec nezáleží na tom, jak jste se v mládí gramatice věnovali. Při psaní delších textů je zcela běžné zavlečení chyb při editaci textu, vypadávání z vazby a další problémy spojené se zásahy do textu a jeho průběžnými změnami.  To všechno umí Grammaticon rutinně odhalit. Díky integraci do Office se program navíc velmi pohodně a intuitivně používá, takže nebude na obtíž ale skutečně ku pomoci.

Pokud bych mu něco měl vytknout, pak jsem zatoužil po vícebarevném odlišení jednotlivých gramatických jevů, protože jinou váhu mají výtky pravopisné a jinou stylistické. Mojí zálibou jsou dlouhé věty s řadou pomlček a dvojteček, na které byl Grammaticon vysloveně alergický a zeleně je podtrhával. Bohužel to ale také občas vede k tomu, že pak přeskočím i hrubky, které Grammaticon označil stejnou barvou a já jsem to považoval za upomínku na další dlouhou větu. Ve výsledku se tedy vyplatí po prvních dnech spoužití s Grammaticonem odhadnout, na co je u vás program alergický a pokud svoje autorské návyky nehodláte změnit, povypínat si upozorňování na takové jevy. Jen pozor na to, abyste si nevypnuli všechno ;)

Výrobci programu mne nakonec upozornili, že tohle je také napadlo a že jejich textový editor barevně skutečně rozlišuje, zda jde o pravopisný nebo stylistický prohřešek, ve Wordu to ovšem možné není kvůli omezením na straně Wordu.

A ještě závěrečná douška – ptal jsem se společnosti Lingea, jak je to s "bezešvou integrací" programu (jakou nabízí Grammaticon u Office) do dalších populárních programů, jako je Open Office nebo třeba WinText602. Ano, jde to, ovšem velmi nákladně. Takže je to otázka ekonomická a firma říká, že se jí to nevyplatí. Takže alespoň prozatím smůla…

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...