Utilit pro analýzu hardwarového a softwarového prostředí počítače je celá řada. Dnes vám představíme jednu, která je zcela zdarma, obsahuje v sobě i benchmarky základních komponent počítače a mohla by potřebám skromnějšího uživatele docela dobře vyhovět.
Čerstvý software od firmy Fresh Devices
Při brouzdání po Internetu se mi nedávno podařilo narazit na stránky zajímavé, leč poněkud tajemné softwarové firmičky vystupující pod názvem Fresh Devices. Na jejích stránkách je ke stažení několik softwarových utilit, které hodlám v blízké budoucnosti podrobit bližšímu zkoumání, protože mají již na první pohled několik pozoruhodných vlastností. Za prvé, řeší záležitosti, které naprosté většině z nás něco říkají: Fresh Download je program pro akceleraci stahování souborů z Internetu (na způsob programů typu Download Accelerator Plus nebo Go!Zilla), Fresh Diagnose je utilita provádějící analýzu hardwarového a softwarového prostředí vašeho počítače a schopná benchmarkovat výkon některých komponent, a konečně Fresh UI je jeden z mnoha „registrotweakovačů“ všech 32bitových operačních systémů Windows. Za druhé, všechny výše uvedené prográmky jsou zcela zdarma – nesetkáte se v nich se žádnými reklamními bannery, spywarem ani jiným podobným balastem. Jediné, co po vás Fresh Devices chtějí, je to, abyste se nejdéle do 11 dnů zaregistrovali (je nutné pouze jméno a e-mailová adresa, na kterou pak dostanete aktivační klíč).
Sandy, I love you...
Analyticko/benchmarkovací drobeček Fresh Diagnose (FD), který v instalační i nainstalované podobě zabírá jen asi 1 MB, si celkem evidentně bere příklad z renomované Sandry od firmy SiSoftware – s podobnostmi se setkáte na každém kroku. Většina věcí je samozřejmě podstatně chudší než léty propracovaná Sandra a vše je podřízeno jednoduchosti a přehlednosti. Panel s velkými zelenými tlačítky (viz obrázek), na kterých jsou ikony nepříliš zřejmého významu, sice působí jako pěst na oko, ale jinak lze s účelností a vzhledem uživatelského rozhraní kopírujícího Sandru vyjádřit spokojenost.
Analytická část – sem tam něco užitečného
Údaje, které FD získá z vašeho počítačového systému, jsou rozděleny do několika skupin. V softwarové „rubrice“ vám FD poskytne například základní informace vycucané z CMOS, seznam nainstalovaných databázových a skriptovacích enginů (BDE, ODBC, ADO atp.), seznam přípon souborů a s nimi asociovaných aplikací (bohužel bez možnosti změny), seznam fontů (bohužel bez vzorku jejich zobrazení – tím však nedisponuje ani Sandra), seznam registrovaných DLL knihoven a OLE objektů a několik dalších věcí. Po hardwarové stránce se dozvíte něco o vašem procesoru, operační paměti a vytíženosti systémových zdrojů, nejzajímavější informace ovšem zřejmě skýtá skupina Devices, kde jsou podrobněji rozebrána jednotlivá instalovaná zařízení (diskové jednotky, grafické karty, tiskárny, zařízení SCSI apod.). Program poskytuje informace také o přiřazení čísel požadavků na přerušení (IRQ), kanálů DMA, vstupně/výstupních portů a operační paměti jednotlivým hardwarovým zařízením. Z multimediálního soudku jsou zde např. údaje o instalované verzi DirectX a zvukových kartách. Dobře zpracovaná je část Snapshot, která zachycuje do podrobností aktuální stav operační paměti ve smyslu momentálně běžících procesů, modulů, threadů a alokovaných hald.
Benchmarky – většinou věrohodné
Základní test CPU spočívající v testu výpočtů v pevné (Dhrystone) a pohyblivé (Whetstone) řádové čárce je standardní součástí většiny benchmarkovacích utilit této kategorie a nejinak je tomu i tady. Dosahovaná skóre ovšem bývají překvapivě o 10 i více procent vyšší než ve stejných testech Sandry. Databáze pro porovnání (a to i u ostatních benchmarků) je dost chudá: přece jen mohli autoři svůj program pustit na více procesorech než jen na Celeronu 700, Duronu 800, Athlonu 850 a Pentiu 4 1,6 GHz. Dále zde máme multimediální benchmark procesoru: zde mi opravdu není jasné, jak mohl můj Duron 800@1000 slušným rozdílem porazit P4 1,6 GHz, pokud autoři (jak tvrdí v Helpu) ve svém testovacím algoritmu efektivně použili P4kovské instrukce SSE2. V Sandře to vyznívá poněkud opačně...
Před spuštěním testu 2D funkcí grafické karty jsem měl poněkud obavy a pro jistotu jsem dvakrát stiskl ve Wordu Ctrl-S :-), ale program naštěstí provedl pouze to, že na konci ponechal počítač v režimu 1024x768x32 při 60 Hz... Bůhví proč. Test paměti trval na mém počítači slušně dlouho, ale když už jsem si pomalu rozcvičoval prsty na známý „opičí hmat“, zazářily na monitoru náhle výsledky. K dispozici je ještě benchmark pevného disku a jednotek CD-ROM.
Darovanému koni...
...jsem se trošku podíval na zoubek a zjistil asi toto: ten, kdo si potřebuje někam přinést na disketě utilitku tohoto druhu a vysosat z jiného počítače nějaké základní hardwarové, softwarové či výkonové informace, by mohl být Fresh diagnostikou celkem uspokojen. Uživatelům Sandry by zde ovšem mnohé scházelo a nenašli by nic navíc, takže pro ně nemá ani valného smyslu tento prográmek zkoumat. Nezbývá než doufat, že v dalších verzích Fresh Diagnose se setkáme s něčím, co vynikne nad konkurenci. Jedna výhoda Fresh Diagnose nad většinou konkurence je však zřejmá - je zdarma.