Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Google Mapy chtějí být tak trochu sociální síť, vybízejí k mapování světa

  6:00
Google Mapy slaví patnácté narozeniny. Nejen to je důvod, proč dostávají spoustu nových funkcí. Tou nejzásadnější je nový Komunitní kanál, který se zjevně snaží tuto službu transformovat v sociální síť a nastartovat zpravodajský kanál plný recenzí a aktualizací.

Novinky v Google Mapách | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Velkou změnou je i možnost podílet se na snímkování míst, a zapojit se tak do vylepšování panoramatických fotografií funkce Street View.

Služba Google Mapy byla spuštěna v roce 2005. Od začátku měla zprostředkovat nejen mapové podklady, ale především pomáhat s navigací na místo určení a také umožnit prozkoumat a poznat vzdálená místa prostřednictvím obrazovky. Za těch 15 let mapové podklady pokrývají více než 220 zemí a zobrazují informace, hodnocení a recenze o více než 200 milionech míst. 

Každý měsíc jsou prostřednictvím dotazů uživatelů vygenerovány více než 4 miliardy výsledků vyhledávání, které zobrazí místa, podniky, body zájmů a virtuální prohlídky.

Firma nyní vyhodnotila, že pro další růst jsou důležité dvě věci – strojové učení a komunita. Zatímco strojové učení je ve velké míře odpovědné za rozšiřování mapových podkladů, tak díky komunitě jen v posledním roce došlo k přidání více záznamů než v předchozích deseti letech.

Globální komunita přispívá k vylepšování každý den

Uživatelé přidávají, aktualizují i komentují místa na mapách a recenzují je. Jen za poslední tři roky se počet recenzí, hodnocení a fotografií, které uživatelé přidali, více než zdvojnásobil. Právě uživatelé pomáhají vytvářet  virtuální prohlídky, ale také zjistit otevírací dobu obchodu, restaurace, galerie a dalších. 

Každý den uživatelé přidají 20 milionů příspěvků. Čím dál tím častěji z mobilních zařízení.

V současnosti však není lehké udržet si přehled o novinkách v podnicích a firmách. Služba Google Mapy tak není pouhým mapovým portálem, ale stala se z ní jakási sociální síť, do které přispívá globální komunita pomáhající vylepšit vyhledávání v mapách. 

Sledujte svého místního průvodce

I to je důvod, který dal vzniknout funkci „Komunitní kanál“ (zatím k dispozici prostřednictvím aplikace pro Android a iOS). Jejím smyslem je přispět k informování o lokálních novinkách.

Komunitní kanál je jakýmsi zpravodajským kanálem plným informací, recenzí a aktualizací. Objevují se formou příspěvků a fotografií přidaných místními odborníky a lidmi, stejně jako obchodníky. 

Všechny tyto aktualizace jsou zobrazovány ve stylu sociální sítě, přičemž u autora záznamu nechybí odkaz „Sledovat“, a dokonce ani informace o tom, kolik uživatelů ho sleduje či kolik jich sleduje on (jde o podobné funkce jako v případě některých stávajících sociálních sítí). Zveřejněné příspěvky přitom lze lajkovat, bohužel však chybí možnost přidávat k nim komentáře (třeba se objeví v další aktualizaci).

Novinky v Google Mapách

Novinka je v Google Mapách dostupná v záložce Prozkoumat – ve smartphonech ji najdete vlevo dole – pro PC zatím není k dispozici. Pokud kliknete na záznam, tak na jednom místě najdete nejen informace základního charakteru, ale také recenze, fotografie a příspěvky již přidané uživateli. 

Kromě uživatelů, které budete aktivně sledovat, se zdá, že Google Mapy budou doručovat aktualizace místních odborníků všem. Google musí navíc nějak začít, proto musí být zdroj ze začátku něčím plněn. Jakmile průvodci publikují více příspěvků nebo je budou uživatelé sledovat, tak se prioritně budou zobrazovat informace od nich. 

Vývojáři také slibují, že se budou snažit zjistit zájmy uživatelů v Google Mapách a že zdroj pro ně naplní vhodnými doporučeními na podobná místa. Takže pokud preferujete dobré jídlo, tak se vám budou zobrazovat prioritně příspěvky s tímto obsahem. Výhodou je, že se nemusíte omezovat na odběr kanálu ze svého okolí, ale prostřednictvím funkce oddálení můžete najít i ty vzdálené – třeba na druhé straně světa.

Novinky v Google Mapách

Novinku mohou obsluhovat také provozovatelé firem. Například restauratéři tím dostali novou možnost, jak ukázat, co právě dnes připravili za pochoutky na oběd nebo že mají happy-hours, novou zahrádku, tematický večer apod. Dosud tak mohli činit pouze prostřednictvím profilu svého podniku, kde to bylo snadno přehlédnutelné.

