Do finále studentské soutěže Imagine Cup jde i projekt na pomoc Haiti

aktualizováno 
Projekt českých studentů GINA může pomáhat záchranářům při živelných katastrofách. Software pro mobilní zařízení využívá GPS a internet pro koordinaci záchranných týmů v místě katastrofy. První testy systému právě probíhají na Haiti ve spolupráci s organizací Hand For Help. Projekt se také uchází o cenu v soutěži Imagine Cup.

Imagine Cup 2010

Imagine Cup je celosvětově největší technologická soutěž určená pro studenty. Naši a slovenští zástupci patří každým rokem k těm nejlepším. Soutěž pořádá společnost Microsoft.

V loňském celosvětovém finále v Egyptě zvítězil v souboji robotů se svým strojem Lukáš Perůtka. Více v tomto článku. Ve stejné kategorii se do závěrečných utkání probojoval i Imrich Živčák.

Projekt HOPE týmu The Monkey Wrench Gang se v kategorii Softwarový návrh dostal mezi 12 nejlepších na světě a ještě k tomu získal ocenění veřejnosti, cenu People’s Choice Award.

Letos pojedou Češi na celosvětové finále do polské Varšavy. V dnešním republikovém finále, v jehož porotě tradičně zasedá i zástupce redakce Technet.cz, se o finalistovi rozhodne mezi zmíněným projektem GINA, GTD aplikací pro Windows Mobile a 3D prohlížečem pro Windows Mobile s Facebookem.

Reportáž přímo ze světového finále ve Varšavě vám samozřejmě přineseme na stránkách Technetu.

Vítěz Imagine Cup 2009

Vítěz soutěže Imagine Cup 2009 Lukáš Perůtka a finalista Imrich Zivčák

Co je to GINA?

Projekt GINA (Geographical INformation Assistent) podle jeho tvůrců představuje inovativní softwarový systém pro mobilní zařízení, umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Je určen pro záchranářské týmy, expedice a jiné skupiny operující v extrémních podmínkách. Efektivní využití systému je možné od třetího týdne po katastrofě, kdy dojde k obnově mobilní sítě.

Na projektu tvůrci spolupracují s organizací Hand For Help, která má mnoho zkušeností ze zahraničních humanitárních misí. Tým vybavený smartphony HTC TyTNII a HTC Touch se softwarem GINA na konci dubna odletěl na zemětřesením postižené Haiti. Záchranáři mají i speciální baterie, díky kterým zařízení v terénu vydrží v plném provozu osm až deset hodin.

Více o katastrofě na Haiti zde. Telefony HTC najdete v našem katalogu mobilů - HTC TyTN II a HTC Touch.

Organizace Hand For Help připravila misi, která vybuduje polní nemocnici na Haiti. Systém GINA bude při této příležitosti pomáhat s vyhledávání nejvhodnější lokace pro nemocnici a zároveň bude sloužit k podrobnému monitorování průzkumných jednotek, neboť oblast stále zmítají časté nepokoje a hrozí zde vysoké riziko únosu. O projekt mají zájem i policisté, hasiči a horská služba, které nám předávají své zkušenosti a pomáhají tak při návrhu aplikace.

"Od začátku vývoje jsme chtěli, aby byl náš systém dobře využitelný v praxi. O náš systém projevil největším zájem Jaromír Dolanský, ředitel humanitární organizace Hand for Help, který nám nabídl vyzkoušení našeho systému v reálných podmínkách při humanitární misi na Haiti," vysvětluje vznik spolupráce jeden z tvůrců systému GINA Zbyněk Poulíček.

"Jsme velmi potěšeni tím, že čeští studenti chtějí naplno využívat současné technologické možnosti a zároveň přemýšlet o aktuálních problémech světa. I nadále chceme v projektu Imagine Cup pokračovat a zábavnou formou tak studentům poskytnout cennou zkušenost, která jim v budoucnosti může přinést lepší uplatnění na trhu práce," říká o důvodech pořádání soutěže ředitel divizi vývoje Microsoftu Jiří Karpeta.

Další informace o soutěži naleznete přímo na stránkách akce Imagine Cup 2010.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Najdete na iDNES.cz