Einstein Junior aneb dětský „Milionář“

  5:00aktualizováno  5:00
Otázky v televizním „Milionáři“ jsou pro dítě asi složité. Dívá-li se však na tento pořad rádo, možná jej i jeho rodiče zaujme produkt Einstein Junior, který je tak trochu obdobou soutěže. Připraveno k zodpovězení je více než tisíc otázek z různých oblastí…

Především dětem je produkt Einstein Junior aneb dětská olympiáda vědomostí a znalostí určen. Je bezmála šest set korun, za které lze CD-ROM pořídit, investicí rozumnou, či se jedná o vyhozený peníz? Tuto a mnoho dalších otázek zodpoví recenze programu.

Instalace

Program na pevný disk překopíruje pouze nejnutnější data ke spuštění. Ta zaberou necelý jeden megabajt. Minimální konfigurací pro spuštění programu by měl být počítač osazený procesorem 486 s 8 megabajty paměti RAM, operační systém Windows 95 a vyšší, CD-ROM mechanika a myš. Doporučuje se však počítač s procesorem Pentium, 16 MB paměti a zvukovou kartou.
Vyplněním a odesláním přiložené registrační karty má zákazník nárok na vyžití horké linky. Bude však také informován o nových produktech a slevách. Menu z programu Einstein Junior

Spuštění

Po spuštění programu se uživatel ocitne v hlavním menu. Z něj lze spustit dva módy hry – pro jednotlivce či skupinu, která může čítat dva až šest hráčů. Nahlédnout lze také do nápovědy. Možné je procvičení otázek ještě před absolvováním samotných her.
Program se jeví přehledným, ovládání je intuitivní. Ani dítku, které s počítačem moc zkušeností nemá by nemělo pohybování se v programu činit problémy.
Všechny otázky jsou ozvučeny, text je ovšem také zobrazen.

Jednotlivé hry

Pro jednotlivce je určena hra nazvaná „Sám proti počítači“, přičemž hráč má na výběr dvě možnosti odpovídání. V prvním módu jde o získání co nejvíce bodů za co nejrychlejší správnou odpověď. Vybírá se vždy ze tří otázek, z nichž jedna je správná. Na výběr jsou tři typy – textové, zvukové a obrázkové. Pokud hráč odpovídá na otázku zvukovou, nejprve si vyslechne a následně rozpoznává zvuk – například hlas zvířete či tóny linoucí se z kytary. V případě otázek obrázkových je třeba správně určit otázku vztahující se k zobrazenému obrázku.
Pokud však dítko bude chtít hru pozastavit, nepochodí. Musí počkat na otázku zvukovou či obrázkovou – program spustí odpočítávání až po shlédnutí ukázky. Při dotazu textovém něco takového možné bohužel není.
Za správnou odpověď jsou v této hře přičítány body podle rychlosti odpovědi – během první sekundy znamená rychlá reakce deset bodů… Špatnou či žádnou odpovědí je pět bodů „sraženo“.
Počet otázek nastavit nelze, což je poměrně škoda.
Druhý mód hry spočívá v systému žolíků, ty má hráč na začátku hry přidělené tři. Za špatnou odpověď bude jeden z nich odečten. Každá desátá otázka je bonusová, její správné zodpovězení znamená získání žolíka navíc.
Konec hry nastane vyčerpáním buď všem žolíků, nebo otázek (přičemž první možnost je o dost pravděpodobnější).
Úspěšní hráči mají možnost svůj výkon zapsat do výsledkové listiny. Obrázek z produktu Einstein Junior

 Pro dva až šest hráčů je určena hra pojmenovaná „Všichni proti sobě“. I zde jsou dva módy – prvním je Hra na body. Před započetím zodpovídání otázek je nutné zvolit počet hráčů, napsat jejich jméno, zvolit klávesu, kterou se budou účastníci klání přihlašovat o odpověď (podobně jako ve hře Videostop).
Spuštěním hry začne ukazatel odečítat čas, po který má každý hráč možnost se přihlásit k zodpovězení otázky. Po přihlášení je nutné do tří vteřin odpovědět. Správná odpověď znamená počet bodů v závislosti na rychlosti odpovědi, špatné či žádné zodpovězení znamená pětibodovou ztrátu. 
Druhým herním módem je Vyřazovací hra. Jde prakticky o identickou hru předchozí, avšak s tím, že špatnou odpovědí hráč ztrácí žolíka. Vypadává ten, kdo o všechny přišel.

Než se dítko pustí do hraní, má možnost „projití“ si správných odpovědí. Není odečítán čas a při nesprávné odpovědi ani žolíci. Dítko si může tipnout, jakáže odpověď bude správná, a ta se zobrazí až při druhém kliknutí. Možné je také zobrazení řešení ihned. Míra soutěživosti by však měla být zachována i v tomto případě, a nemožnost zodpovězení by dítě mohla brzy omrzet.

Vyváženost otázek

Produkt může nabízet několik módů hraní, ovšem bez pořádných otázek…by byl pouze polovičatý. Otázky na tomto CD-ROMu jsou ovšem vybrány pečlivě a oblast záběru je poměrně rozmanitá. Zastoupeny jsou dotazy z oblasti matematiky, fyziky, zeměpisu, chemie, biologie, hudby a mnoha dalších.
Složitost otázek může být hodnocena pouze subjektivně – na některé dotazy dítko zareaguje okamžitě, další mohou být pouze těžko rozlousknutelným oříškem… Obecně se jedná o otázky z výuky na základní škole.
Dle autorů produktu je dotazů připraveno více než tisíc, okoukání tedy jen tak nehrozí. 
Pídí-li se malý zvědavec v případě chybného zodpovězení po správné odpovědi, má smůlu. Možná záměr, možná opomenutí výrobce, avšak takto se dítě zodpovězení nedočká a pochybit může ve stejné otázce vícekrát. Obrázek z produktu Einstein Junior

Co tedy závěrem?

Na produktu Einstein Junior si autoři dali záležet. Přehledné a intuitivní ovládání, líbivá grafická stránka, přiměřená cena i obsáhlost – všechny tyto vlastnosti program pasovaly na Pečeť Technetu. Ovšem vzhledem k chybkám, kterými jsou nemožnost pozastavení hry či nezobrazování správné odpovědi, programu ohodnocení o kousek „vyfoukly“. 

Hodnocení produktu:

Uživatelská podpora a snadnost ovládání: 17 bodů z 20 možných

Ovládání programu je intuitivní, grafika přívětivá a líbivá. Chybí však nemožnost nastavení počtu otázek. 

Rozsah informací: 30 bodů z 35 možných

Více než tisíc otázek je poměrně velký počet, který dává záruku, že produkt jen tak „nezestárne“. Nezobrazování správných otázek po špatném zodpovězení ovšem zamrzí. 

Podpora, aktualizace: 13 bodů z 15 možných

Nejen odesláním registrační karty může uživatel využít horkou linku – pracovníci ochotně zodpoví dotazy uživatele. Aktualizace produktu v tomto případě není nutná. Data jsou poměrně „čerstvá“, přiměřena roku vydání CD-ROMu. 

Cena: 27 bodů z 30 možných

Cena 599 korun je poměrně přijatelná, vzhledem k užitné hodnotě. Registrovaný uživatel navíc získá zhruba padesátikorunovou slevu.

 

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Software zdarma: najděte hluchá místa wi-fi sítě nebo zkontroluje USB

Ilustrační foto - wifi

Vizualizujte, spravujte a odstraňujte mrtvé zóny v bezdrátové síti pomocí NetSpotu. Která data na datovém úložišti...

Najdete na iDNES.cz