Globální počítačové viry v loňském roce napadly téměř 38 milionů PC, což je o osm procent více, než v předchozím roce. Podle antivirové společnosti Trend Micro se loni vyskytlo celkem 30 závažných virových útoků. Nejzávažnější dopady měly loni viry typu Netsky a Mydoom. Různé verze Netsky infikovaly přes šest milionů počítačů, klony Mydoom přes 2,3 milionu strojů. Přes 800 tisíc infekcí měl na svědomí virus Sasser. Nejvíce útoků připadalo na viry typů Bagle, Mydoom a Netsky, z valné části vinou virtuální války, která vypukla mezi jejich tvůrci na počátku roku 2004. Po zatčení autora virů Sasser, který je považován i za tvůrce virů Netsky, došlo ve třetím čtvrtletí k dalším útokům Bagle a Mydoom. Červ Bagle se vyskytl celkem v patnácti různých verzích, Netsky v sedmi a Mydoom ve třech.
Loni poprvé překročil počet evidovaných nákaz za měsíc tři miliony. Trend Micro zdokumentovala téměř 17 tisíc různých typů škodlivých programů, mezi nimiž převládaly viry typu trojský kůň. V roce 2004 se objevily viry i pro bezdrátové sítě a 64bitové Windows. Prvním známým virem v mobilních telefonech byl program pod názvem Cabir, který se mohl šířit prostřednictvím spojení Bluetooth. Výrazně se zvýšil také počet útoků páchaných organizovaným zločinem, zejména ve snaze získat osobní či finanční údaje od uživatelů počítačů.
Viry a spam
Vzrostlo také rozesílání nevyžádané reklamy, takzvaného spamu. Objem spamu loni dosáhl 60 procent celkové elektronické pošty. Celkem 35 procent spamu nabízelo finanční služby a 20 procent léčivé přípravky. Pro letošní rok odborníci varují před stále rafinovanějším obcházením antivirových a bezpečnostních metod, růstem počtu zneužití webového provozu ve firmách a zkrácením doby mezi objevením zranitelného místa v softwaru a jeho zneužitím. Spam a podvržené maily s cílem získání osobních dat budou i nadále potenciální příčinou problémů s elektronickou poštou a vyžádají si nasazení lepších filtrovacích služeb.