Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Jak získat víc času, než budete muset platit za úložiště od Googlu

  10:01
I drobná správa úložiště pomůže vyhnout se placení do Google Drive. Jestliže vám dochází místo pro vaše e-maily, fotografie či další soubory v rámci bezplatného tarifu, potom vám následujících šest rad pomůže udržet úložiště pod patnácti gigabajty vymezeného datového prostoru.

Ilustrační foto - Google One | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Prvním velkým cloudovým úložištěm od Googlu, které uživatelé mohli zaznamenat, byl Google Disk. Google tuto službu pro ukládání souborů spustil 24. dubna 2012. Příští rok tak oslaví již desáté výročí. Využívá principu cloud computingu, konkrétně umožňuje uschovat, synchronizovat a sdílet data. Během své existence prošla řadou změn.

Zatímco se řada uživatelů domnívá, že Google Disk slouží jako úložiště pro zálohované soubory, není tomu tak. Ve skutečnosti sdílí úložný prostor i pro ukládání fotografií v rámci další služby Googlu, a to sice Fotky, a pro e-maily na Gmailu. Respektive, ono je to ještě trochu jinak.

Vše zastřešuje Google One, což je tarif předplatného. Formou předplatného poskytuje úložiště pro odkládání či zálohování dat. V podstatě vychází z Google Disku. Ve zdarma dostupné verzi nabízí 15GB sdílené úložiště pro e-maily, dokumenty, soubory, fotografie či zprávy a kontakty ze zařízení Android (stačí si nainstalovat stejnojmennou aplikaci a nastavit, co chcete zálohovat).

Google Disk má řadu nadstandardních služeb

Na první pohled by se mohlo zdát, že 15 GB je hodně, avšak protože Google One prostor sdílí se jmenovanými službami, jednoho dne se stane, že volný prostor dojde a nebude možné přidávat další obsah či přijímat e-maily, dokud nebude uvolněn. Potom lze vybrat ze dvou možností: buď přejít na placenou variantu (nejlevnější varianta stojí 600 korun ročně a nabízí 100 GB prostoru); nebo uvolnit místo pro další data. Pokud se chcete vyhnout placení Googlu za větší úložiště, můžete využít následující tipy a místo rychle uvolnit.

Tarify Google One

Jak zobrazit detaily o využití úložiště

Google nabízí několik odlišných možností, jak si zobrazit detaily o datech, která jsou uložená v rámci Google One, respektive jeho tří využívaných služeb. Užitečným způsobem je například vedoucí přes tento odkaz, prostřednictvím kterého můžete získat řadu informací.

Jak zobrazit detaily o využití úložiště

1.Odstraňte velké soubory v Gmailu

Nejrychlejší způsob, jak uvolnit místo v Gmailu, vede přes odstranění objemných e-mailů. I přestože dnešní služby cloudového úložiště neuvěřitelně usnadňují nahrávání a sdílení souborů, i tak mnoho uživatelů v e-mailech stále odesílá velké přílohy. Pokud jste příjemci velkých e-mailů, je vhodné zasáhnout a nejrychlejším způsobem velké přílohy najít a odstranit. K tomuto účelu se využívá speciální parametr v řádku pro vyhledání e-mailů.

Jmenuje se „size“ a používá se tak, že pokud zadáte „size:5m“ zobrazí všechny e-maily větší než 5 MB. Ty si potom můžete projít a kontrolovat, jak moc je potřebujete. Vyberte ty, které nepotřebujete, a odstraňte je. Hodnotu za dvojtečkou přitom můžete měnit. Pokud tak zadáte například „1“, zobrazí se všechny e-maily nad 1 MB. V případě „20“ větší než 20 MB. Tímto způsobem můžete snadno podle svých potřeb filtrovat.

Odstraňte velké soubory v Gmailu

2.Odstraňte staré e-maily

Podobně jako velké e-maily se v poštovní schránce budou nacházet i staré a nepotřebné e-maily. Ne každá korespondence starší než pět let je dnes totiž důležitá. Pokud tedy potřebujete uvolnit místo, potom si je nechte zobrazit. Do vyhledávacího pole tentokrát zadejte parametr „older_than:5y“ a tak odhalíte e-maily přijaté před víc než pěti lety. Opět můžete libovolně měnit číslo před „y“. Znovu si můžete e-maily, které nepotřebujete prohlédnout, roztřídit a odstranit nepotřebné.

Pokud zjistíte, že se některých z nich nemůžete zbavit (ani těch velkých, viz předchozí tip) a moc místa jste neuvolnili, vždy si můžete pomoct tak, že si vytvoříte novou schránku u Gmailu a e-maily do ní přesunete.

