Dostaňte se PDF dokumentům pod kůži

aktualizováno 
PDF nemusí být vždy nedobytné. Pokud vám takovýto dokument někdo poslal, či jste ho vytvořili a nemáte k němu zdrojový soubor a nyní v něm potřebujete něco upravit, pak nám jistě dáte za pravdu, že bez drahých programů to není vůbec jednoduché. S programy v našem přehledu to však zvládnout můžete.

Matky podnikatelky | foto: Profimedia.cz

Tvorba PDF dokumentů je dnes snadnou záležitostí. Ale jestliže již nemáte jeho zdroj, ať už psaný ve Wordu, Excelu nebo jako prezentaci, a přitom byste potřebovali provést jeho editaci, pak je to věc nemilá. Avšak nevěšte hlavu, zkuste nejen aplikace pro jejich editaci, ale i rozdělení, spojení či dodatečnou koncovou úpravu. V našem přehledu však naleznete nejen software pro editaci souborů PDF, ale také alternativy k prohlížeči od společnosti Adobe.

Pouhé vytváření multiplatformních elektronických dokumentů nás však nemůže uspokojit. Chcete-li tedy upravit již hotový soubor, můžete pro tento účel využít buď drahého balíku Adobe Acrobat (licence za 9 tisíc Kč), či využít různé menší nástroje. Setkat se tak můžete nejen s aplikacemi pro převod z PDF do jiného formátu, pro jeho editaci, ale také pro spojování či dělení PDF do jednoho či více souborů. Zpříjemněte si tedy práci s PDF.

Foxit PDF Reader 2.3 – freeware
Potřebujete-li prohlížet dokumenty ve formátu PDF a nejste-li spokojeni s aplikací Adobe Reader, můžete zkusit alternativu s označením Foxit PDF Reader. K dispozici je pro všechny zdarma a slouží nejen k prohlížení PDF dokumentů, ale také třeba ke čtení eBooků. Jeho předností je především rychlá práce a kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než jaký potřebuje jeho konkurent.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,6 MB).


  PDF-XChange Viewer 2.0 – freeware

  I tento produkt slouží jako náhrada za Adobe Reader, ale obsahuje i další pokročilé funkce. S ním tak není problém prohlížet PDF dokumenty, ale také k nim přidávat komentáře, poznámky kamkoliv do dokumentu, či exportovat dokument do obrazových formátů typu BMP, JPEG, TIFF, PNG atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15,2 MB).


  PDF SpeedUp 1.42 – freeware
  A jestliže přece jen na Adobe Reader nedáte dopustit, zkuste si ho mírně poladit. Tento produkt se totiž postará o to, že se Acrobat Reader bude načítat bez přídavných modulů, které nejsou nezbytně nutné pro provoz, ale o to rychleji s ním budete moci dokumenty prohlížet. Vybrat si můžete z několika metod zrychlení. Pracuje s Acrobat Reader verze 3x až 7x. Obsahuje multijazyčný překlad.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (311 KB).


  PDF2EXE 2.0 – trial

  Nechcete si instalovat či nemůžete na nějaké PC program pro prohlížení PDF? Pak zkuste PDF2EXE. Možná jste již podle názvu poznali, že půjde o utilitku, která přemění PDF soubor ve spustitelnou EXE aplikaci. Ano, máte pravdu. Umožňuje totiž zkompilovat PDFko do spustitelného souboru, ve kterém se již bude nacházet i prohlížeč tohoto elektronického formátu. To znamená, že pokud ho pošlete svému známému, kamarádovi nebo spolupracovníkovi, nemusíte si lámat hlavu, zda ho na svých Windows vůbec otevře. Nastavit přitom můžete různá omezení – zakázat tisk, kopírování textů, zobrazit vlastnosti dokumentu a další operace. PDF navíc můžete ochránit heslem, takže se k němu dostane jen ten, kdo heslo zná.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).


  PdfMerge 1.1 – open source

  Znáte to. Hledáte nějaké informace a na internetu je naleznete pouze v PDF, a to ne v jednom, ale hned v několika. To je však nepraktické. Tak proč z nich nevytvořit pouze jeden PDF soubor? Právě toto umožňuje program PdfMerge. Tento open source software lehce slučuje různé PDF dokumenty do jednoho. Vy si můžete nejen zvolit, jaké soubory chcete spojit, ale také vybrat, které stránky to budou.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,3 MB).


  A-PDF Split 2.3 – shareware

  Jestliže nástroj PdfMerge PDF spojuje, tento je rozděluje. Jedinečná pomůcka pracuje tak, že po otevření vytáhne obsah PDFka (rozsah si zvolí uživatel) a vloží je do nového dokumentu, který následně uloží. Vše se odehrává v podobě průvodce, takže to zvládne opravdu každý.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).


  Scan2PDF 1.6 – freeware

  Jestliže máte skener, který neumí skenovat přímo do PDF dokumentů, a tuto funkci byste přivítali, pak využijte tento softwarový nástroj. Po instalaci ve Windows vám totiž umožní ukládat skenované přílohy jako PDF dokumenty. Problém mu nečiní ani kombinovat skeny s obrázky z vašeho disku, nebo kombinovat více dokumentů do jednoho.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,1 MB).


  A-PDF INFO Changer 1.0 – freeware

  Tento velmi jednoduchý nástroj vás nechá upravovat vlastnosti PDF souborů. Měnit můžete např. jméno autora, název dokumentu, předmět a klíčová slova. Pro svoji práci nevyžaduje Adobe Reader. Disponuje jednoduchým uživatelským rozhraním.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (766 KB).


  A-PDF Restrictions Remover 1.4 – shareware

  A-PDF Restrictions Remover slibuje, že u dokumentů ve formátu PDF odstraní omezení, která byla nastavena při jejich vytvoření. Jde tedy o jakýsi způsob "hacknutí" PDF formátu. Touto úpravou se zpřístupní například možnost tisknout dokumenty, kopírovat jejich obsah či je editovat. Navíc můžete odstranit vlastníka a uživatelské zabezpečení heslem. Po instalaci se zobrazí okno, kde vám je vysvětleno, jak s aplikací pracovat. Zkušební verzi je možné využívat po dobu 15 dní.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1 MB).


  PDF Editor 2.6 – shareware

  Upravte si své PDFko hned. Tak pod tímto mottem se skrývá editor PDF souborů. Díky němu budete moci připisovat anotace, přidávat text, měnit text (opravovat chyby) nebo mazat jeho části. Program umí i manipulovat s obrázky a také měnit fonty písma. K dispozici je hned 11 nástrojů, jenž vám s úpravou pomohou. Editovat a přidávat lze i HMTL odkazy a využít můžete i zpětného kroku.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,2 MB).
 • Přechod na DVB-T2

  Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

  Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

  Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

  Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

  Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

  Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

  Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

  Premium

  Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

  Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

  Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

  Premium

  Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

  Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  Premium

  Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

  Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

  Premium

  Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

  K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

  Microsoft asi chystá nové logo prohlížeče Edge, který má jádro od Googlu

  Microsoft již nějakou dobu testuje novou verzi svého prohlížeče Edge, který má běžet na jádře systému Chromium. Tedy na...

  Aplikace vám změří IQ a provede bezpečně internetem

  Vyzkoušejte bezpečný webový prohlížeč, pokročilý audiopřehrávač s ekvalizérem nebo třeba aplikace na rozpoznávání...

  Aplikace vám spočítá kalorie, jiná ochrání soukromí na internetu

  Vyzkoušejte nástroj na řízení firemních financí, VPN aplikaci na zabezpečení připojení k internetu nebo pomůcku ke...

  Desítka internetových prohlížečů, které nabízejí nadstandardní funkce

  Chrome je fantastický internetový prohlížeč, ale na světě není jediný. Oblíbený je i Firefox a své příznivce si našly i...

  SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
  SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

  Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

  Najdete na iDNES.cz