Aplikace eRouška pomůže i na cestách na dovolenou nebo za prací. | foto: koláž Technet.cz, Profimedia.cz

eRouška se propojí se zahraničními aplikacemi, pomůže při cestování

  • 78
Aplikace typu eRouška jedenácti evropských zemí budou vzájemně propojené a budou tak fungovat i při cestování nebo dojížděním za prací. V pondělí byla spuštěna brána EFGS, která zajistí přeshraniční komunikaci aplikací. Jednotlivé aplikace se připojí během října.

Ačkoli již prakticky všechny aplikace na trasování kontaktů covid pozitivních lidí fungují na stejném Exposure Notification API od společností Apple a Google, každá funguje samostatně a odděleně. Pokud budete mít v Praze nebezpečný kontakt například s německým turistou, aplikace eRouška vám to neřekne. Pokud naopak vy budete na pracovní cestě v Berlíně a po návratu budete mít pozitivní test, v německé aplikaci Corona-Warn-app se to nikdo nedozví.

To by se mělo v dohledné době změnit. 

V pondělí dvacátého osmého září totiž byla spuštěna EFGS, European Federation Gateway Service, tedy jakási evropská brána, která má jednotlivé „koronavirové“ aplikace propojovat. 

Uživatel například německé Corona-Warn-App na návštěvě v Praze si bude vyměňovat identifikátory s uživateli eRoušky, takže se může dozvědět, že se zde dostal do kontaktu s někým s pozitivním testem. A naopak, pokud po návratu dostane pozitivní výsledek testu na covid-19 a rozhodne se o tom dát ostatním prostřednictvím aplikace anonymně vědět, může zaškrtnout „byl jsem v ČR“ a jeho hlášení se tak pomocí EFGS dostane i k uživatelům aplikace eRouška. 

Za bránou EFGS stojí především tým německé aplikace Corona-Warn-App, český tým kolem eRoušky se podílel na jejím testování. Německá aplikace bude k bráně oficiálně připojena patnáctého října, česká se podle Jana Jirouška, projektového manažera eRoušky, připojí ve druhé polovině října. 

Mimochodem, Corona-Warn-App má již přes 18,5 milionu instalací a 5 000 lidí jejím prostřednictvím ostatní informovalo o svém pozitivním testu. 1,2 milionu lidí navíc použilo aplikaci pro zjištění výsledku testu - německé laboratoře s elektronickým zpracováním agendy dají testovanému kartičku s QR kódem, který po domluvené době pomocí aplikace naskenuje a aplikace mu ukáže výsledek. Toto česká aplikace zatím neumí. U ní se má podle Jirouška v brzké době zrychlit proces získání kódu, kterým můžete o svém pozitivním testu informovat ostatní uživatele.

Je naprosto jasné, že smysl těchto aplikací nebude krátkodobý a jejich význam neopadne spolu s druhou vlnou šíření SARS-CoV-2. Právě naopak, aplikace jsou jedním z nástrojů, které umožní návrat do běžnějšího způsobu života.

Jak aplikace funguje a co dělá, si můžete přečíst zde: Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

O tom, že je absurdní ji podezírat ze šmírování, jsme psali zde: KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

eRouška 2.0: Podívejte se, jak to celé funguje:

1. září 2020