Přes snahu AOL se projekt nezastavil a pokračuje nezávisle dál. V celé aféře se (ať kladně či záporně) ukazuje síla Internetu jako média spojujícího lidi se společným zájmem. K dalšímu vývoji programu se může připojit každý a není v síle ani pravomoci žádné organizace ani státu tomu zabránit. Po Internetu vzniká množství klonů Gnutelly, a proto byla zřízena nová neoficiální domovská stránka pro celý projekt. Na adrese http://gnutella.nerdherd.net/ si můžete přečíst novinky a stáhnout poslední verzi Gnutelly. Zájemci o technické provedení naleznou na těchto stránkách popis protokolu, který Gnutella používá.
Neporazitelnost Gnutelly spočívá v řešení celého systému. Na rozdíl od podobných systémů založených na sdílení MP3 souborů (Napster, iMesh) není Gnutella závislá na hlavním serveru. Strukturu gnutellaNetu vytváří propojený řetěz všech uživatelů, z nichž každý je klientem i serverem zároveň. Takový systém se prakticky nedá zlikvidovat. Další záležitost, kterou se tak podařilo obejít, je možnost blokování přístupu, která hrozí Napsteru zejména v přetížených sítích amerických univerzit. Systémoví administrátoři, kteří mohli u serverů Napsteru jednoduše zablokovat IP adresy a porty, jsou díky struktuře Gnutelly bezmocní. Samotné porty mohou být libovolně měněny.
Jelikož Gnutella netvoří centralizovaný systém, potřebujete k připojení do sítě IP adresu jednoho funkčního serveru = jednoho připojeného uživatele. Tuto adresu musíte zadat spolu s číslem portu. Seznam aktuálních IP adres můžete najít na stránce http://www.idi.ntnu.no/~havardot/betaz/GNUTELLA.net. Jakmile se jednou připojíte do sítě gnutellaNet, získáte od serveru seznam všech k němu připojených IP.
Práce s programem je prakticky totožná jako u Napsteru. Panel programu je jednoduchý a přehledný. V konfiguraci můžete nastavit adresář v němž máte umístěny multimediální soubory, které chcete v rámci sítě sdílet s ostatními. Velkou výhodou Gnutelly je, že se neomezuje pouze na MP3 soubory, ale vyhledává i soubory s jinými příponami. Můžete tak hledat soubory všech možných multimediálních formátů. Hledané přípony se též zobrazují v konfiguraci. V zákadním nastavení jsou přípony mp3; mp2; mp1; mpg; vqf; avi; mpeg; wav; mod; voc; it; xm; s3m; stm; wma; mov; asf; zip; rar.
Funkce hledání (search) vyhledává v síti soubory obsahující v názvu zadaný textový řetězec. Proti Napsteru chybí více výběrových kritérií. U vyhledaných souborů se vypíše název, velikost a rychlost internetového připojení serveru. Chybí dosti důležitý údaj o rychlosti datového toku (bitrate) souboru, který se však dá odhadnout z velikosti souboru. Vybrané soubory můžete přímo v programu stáhnout. Zajímavou funkcí, která u Napsteru chybí, je monitor ukazující, co právě hledají další připojení spřízněnci.
Když jsme program zkoušeli, bylo podle vypisovaného stavu u 1918 hostitelů v rámci sítě gnutellaNet 266784 dostupných souborů o celkovém objemu 1095 GB. Pro srovnání - Napster ve stejném okamžiku nabízel 352687 písní ve 2922 "knihovnách", což reprezentuje 1400 GB MP3 souborů. Nelze zapomenout na určitou disproporci v objemu a skladbě souborů, protože Gnutella nabízí i jiné soubory než MP3 a např. videa formátu MPEG-1 bývají desetkrát větší než zvukové soubory MP3. MP3 soubory však i u Gnutelly tvoří drtivou většinu dostupných souborů. Ze srovnání vyplývá, že se Gnutella navzdory potížím, které provázely její zrod, vyrovná zavedenému programu Napster. Vzhledem ke krátké působnosti Gnutelly a jejímu raketovému nástupu je pravděpodobné, že Napster brzy zůstane pozadu, pokud nepřistoupí k inovaci po jejím vzoru. Gnutella se jeví jako ideální programové řešení pro svobodnou výměnu nejen hudebních souborů přes Internet.
Autor: Gnullsoft
Website: http://gnutella.nerdherd.net/
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: Freeware