Druhá míza pro MS Office. Doplňky, které byste neměli přehlédnout

aktualizováno 
Rozsah funkcí MS Office, které nabízejí nejčastěji používané aplikace Word a Excel, je značný. Přesto se najde mnoho chytrých doplňků, které mohou práci s těmito programy zjednodušit nebo ještě rozšířit jejich možnosti. Na rozdíl od samotných Office jsou doplňky zcela zdarma.
MS Office

MS Office | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Export dokumentů a práce s formáty

Zásadním doplňkem, díky kterému dohání Microsoft Office jednu z velkých výhod open source kancelářského balíku OpenOffice.org, totiž přímý export dokumentů do PDF, je dostupný až pro verzi MS Office 2007.

Nástroj se jednoduše instaluje do všech aplikací kancelářského balíku a nabízí vám formát PDF a XPS jako jednu z možností pro uložení dokumentů. Možnosti nastavení jsou velmi omezené, nicméně pro běžný export dokumentů, tabulek či prezentací do univerzálního formátu PDF plně postačí. Před instalací je vyžadována kontrola pravosti instalované kopie MS Office.

Doplněk MS Office pro export do PDF najdete zde (0,9 MB, freeware).

Doplněk MS Office pro export do PDF

Formáty Office 2007

Nová verze kancelářského balíku MS Office s číslovkou 2007 s sebou přinesla i nové formáty dokumentů, založené na XML. Soubory s koncovkou DOCX, XLSX a PPTX ovšem není možné otevřít ve starších verzích MS Office.

Lépe řečeno, nebylo to možné bez doplňku Microsoft Office Compatibility Pack, který umožní otevírat a ukládat dokumenty v těchto formátech i v programech z MS Office 2000, XP (2002) a 2003.

Microsoft Office Compatibility Pack stahujte zde (27,7 MB, freeware).

Open Document Format

Aby zmatku ve formátech bylo ještě víc, přišli vývojáři OpenOffice.org se standardizovaným otevřeným formátem ODF, který sice otevřete v aplikacích OpenOffice.org od verze 2.0, ovšem nikoliv v programech z balíku MS Office. I zde ovšem existuje řešení v podobě doplňkových balíčků pro Word, Excel i PowerPoint ve verzích XP, 2003 a 2007.

K otevření formátů ODF v MS Office si instalujte nejdříve .NET Framework 2.0 a dále ODF Add-in for Word 2.0, ODF Add-in for Excel 2.0 a konečně i ODF Add-in for PowerPoint 2.0. Všechny tyto doplňky jsou k dispozici zdarma.

ODF Add-in for Microsoft Word

Chcete si jen prohlížet?

Jestliže sázíte právě na otevřený formát ODF a soubory z MS Office se k vám dostanou spíše jen výjimečně, nemusíte si pro jejich otvírání a čtení hned za velké peníze pořizovat kancelářský balík od Microsoftu. Na prohlížení a tisk dokumentů, tabulek a prezentací si vystačíte i se zdarma dostupnými prohlížeči.

Word Viewer stahujte zde (24,6 MB, freeware).
Excel Viewer najdete zde (74,1 MB, freeware).
PowerPoint Viewer je k dispozici zde (25,8 MB, freeware), Service Pack 1 k němu je ke stažení zde (26 MB, freeware).

Microsoft Excel Viewer

Užitečné šablony

Než začnete v programech MS Office tvořit nové dokumenty, vyplatí se zapátrat, jestli pro ně není připravena nějaká šablona.

Na webu Office Online jsou připraveny desítky šablon roztříděných do kategorií, které jsou k neomezenému použití zcela zdarma. U každé šablony je uveden stručný popis spolu s verzí aplikace MS Office, kterou k použití šablony potřebujete. Šablony jsou samozřejmě v češtině.

MS Office Online

Kliparty

Při tvorbě dokumentů můžete kromě šablon použít i kliparty, kreslené obrázky či fotky. Na webu Office Online jsou jich připraveny stovky pro volné použití. Obrázky jsou členěny do kategorií, vhodný obrázek můžete najít pomocí filtrů a vyhledávače.

Použití obrázků je v podstatě libovolné, nesmějí se ovšem objevit například v letácích, inzerátech a dalších reklamních materiálech. Nic vám nebrání používat je v dopisech, prezentacích a podobných dokumentech.

MS Office Online Klipart

Tajná data v dokumentech

Kromě viditelných součástí dokumentů přidávají programy MS Office do souborů ještě celou řadu dalších informací, které nemusí nutně nikdo cizí vidět. Jde o tzv. metadata, která obsahují informace např. o tom, kdo, kdy a pod jakým názvem dokument vytvořil, jak dlouho na něm pracoval a kdy jej naposledy upravil.

Program Metadata Analyzer všechna takováto data odhalí a vypíše jejich přehled. Neumí je sice přímo zlikvidovat (to zvládne až placená verze programu), ale dává vám možnost tyto informace ve vlastnostech dokumentu vyhledat a odstranit.

Metadata Analyzer stahujte zde (1,5 MB, freeware).

Metada Analyzer

Pro starší verze MS Office XP a 2003 existuje doplněk přímo od Microsoftu, se kterým snadno najdete a trvale odstraníte skrytá data v dokumentech. Odstraní se jak popis dokumentů, tak například i zaznamenané revize a poznámky v jejich obsahu.

Doplněk pro odstranění skrytých dat v MS Office XP a 2003 stahujte zde (0,3 MB, freeware).

Slovníky pro MS Office

Jestliže máte MS Office 2003, můžete ušetřit peníze za anglický a německý slovník. Z webu Microsoftu si po ověření pravosti vaší kopie MS Office můžete stáhnout slovníky 25 000 hlavních hesel pro oba jazyky, které budou po instalaci dostupné ve všech aplikacích MS Office 2003.

Ve slovnících je možné vyhledávat pomocí tvaroslovného hledání (tzn., slova je možné vyhledávat ve všech jejich tvarech) a rovněž i fonetického hledání, tedy podle výslovnosti. Oba slovníky obsahují i slovenštinu.

Obousměrný česko-anglický a slovensko-anglický slovník pro sadu Microsoft Office 2003 stahujte zde (5,2 MB, freeware).
Obousměrný česko-německý a slovensko-německý slovník pro sadu Microsoft Office 2003 najdete zde (5,5 MB, freeware).

Používáte nějaké zajímavé doplňky pro MS Office? Podělte se o zkušenosti s nimi s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Software zdarma: výkonný fotoeditor s unikátními funkcemi či obnovení dat

Ilustrační foto - grafika

Vyzkoušejte dobře vybavený fotoeditor Pictor. Zobrazovat využití RAM paměti s možností ji defragmentovat z hlavní lišty...

Jak na převod textů pro pohodlné čtení v čtečce elektronických knih

Ilustrační foto - čtečka knih

Elektronické čtečky knih nemusí nutně sloužit pouze ke čtení zakoupených digitálních verzí knih. Pokud se v nich chcete...

Záplatujte hned, nabádá Microsoft. Opravil chybu, brzy ji někdo zneužije

Nebezpečná chyba se týká vzdáleného přístupu na pracovní plochu a postihuje...

Firma Microsoft našla ve starších operačních systémech Windows závažnou chybu umožňující útočníkům ovládnout počítač a...

Najdete na iDNES.cz