Odstraňte staré e-maily

3.Odstraňte přebytečný nepořádek v Gmailu

Existují různé typy e-mailů, které si prohlédnete jednou a pak už nikdy, prostě je nepotřebujete. Věci jako newslettery, e-maily pro obnovení hesla, upozornění na přihlášení, upozornění na transakce z vaší banky a mnoho dalších. Pokud je nesmažete ihned, potom se postupně propadají pod ty novější a zbytečně zabírají volné místo. Jejich vymazáním uvolníte v Gmailu spoustu místa. A nejjednodušší způsob, jak to udělat, je najít e-mailovou adresu odesílatele a umístit ji do vyhledávacího pole nahoře.

Například z adresy „noreply@google.com“ vám může chodit spousta upozornění na přihlášení. Pokud ji zadáte do vyhledávacího pole, potom všechny tyto e-maily snadno odstraníte. Pro odstranění podobných e-mailů zadejte vždy jméno odesílatele, které snadno dohledáte v poli Od. Případně lze zadat název banky nebo název newsletteru (na ukázce „estate“). Samozřejmě můžete mít také mnoho velkých e-mailů ve složkách s nevyžádanou poštou a Koši.

Odstraňte přebytečný nepořádek v Gmailu

4.Uvolněte místo v Google Disku

Nejrychlejší způsob, jak uvolnit místo na Google Disku, vede přes stránku této služby. Ve výpisu uprostřed najdete velké soubory, které jsou seřazeny od těch největších po ty nejmenší. Tyto soubory můžete rychle označit a odstranit. Chcete-li uvolnit další místo, klikněte vlevo na složku Koš a odstraňte také všechny soubory v něm – nečekejte, až se tak automaticky stane po 30 dnech, co do ní byly vloženy.

Skvělá věc na Google Disku spočívá v tom, že pokud v něm máte velké množství dokumentů, nemusejí zabírat ani jeden megabajt. Tedy pokud je necháte převést do formátu používaného v rámci Google Dokumenty. Pracuje se s nimi v rámci cloudu Google potom stejně jako s těmi klasickými. A v případě, že je chcete někomu poslat, stáhnete si je ve verzi, kterou potřebujete (například u textů v DOCX).

Abyste nemuseli otevírat jeden soubor po druhém v Google Dokumentech a převádět, stačí, když vpravo nahoře kliknete na ozubené kolo, zvolíte Nastavení a zatrhnete volbu Převést nahrané soubory do formátu editoru Dokumentů Googlem a kliknete na Hotovo.

Uvolněte místo v Google Disku

5.Uvolněte místo v Google Fotkách

Fotografie jsou bezesporu jedním z typů souborů, které zabírají hodně místa. Dnešní fotografie – v závislosti na snímači fotoaparátu a zvoleném rozlišení – mohou zabírat 5 MB a víc. Nejjednodušší cesta, jak najít ty velké, vede přes tento odkaz. Tak zobrazíte správu úložiště s odhadem, jak dlouho vám zbývající místo ještě vydrží, než ho zaplníte – čas vypočítává uměla inteligence a bere v potaz jak fotografie, tak e-maily a další soubory. Níž v části Prohlédnout a smazat najdete podrobnosti o velkých fotografiích a videích či detekujete rozmazané fotky atd. Jde o skvělého pomocníka, nejen pro případ uvolnění místa v úložišti.

Odhad na jak dlouho volné místo v úložišti ještě vydrží

Další možnost spočívá v kompresi, respektive nastavení velikosti nahrávaných fotografií. Pokud kliknete vpravo nahoře na ozubené kolo, tak hned v případě první volby Velikost nahrávaných fotek, vyberte Úsporný režim. Tím docílíte toho, že budete moci do Google Disku uložit víc obsahu v trochu zhoršené kvalitě.

6.Poslední pokus před předplatným

Jestliže jste prošli všechny kroky, provedli doporučené a stejně jste moc místa nezískali, potom vám nic nebrání v tom, vytvořit si nový účet Googlu a tam data uložit. Případně si je můžete prostřednictvím služby Google Takeout stáhnout k sobě a uložit místně nebo do svého NASu, do kterého můžete mít podobně přístup odkudkoli, jako v případě cloudového úložiště Google.

Data lze kdykoliv exportovat

A jaké fígle pro uvolnění úložiště Google One používáte vy? Dejte vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Jak získat víc času, než budete muset platit za úložiště od Googlu

I drobná správa úložiště pomůže vyhnout se placení do Google Drive. Jestliže vám dochází místo pro vaše e-maily,...

Nejlepší funkce nového a čistého Firefoxu

Firefox se v posledních měsících přetahuje s Edgem o post světové trojky na poli internetových prohlížečů. Jeho nedávná...

Microsoft vydává první aktualizace Windows 11. Na tu důležitou však čekáme

Bylo druhé úterý v měsíci, a tak společnost Microsoft vydala pravidelné aktualizace pro své produkty. Přibyla jedna...

Evoluce ikon: jak se měnily od Windows 1 k Windows 11

Připravovaný operační systém Windows 11 slibuje proměnu pracovní plochy, nabídky Start, hlavního panelu nebo nové sady...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...