Didakta Český jazyk - větná skladba

  5:00aktualizováno  5:00
Po třech titulech společnosti Terasoft se snaží “češtinářský“ ráj dobýt také produkt Český jazyk - Větná skladba společnosti Silcom. V čem je produkt lepší než předchozí tři? Jaké má oproti konkurentům nedostatky?

Program se zaobírá především jevy, které dělají žákům největší problémy. Větná skladba a jazykové jevy z této oblasti patřily mezi oblíbené hodiny málokoho. Na to autoři mysleli a výsledkem je CD-ROM, který přehlednou formou procvičuje a vyhodnocuje tuto stěžejní látku. Aplikace je vhodná pro žáky vyššího stupně základních škol.Didakta - menu programu

Instalace produktu

Po vložení CD-ROMu do mechaniky se automaticky spustí instalační proces. Uživatel pouze zvolí místo na pevném disku, kam se zhruba 2 megabajty souborů nutných ke spuštění nainstalují.
Minimální konfigurace ke spuštění aplikace udáváná výrobcem je počítač s procesorem 486, 4 MB paměti RAM a Windows 95. Doporučen je však procesor Pentium a vyšší, 12 MB paměti a Windows od 95 výše.
Součástí balení je také přehledný manuál, který seznámí s produktem a jeho ovládáním. Odesláním přiložené registrační karty bude uživatel informován o nových CD-ROMech a získá nárok na využití hotline výrobce.

Ovládání produktu

Ovládání je jednoduché a intuitivní. V základním menu lze na levé straně vybrat jednotlivý tématický okruh, na straně pravé se jednotlivé úlohy již vypisují. Po výběru konkrétní úlohy se v následující obrazovce volí počet doplňovaných jevů - od deseti do třiceti. Nutné je vyplnění jména žáka.

Tématické okruhyDidakta - výuka v programu

Tématických okruhů je v programu poměrně dost. Procvičovat lze větné členy, a to základní i rozvíjející. „Probrat“ žák může základní skladební dvojice, druhy podmětu a přísudku... Určovat lze také druhy vět podle postoje mluvčího.
Trénovat je možné také čárku ve větě jednoduché či souvětí. 
Okruhů je opravdu dostatek a v každém je zastoupeno také poměrně dost vět, k jejich opakování a následnému mechanickému doplňování uživatelem programu by tedy mělo docházet jen zřídka.
Po dokončení testu jsou k nahlédnutí tabulky s výsledky, které informují o výsledcích. Dle úspěšnosti je žák také oznámkován.

Srovnání s produkty Terasoftu

Oproti „terasoftím“ češtinářským produktům vyhrává v grafickém zpracování Didakta - Český jazyk poměrně jednoznačně. Dobře je řešena také nápověda, která se zobrazí po kliknutí nad nadpis každé úlohy. Po vyplnění úloh se žák dozví svoji úspěšnost, po kliknutí na křížek, který v případě špatné odpovědi znázorňuje chybu, je možné dozvědět se také správné řešení.
V čem je ovšem produkt pro studenta nepříliš použitelný, je absence módu, ve kterém by se dala látka procvičit.
Dalším nedostatkem je umísťování chybějících čárek do vět. Pokud se žák „sekne“, nezbývá mu než - kvůli čárce jedné - všechny již umístěné vymazat a doplnit znovu.
Kladem je naopak možnost tisku pracovních listů, které poslouží k testování také mimo počítač. Například učiteli dokáží listy v mnohém usnadnit život - úlohy na začátku hodiny rozdá a již vyplněné (nebo alespoň podepsané) vybere se zazvoněním zpět.
Každý výsledek, známka i typ úlohy je zaznamenán do souboru, který lze kdykoli později otevřít v jakémkoli textovém či tabulkovém editoru. Didakta - nastavení

Cenově jsou produkty Terasoftu i Silcomu srovnatelné. Didakta - Český jazyk bude  neregistrovaného uživatele stát 599 korun, registrovaní mají nárok na zhruba padesátikorunovou slevu.

Závěr

Někomu možná zmiňované absence vadit nebudou. Absence chybějícího procvičovacího módu a některé další drobnosti z jinak více než dobré aplikace činí produkt pouze lehce nadprůměrný.

Hodnocení

Uživatelská podpora a snadnost ovládání: 17 bodů z 20 možných

Ovládání a pohyb v programu je intuitivní. Nastavit ovšem nelze téměř nic, zvuků je v programu poskrovnu.

Rozsah informací: 27 bodů z 35 možných

Jednotlivých tématických okruhů i jejich podrubrik je v programu dostatek. Také počtem vět se program řadí k více než uspokojivým. Ovšem absence procvičovacího módu sráží body dolů.

Podpora, aktualizace: 12 bodů z 15 možných

Odesláním registrační karty získává uživatel nárok na využívání technické podpory či následnou slevu produktů. Aktualizace dat není v tomto případě příliš potřeba.

Cena: 26 bodů z 30 možných

Cena se může zdát přijatelnou, ovšem pouze těm, kteří o zmiňovaných absencích v programu nemají ani tušení. Pokud by však uživatel byl s nedostatky obeznámen, možná raději sáhne po konkurenčních produktech.
 

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Najdete na iDNES.cz