Už dlouhé roky se služba Evernote pro psaní poznámek a správu úkolů téměř nehnula z místa. Vlastně hnula. Poté, co roky spíš chřadla, než rozkvétala, na konci roku 2020 vyšla její nová verze Evernote 10, napsaná od začátku v Electronu, aby nahradila starší verze na více platformách. Nová verze byla však mnohem pomalejší než předchozí, bylo z ní odstraněno mnoho funkcí a nefungovala s některými výchozími rozloženími klávesnice.
Zmrtvýchvstání se nekoná
Restart se nepodařil a hledalo se další řešení. Proto v listopadu roku 2022 došlo k prodeji služby italské firmě Bending Spoons. Uživatelé se dozajista těšili na znovuvzkříšení. Nicméně ani po víc než roce jsme se ničeho zásadního nedočkali. Vlastně dočkali. Dalšího omezení bezplatného plánu a téměř nulové invence – neposunutí služby do nové doby, aby ji neujížděl vlak. Mezitím místo toho už na uživatele dlouhé měsíce vyskakuje pouze doporučení přejít na placenou variantu.
V prosinci 2023 Evernote náhle drasticky omezil svůj bezplatný plán (na maximálně 50 upravitelných poznámek). Navíc odezva samotné aplikace je v poslední době víc než na pováženou – především načítání starších poznámek. A to pro mnohé může být důvodem dát jí sbohem. A to někdy i po velmi dlouhých letech soužití – což byl i můj případ.
Co Evernote nabízíSlužba Evernote je určena k tvorbě a archivaci poznámek s možností vkládat další položky – obrázky, zvuky, webový obsah apod. Poznámky jsou uloženy ve virtuálních blocích a lze je označovat, anotovat, upravovat, vyhledávat a exportovat. Poznámky lze tvořit i diktováním, nebo kreslením. Evernote je k dispozici online a má klienty pro Android, iOS, Mac OS a Windows. Podporuje OCR a má i další pokročilé funkce. Pokud je používána na více zařízeních, poznámky se synchronizují. K dispozici je jak bezplatná velmi omezená verze služby, tak placená nabízející další nadstandardní funkce. |
Alternativ v tomto segmentu existuje mnoho. Pojďme se na některé z nich podívat.