Fruity Loops 3.30 - hudebníkem snadno a rychle

  5:00aktualizováno  5:00
Zajímáte-li se o hudební komponování na počítači PC, potom by vám rozhodně neměly uniknout Fruity Loops 3.30 - virtuální hudební studio a velmi zajímavá alternativa k profesionálním MIDI/Audio sekvencerům v jednom.

Profesionální audio aplikace běžně používané počítačovými hudebníky a v nahrávacích studiích dnes nabízejí donedávna zcela netušené možnosti. S rostoucím počtem dostupných nástrojů a funkcí však obvykle roste i cena programu, který se tak stává pro méně majetné zájemce z řad muzicírování chtivých uživatelů prakticky nedostupný. Určité řešení představují freeware a shareware programy, mezi nimiž se čas od času objeví aplikace nabízející opravdu pozoruhodné možnosti za zlomek ceny profesionálních aplikací. Mezi audio programy zaujímají přední místo v této kategorii ovocné smyčky nebo-li Fruity Loops.

Fruity Loops 3.x

Původně navržené pouze pro tvorbu rytmických smyček pod operačním systémem Windows prošly Fruity Loops postupem času bouřlivým vývojem a v současné podobě představují výkonný nástroj - cenově výhodnou alternativu k profesionálním MIDI/Audio sekvencerům jako například Cakewalk Pro Audio, Logic Audio a Cubase VST. Umožňují vytvářet hudební nahrávky studiové kvality bez potřeby dalších externích programů a jejich hlavní předností vedle výhodného poměru cena/výkon je přehledné a intuitivní uživatelské rozhraní eliminující dlouhé hodiny seznamování s možnostmi programu (zcela běžná věc u profi sekvencerů). O kvalitách Fruity Loops svědčí i skutečnost, že je do svého distribučního programu zařadila společnosti Twelve Tone Systems mající na svém kontě MIDI/Audio sekvencer Cakewalk Pro Audio, multitrack editor SONAR a další.

Fruity Loops 3.x Piano Roll

Fruity Loops jsou ideálním nástrojem především pro začínající počítačové hudebníky, na své si ale určitě přijdou i pokročilejší uživatelé. Pro zadávání a editaci not slouží maximálně přehledný krokový sekvencer, jehož obsluhu hravě zvládne i hudebně nenadaný uživatel. Jedná se o ideální nástroj pro vytváření rytmických částí hudební kompozice. Při tvorbě melodických částí určitě přijde vhod tzv. Piano Roll s Event Editorem, umožňující editaci MIDI dat stejným způsobem jako profesionální sekvencery. U stop, které používají Piano Roll, je v okně krokového sekvenceru vidět místo klasických krokových přepínačů zmenšený grafický průběh jednotlivých not - velmi šikovné.

Pro skládání ve Fruity Loops není třeba nákladného syntezátorového parku. Hravě postačí obyčejná zvuková karta (například populární Sound Blaster Live!) a MIDI Master Keyboard pro zadávání not prostřednictvím MIDI rozhraní. Ve skladbách lze využít přímo samply ve formátu WAV, nebo pro generování zvuků využít některý z dodávaných virtuálních syntezátorů. Pokud nabídka dodávaných virtuálních efektových a syntezátorových plug-inů nebude někomu vyhovovat, netřeba smutnit, neboť díky podpoře standardů VST, VST 2.0 a DirectX je možné použít některý ze stovek existujících komerčních, sharewarových i freewarových audio plug-in modulů. Hotové skladby lze v maximální kvalitě vyrendrovat do WAVu pro další zpracování (obvykle pro aplikaci masteringových efektů a pro vypálení na CD-R), nebo je vyexportovat do komprimovaného MP3 formátu.

Podrobný popis Fruity Loops by bezesporu několikanásobně přesáhl povolený rozsah článku. Pokud vás i tento velmi stručný popis zaujal, potom určitě uvítáte možnost vyzkoušet si možnosti programu sami. Na svých stránkách nabízí společnost Image Line Software volně ke stažení plně funkční demo verzi, která se od registrované komerční verze liší pouze chybějící funkcí SAVE.

Fruity Loops v aktuální verzi 3.3 existují ve dvou provedeních. Tzv. FULL verze přijde na $99 a obsahuje všechny dostupné funkce a nástroje. Levnější PRO verze stojí pouze $49 a oproti registrované verzi postrádá podporu rozhraní ASIO, plnou automatizaci a Piano Roll. Váháte-li stále, zda uhradit registrační poplatek, potom vás možná přesvědčí doživotní update zdarma. V rámci unikátního programu FREE FOR LIFE obdrží registrovaní uživatelé všechny budoucí verze zcela zdarma. Bez ohledu na to, zda se bude jednat o verzi 3.5 nebo 4.0, a to už určitě stojí přinejmenším za zvážení.

Website: http://www.fruityloops.com

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

Tablet jako malířské plátno

Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz