Tipy pro Windows 8.1: dlaždicový Firefox nebo kontextové ovládání

aktualizováno 
Zjistěte, jak vypadá prohlížeč Firefox v dlaždicovém rozhraní Windows. Poradíme také, jak zakázat automatické přehrávání médií, jak změnit písmeno jednotky Windows, jak zakázat automatické instalace aplikací nebo jak vypnout kontextové menu v Průzkumníku Windows a Internet Exploreru.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na Firefox jako dlaždicovou aplikaci

Používáte-li rádi internetový prohlížeč Firefox, potom zbystřete. Vývojáři totiž uvolnili verzi, která je určena pro dlaždicové prostředí Windows. Jmenuje se Firefox Aurora a stáhnete ji zde. Po instalaci se automaticky objeví jako ikona v dlaždicovém rozhraní. Aby ji však bylo možné používat v tomto novém prostředí a nikoliv v klasickém, je nutné při startu potvrdit volbu, že tento prohlížeč chcete používat jako výchozí. Systém se vás pak zeptá, zda to opravdu chcete, změnu potvrďte a to je vše. Ale pozor, tímto krokem přijdete o možnost používat Internet Explorer v dlaždicovém rozhraní.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Jak zakázat automatické přehrávání

Znáte to, do optické mechaniky vložíte disk, do USB flash disk a systém automaticky spustí vybraný program. Aby k tomu nedocházelo, můžete otevřít Ovládací panel -> Přehrát automaticky. Zde máte možnost použít funkci pro všechna média a zařízení, nebo každé specifikovat zvlášť. Změny uložte kliknutím na Uložit.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Jak změnit písmeno jednotky Windows

Jestliže vám nevyhovuje písmeno jednotky, které jí operační systém automaticky přiřadil, máte možnost ho změnit. Mějte však na paměti, že některé součásti systému či instalované programy na jednotku mohou odkazovat a změnou se mohou stát nefunkčními, typicky pokud jsou na jednotce instalovány nějaké programy.

V případě, že jde například o síťovou, nebo datovou jednotku, potom by problém nastat neměl. Postupujte takto. Otevřete Správu disků (klikněte pravým tlačítkem v Průzkumníku Windows na položku Počítač a vyberte volbu Spravovat). V novém okně se přepněte na Úložiště -> Správa disků. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem na jednotku, u které chcete změnit písmeno a zvolte Změnit písmeno jednotky a cestu. V dalším okně klikněte na Změnit a vyberte z dostupných písmen. Změny potvrďte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Jak zakázat, či povolit automatické instalace aplikací

Windows 8.1 na rozdíl od Windows 8 automaticky instaluje aktualizace pro aplikace instalované ve Windows Storu. Nechcete-li, aby se tak dělo, protože ne vždy je vítané přecházet na novou verzi, postupujte takto. Spusťte v dlaždicovém rozhraní Windows Store. Přesuňte kurzor myši do pravého horního, nebo dolního rohu. Objeví se panel a klikněte na Nastavení. Dále klikněte na volbu Aktualizace aplikací a následně vypněte volbu s názvem Automaticky aktualizovat mé aplikace.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Jak vypnout, či zapnout kontextové menu

Chcete-li zakázat, či naopak povolit zakázané kontextové menu po kliknutí pravým tlačítkem myši vyvolejte Editor registru (použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz regedit). Přejděte na HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies a vytvořte klíč Explorer. Na pravé straně následně vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako NoViewContextMenu. Poklikejte na ni a dejte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu Windows.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Jak vypnout, či zapnout kontextové menu v Internet Exploreru

Kontextové menu se nachází také v prohlížeči Internet Explorer. Pokud ani zde tuto funkci nechcete používat, postupujte takto. Opět otevřete Editor registru a tentokrát přejděte na HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft. Vytvořte nový klíč Internet Explorer a poté Restrictions. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujte ji NoBrowserContextMenu. Poklikejte na ni a zadejte jí 1. To samé proveďte pro klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Internet Explorer\Restrictions. Změny se projeví po restartu Windows.

Tipy a triky pro Windows 8

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Zbavte se díky aplikaci zbytečností a nechte si doporučit seriál

Tablet pro práci i zábavu

Přes šikovnou aplikaci můžete nabídnout věci za odvoz. Vyzkoušejte třeba generátor unikátních tapet pro pozadí displeje...

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz