Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přidejte další vrstvu zabezpečení a přihlašujte se jednou aplikací

Přihlašovat se prostřednictvím jména a hesla je nedostačující. Standardem se stává vícefázové ověření. Jde o hlavní překážku před napadením uživatelského účtu k online bankovnictví, Facebooku, e-mailu, účtu v e-shopu a podobně. Pokud vám vadí několik potvrzovacích aplikací, můžete se řady z nich zbavit.

Ilustrační foto - autentifikace | foto: Image by Gerd Altmann from Pixabay Creative Commons

Zatímco organizace stále vymýšlejí důkladnější obranné prostředky, běžní uživatelé se léta spoléhají na prokazování do různých služeb jménem a heslem. Ti pečlivější potom zapojili – nebo aspoň někde – vícefázové ověřování, respektive dvoufázovou (chcete-li dvoufaktorovou) autentifikaci.

Pomoci ní se lze bezpečně přihlásit k webové stránce nebo aplikaci tím, že při autentifikaci poskytnete dva nebo víc důkazů (faktorů) dokazujících vaši identitu: znalost (něco, co ví pouze uživatel), vlastnictví (něco, co má pouze uživatel) či charakteristiku (něco, čím je pouze daný uživatel). Vícefázové ověření chrání uživatele před krádeží digitální identity (osobních údajů, peněz nebo jiného majetku). Dvoufázové přihlášení uživatelů podporují například Google, Facebook, Steam, online bankovnictví, e-mailové schránky, správci hesel apod. Služeb a zařízení s možností dvoufázového ověřování velmi rychle přibývá, což je dobře.

Dvoufaktorová autentifikace tak vytváří další obrannou vrstvu, která vyžaduje, aby uživatelé použili textovou zprávu, biometrii (otisk prstu, obličeje, sítnice), aplikaci nebo hardwarový klíč k potvrzení, že se skutečně pokoušejí přihlásit ke svému účtu. To může pomoct zabránit kybernetickým zločincům v přihlašování k online účtům s prolomenými nebo odcizenými hesly.

Zatímco aktivace tohoto dalšího bezpečnostního prvku je zatím dost často na uživateli – zda ho bude používat –, v budoucnu může být vše jinak. Společnosti ho například mohou povinně vyžadovat, což se u některých již děje. Standardem je to již třeba v bankovnictví. Hackeři díky tomu mají znesnadněnou práci. I když se dostanou k přihlašovacímu jménu a heslu, bez druhého ověření prostě do online bankovnictví nevstoupí. Dvoufaktorové autentifikační kontroly tak zajistí bezpečí.

Podle průzkumu DCMS Cyber Security Breaches Survey 2022 pouze třetina organizací vyžaduje dvoufaktorovou autentifikace uživatelských účtů.

Nejlepší způsob vícefaktorové autentifikace

Způsobů dvoufázového ověřování existuje několik. Kromě možnosti poslat speciální kód do e-mailu se hojně využívá i zaslání SMS na telefonní číslo, ve které je uveden bezpečností kód. Obě tyto metody se však pokládají za méně bezpečné a již překonané. Útočníci totiž mohou přesměrovat jak e-mail, tak textové zprávy. Proto za nejlepší možnou variantou se dnes považuje aplikace ve smartphonu. Toto zařízení má dnes po ruce skoro každý, přístup se provádí snadným potvrzením notifikace, případně se použije speciálně zobrazený kód, který se přepíše do služby, do které se vstupuje.

Zatímco pro notifikace, respektive potvrzení se používají přímo aplikace společností, kam se přihlašujete, a tudíž by mělo jít o nejbezpečnější formu – typicky to je online bankovnictví, digitální státní identity a podobně –, pro přepisování není nutné mít pokaždé jinou aplikaci pro autorizaci. V případě, že to provozovatel služby umožňuje, lze použít jen jednu aplikaci.

Služba Twilio

Mezi nejpoužívanější zdarma dostupné aplikace patří Google Authenticator, Twilio Authy Authenticator nebo Microsoft Authenticator. Všechny zmíněné aplikace pracují na podobném principu.

Jak fungují autentifikační aplikace

Princip aplikací je založen na generování jednorázových přístupových kódů založených na aktuálním čase (TOTP nebo OTP), které jsou obvykle šestimístné a obnovují se většinou každých třicet sekund. Jakmile je nastavena vícefaktorová autentifikace, pokaždé, když se uživatel chce přihlásit k vybrané službě nebo třeba i k zařízení (například lze využít u NAS – datových úložišť), je vyžadováno přepsání kódu z aplikace do přihlašovacího formuláře a následně se ocitne ve službě. Časový limit se používá z důvodu, aby zloděj, kterému se případně podaří získat přístupové údaje (jméno a heslo) nemohl uhodnout přístupový kód (za těch pár sekund je to téměř nemožné nějak obejít). Jen dodejme, že kódy jsou generovány na základě různých algoritmů.

Protože služby obvykle používají řešení založené na stejném standardu, lze je zkombinovat do jedné. Což je obrovská výhoda a díky tomu není nutné jich používat několik. Stačí si tedy stáhnout jednu aplikaci, nainstalovat ji a přidat jednotlivé používané služby. To se provádí otevřením každé jednotlivé služby, která má implementovanou podporu dvoufázového ověřování prostřednictvím aplikace. Většinou se toto nastavení nachází někde v části zabezpečení apod. Například v případě Facebooku stačí přejít na tuto stránku, prokázat se přístupovým heslem a v části Autentizační aplikace kliknout na Spravovat > Přidat novou aplikaci. Zobrazí se QR kód a textový kód. Potom stačí otevřít aplikaci ve smartphonu a kliknout na volbu pro přidání nového účtu, naskenovat QR kód prostřednictvím fotoaparátu nebo přepsat kód. Pak už stačí zadat zobrazený potvrzovací kód v aplikaci do služby a je to.

Závěrem

I přes své nedokonalosti poskytuje vícefaktorové ověřování lepší ochranu než pouhé používání hesel. Stručně řečeno, tento další ochranný stupeň by měl být používán všude, kde je to možné. Poskytuje lepší zabezpečení než v případě opisování SMS kódů. Je potřeba si totiž uvědomit, že i kdyby došlo k tomu, že někdo ukradne přihlašovací jméno a heslo, tato metoda účet ochrání. Tedy za předpokladu, že útočník nemá fyzický přístup k „odemčenému“ telefonu. Aktivace a nastavení trvá méně než dvě minuty a zvýšení bezpečnosti je zaručeno.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 44 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 44 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...