Encyklopedie Diderot 2002 - preview

  5:00aktualizováno  5:00
Den se sešel se dnem, měsíc s měsícem ... a je tu další verze populární encyklopedie Diderot. Co nového verze 2002 přináší? Vyplatí se tuto encyklopedii pořídit, když je na trhu spousta dalších?

Vedle původně vydávané knižní encyklopedie se před čtyřmi roky objevila také prvotina na CD-ROM. Práce s programem je přece o mnoho rychlejší než listování v knize. Možná právě tuto větu si řekli nejen autoři, ale i na půl milionu uživatelů elektronické encyklopedie. A možná právě proto se touto dobou již čtvrtým rokem objevuje CD-ROM Diderot, letos již s "pořadovým číslem" 2002.

Instalace produktu

Za cenu 499 korun obdrží zákazník box se třemi CD-ROM disky. Ty jsou ovšem bez překopírování obsahu do počítače k ničemu, zřejmě tedy dojde k instalaci encyklopedie. Typy instalace jsou tři - minimální (210 MB), která překopíruje pouze nezbytná data, střední - zhruba sedmiset megabajtová a instalace plná, která na disku uzře něco přes 1,1 GB.
Novinkou je registrace produktu. Nutností je nejen zadání registračního čísla, které je uvedeno na obalu programu, ale nově také zjištění registračního klíče. Ten je možné získat přes internet či telefon. Aktivace produktu takovýmto způsobem se tedy nejspíš ujala, průkopníkem je Microsoft se svým operačním systémem či kancelářským balíkem. Za zmínku stojí, že registrace je možná pouze na jednom počítači a neaktivovaný produkt lze používat čtrnáct dní.Diderot 2002 - vzhled

Fakta o produktu

Encyklopedie již není žádný bumbrlíček, jak tomu bylo v začátcích. Po čtyřech letech se stal z programu produkt, který svým obsahem uspokojí nejen zvídavého školáka, ale třeba i učitele. Ostatně přes 150000 hesel navíc provázaných hypertextovými odkazy, více než 8000 obrázků, zvukových ukázek, interaktivních map, tabulek či grafů jistě netřeba dalšího komentáře. Nově jsou hesla z encyklopedie provázána také s texty Ottova slovníku naučného. A pohled je to někdy zajímavý - na text současný i dobový.
Nově do encyklopeide přibyla také hesla z ekonomické oblasti, pop music, politologie, práva či astrologie.
Po vzoru světových encyklopedií je i v nové verzi Diderotu zastoupena aktualizace přes internet.

Jak jen to vypadá, jak se to chová?

Bez zbytečných průtahů je uživatel po spuštění "vhozen" do základního menu encyklopedie. Z něj netřeba chodit nikam dále a ztrácet tak orientaci. Základní lišta totiž zůstane vždy zobrazena.
Jednotlivá hesla lze vyhledávat buď v rámci celé encyklopedie, či v jednotlivých "rubrikách". Těch je na výběr sedm a obsahově jsou poměrně zajímavé.
Zejména časová osa stojí za podrobnější prozkoumání. Osa zachycuje vybrané události českých i světových dějin. Ty jsou od sebe, pro lepší orientaci, barevně odlišeny. Orientovat v časové ose se lze buď podle jednotlivých letopočtů či názvu období (pravěk, starověk, středověk, novověk, 20. a 21. století). Jednoduše lze jednotlivé události v daném roce vyhledat zadáním letopočtu.
Vyhledat uživatel může také majitele Nobelových cen. A to podle oboru, roku udělení či státu. Podle lokalizace lze také zjistit jednotlivé památky UNESCO. Pro každý den jsou připravena výročí. Významné osobnosti je možné najít podle narození či úmrtí. Bohužel chybí vyhledávání podle jména určité osoby.
Nabité informace je možné si prověřit v několika kvízech. Ze zadaných oborů, mezi nimiž jsou například chemie, fyzika či literatura jsou následně čerpány otázky, které prověří znalosti uživatele encyklopedie. Otázky se však po každém novém spuštění kvízu opakují, a jejich počet (zhruba 30 v každém oboru) také není nejvyšší. Diderot 2002 - soutěžní kvíz

Ovládání a grafická stránka programu

Ovládání programu bylo vytvořeno tak, aby bylo srozumitelné jak pro dítě, tak jeho rodiče. A je to opravdu znát, není potřeba žádné složité nastavování, vše je intuitivní a každému, kdo se již setkal s počítačem nebude ovládání encyklopedie činit problémy. Pro toho, kdo si Diderot spustí poprvé je připraveno seznamovací uvítání s programem. Poměrně podrobně je zpracována také nápověda, která odhalí například také legendy k mapám.
Po grafické stránce není co produktu vytknout. Vzhled působí příjemně a nikterak uživatele neruší při práci.

Výhody a nevýhody koupě

Koupí a následnou registrací produktu získá uživatel zdarma produkt Svět v roce 2002 a bezplatnou aktualizaci encyklopedie z internetu. Ta je ovšem časově omezená a končí 31. 12. 2002. Tento fakt je rozhodně otázkou do diskuze, protože "jen" roční platnost a nepřímým způsobem nucení zakoupení nové verze je více než diskutabilní. Rozhodnutí však kompenzuje fakt, že srovnatelné encyklopedie se prodávají za řádově tisíce korun. V minulých letech byla možnost zakoupení encyklopedie Diderot za desetinu reálné ceny produktu - pár set korun, s tím, že v následujících letech bude za stejnou cenu dodávána vždy nová verze produktu.


 

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

Windows 10

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Najdete na iDNES.cz