Čísla budov a přechody

Google Mapy donedávna nezobrazovaly čísla budov. Takže orientace, respektive nalezení přesného místa nebylo zcela optimální. To se stane minulostí. Pracuje se totiž na jejich postupném zanášení, což si můžete zkontrolovat v amerických městech. V určitých městech jsou přidány další podrobnosti. Některým uživatelům, při maximálním přiblížení oblasti, se ve vybraných městech USA (například NYC) zobrazí pruhy značící přechod pro chodce. To je skvělá funkce, která se perfektně hodí k nedávné nové funkci zobrazování semaforů či zobrazování cyklopruhů.

Novinky v Google Mapách

Přechody se bohužel zobrazují zatím jen některým uživatelům – zřejmě z důvodu postupného zavádění funkcionality – a není zatím ani jasné, kdy na řadu přijdou další města, země a ani které z těchto informací se budou kde zobrazovat. Je tak těžké předpovědět, kdy přijde na řadu Česká republika a kdy se nejen tato novinka bude zobrazovat také v mapových portálech na počítači.

Novinky v Google Mapách

Připínání míst

Dalšího vylepšení se dočkala nově pojmenovaná záložka Vyrazit (druhá zleva), která má nyní lépe vystihovat její účel a také být mnohem užitečnější. Tato sekce, kromě možnosti vyrazit na jedno ťuknutí domů nebo do práce, pomůže také s cestou do často navštěvovaných míst. Ta nabízí k připnutí, a tak budou stále po ruce (jde o jakousi obdobu tagování oblíbených míst). 

Klepnutím na připnutá místa máte možnost snadno a bez hledání k nim spustit navigování. Vypadá to, že se zde budou zobrazovat také návrhy, které se přizpůsobí vašemu používání map a preferencím, a budou založeny na historii cestování a vyhledávání.

Google navíc integroval to, že připnuté cíle zobrazují kudy trasa vede, a informuje o aktuální dopravní situaci přímo na záložce, což je šikovné. Můžete si také připnout trasy veřejné dopravy, a ty budou zobrazovat časy odjezdů a příjezdů, včetně zpoždění a dalších upozornění. Rozšiřování této záložky se očekává v dalších týdnech, kdy proběhne její výraznější evoluce.

Novinky v Google Mapách

Fotografie pro Street View

Jedna z posledních velkých novinek se odehrála v rámci funkce Street View. Nově se tak můžete stát součástí komunity, která fotografováním/natáčením přispívá k mapování míst a Google z nich připraví panoramatické pohledy. 

Aby bylo možno se zapojit, musí váš smartphone podporovat ARCore zprostředkovávající právě snímání v 3D. Google Street View prostřednictvím svého vozového parku, ale také například díky cyklo a pěším mapovačům zaznamenalo mnoho ulic po celém světě. Zdá se však, že i tak velká společnost, jako je Google, má svá omezení. Proto vybízí podílet se na projektu prostřednictvím telefonů s Androidem.

I když výsledek nemusí odpovídat skutečnému zážitku ze Street View – vytvořeného prostřednictvím automobilu s 360stupňovými kamerami – přece jen vkládáním fotografií bude umožněno shlédnout méně exponovaná cestovní místa. Tím dojde k obohacení funkce o další oblasti. Uživatelé telefonů se systémem Android, kteří mají kompatibilní telefon a používají aktualizovanou aplikaci Street View, najdou nástroj pro připojení fotografií v aplikaci Street View (nikoliv v Google Mapy) v horní liště zcela vpravo pod označením Zapojte se.

Novinky v Google Mapách

I v tomto případě byla na pomoc povolána umělá inteligence a sama aplikace navrhuje místa, která by ocenila, kdyby je uživatelé nasnímali (zobrazují se jako pulzující body). Jinými slovy Google nabádá uživatele, aby pomohli v mapování světa. Tak dojde nejen ke zmapování prázdných míst, ale i těch, která se často mění, a fotografie tak mohou v čase zastarávat.

Virtuální návštěva Národního muzea

U příležitosti oslav 15. výročí spuštění Map Google nasnímala firma v Česku prostory zrekonstruovaného Národního muzea pro službu Street View. Prohlédněte si je.

Novinky v Google Mapách
  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

První vesmírná podívaná roku 2021 ukáže sto „padajících hvězd“ za hodinu

Každý začátek roku můžeme v Českou pozorovat Kvadrantidy. Letos bude roj vrcholit kolem 16. hodiny v neděli 3. ledna....

Nejlepší dárek na poslední chvíli: Zabezpečte blízkým počítač, i na dálku

Je pomalu za pět minut dvanáct a vy ještě na poslední chvíli potřebujete sehnat užitečný dárek? Věnujte svým blízkým...

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a...

Deset věcí, které byste měli udělat při prvním spuštění PC

Možná i vy jste letos dostali nový notebook či stolní PC s Windows. Následující kroky v nastavení dokáže provést každý...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...