Desítka užitečných programů pro rok 2010

aktualizováno 
Ještě než rok 2010 doopravdy začal, řada tvůrců softwaru označila těmito číslicemi nejnovější verze svých programů. Kancelářské balíky, bezpečnostní programy a dokonce i přehrávače multimédií se tak tváří o něco moderněji než loni.

Nová verze WinDVD 2010

Vedle balíků na zabezpečení počítače před viry a další havětí, o kterých jsme psali minulý týden na Technetu, najdeme mezi programy pro rok 2010 i další užitečné nástroje. Některé zdarma, jiné s komerční licencí.

Microsoft Office 2010 Beta

Jednou z nejočekávanějších softwarových novinek pro rok 2010 je nová verze kancelářského balíku Microsoft Office 2010. Už dnes si můžete vyzkoušet testovací verze všech obvyklých součástí Microsoft Office jako Word, Excel, PowerPoint nebo Outlook.

Před použitím nové verze kancelářského balíku je třeba se zaregistrovat na serveru Microsoftu a získat potřebný klíč. O Microsoft Office 2010 píšeme například zde.

Microsoft Office 2010 Beta stahujte ze Slunečnice zde (684 MB, betaverze)

Microsoft Office 2010 Beta

Microsoft Office 2010 Beta

TuneUp Utilities 2010

Známý nástroj na vyčištění registru Windows a odstranění zbytečných dat z pevného disku TuneUp Utilities 2010 se nově zaměřuje hlavně na zvýšení výkonu počítače, především úpravou systémových nastavení.

Nová funkce Turbo Mode po stisknutí jediného tlačítka ukončí všechny nepotřebné procesy a soustředí veškerý dostupný výkon počítače do programu, který aktuálně používáte. V rámci nastavení můžete ovlivnit, které procesy a služby budou považovány v Turbo Mode za zbytečné.

Na zrychlení startu a doby odezvy programů se specializuje nová funkce Live Optimization pracující automaticky na pozadí Windows. Samozřejmostí je práce v nových Windows 7.

TuneUp Utilities 2010 stahujte ze Slunečnice zde (19,9 MB, trialware)

TuneUp Utilities 2010

TuneUp Utilities 2010

SiSoftware Sandra 2010

Nejdůležitější diagnostické a testovací funkce lze zdarma používat i v nové verzi nástroje SiSoftware Sandra 2010. Samozřejmostí je především bezproblémová práce pod Windows 7 a podpora diagnostiky nejnovějších modelů procesorů, grafických čipů a čipových sad.

Novinkou je podpora vizualizačních technologií Microsoftu (XP-Mód ve Windows 7, Microsoft Virtual Server a Hyper-V) i VMware a také DirectX 11. Nejnovějším přírůstkem mezi testy je OpenCL GPGPU benchmark, tedy test výpočtů prováděných grafickými čipy ATI a nVidia společně s procesorem.

Společný výkon procesorů a grafických čipů se používá například při kódování videa a dalších výpočetně náročných činnostech. Sandra nově rozpoznává i různá přenosná zařízení připojená k počítači, například MP3 nebo MP4 přehrávače, PDA, smartphony, fotoaparáty ad. Využívají se i informace z GPS a různých senzorů (teploty, zrychlení atd.).

SiSoftware Sandra 2010 stahujte zde (24,1 MB, shareware)

SiSoftware Sandra 2010

SiSoftware Sandra 2010

WinDVD 2010

Nová verze oblíbeného přehrávače WinDVD pro rok 2010 přináší inovace ve funkcích i zjednodušené uživatelské rozhraní pro co nejrychlejší přístup k filmové zábavě. Přehrávač WinDVD 2010 je připraven na všechny moderní formáty videa i prostorového zvuku, samozřejmě včetně přehrávání filmů z Blu-ray disků.

U obyčejných DVD používá WinDVD tzv. upscaling, kterým zvyšuje rozlišení filmů pro lepší obraz na televizích s vysokým rozlišením. Pro počítače s Windows Vista a 7 nabízí WinDVD vlastní schéma napájení, díky kterému si prodloužíte dobu sledování filmů s notebookem na cestách.

WinDVD 2010 stahujte ze Slunečnice zde (134,1 MB, trialware)

WinDVD 2010

WinDVD 2010

Acronis True Image Home 2010

Kromě zábavy je třeba myslet také na bezpečí dat. S tím vám pomůže osvědčený zálohovací nástroj Acronis True Image Home 2010. Program zvládne zálohování kompletního obsahu disku počítače včetně instalace Windows, aplikací, ovladačů, uživatelských nastavení a samozřejmě i dat.

Můžete si vytvořit i speciální CD pro nastartování počítače a obnovu dat ze zálohy. True Image umí zazálohovat také vybrané soubory a složky, systémové soubory Windows, obsah Outlooku i uživatelská nastavení instalovaných aplikací (Internet Explorer, Firefox a další). Zálohy lze vytvářet jako plné, rozdílové nebo přírůstkové, s kompresí, ochranou heslem nebo šifrováním.

True Image zálohuje jednorázově i pravidelně ve zvolených intervalech. S nastavením zálohování pomohou průvodci. Užitečnou vlastností je možnost zálohování dat na jedno kliknutí myší nebo funkce pro bezpečné testování nových programů.

Acronis True Image Home stahujte ze Slunečnice zde (116,2 MB, trialware)

Acronis True Image Home 2010

Acronis True Image Home 2010

PowerArchiver 2010

Na rok 2010 se s novou verzí nachystal také nástroj PowerArchiver pro práci se všemi myslitelnými formáty komprimovaných archívů. Je připravena podpora neomezeně velkých archívů, několik typů šifrování a uživatelské rozhraní s pásy karet, jaké známe z Microsoft Office 2007.

Novinkou je například také zpracování komprese a dekomprese s využitím výpočetní síly vícejádrových procesorů, nebo vypalování dat na CD, DVD a Blu-ray disky.

PowerArchiver 2010 stahujte zde. () (8,8 MB, shareware)

PowerArchiver 2010

PowerArchiver 2010

Diskeeper 2010

Nástroj Diskeeper slouží k defragmentaci dat na pevných discích počítače, tedy jejich uspořádání do co nejdelších souvislých bloků tak, aby je programy při zpracování mohly co nejrychleji načítat.

Diskeeper zpracovává data na pozadí operačního systému, uživatele přitom při práci nikterak neruší a neomezuje. Pomocí technologie IntelliWrite působí Diskeeper zároveň i preventivně a omezuje fragmentaci dat při běžném ukládání na disk.

Diskeeper 2010 stahujte zde (37,8 MB, freeware)

Diskeeper 2010

Diskeeper 2010

HTMLPad 2010

S verzí označenou číslovkou 2010 přichází také HTMLPad, editor internetových stránek s přehledným uživatelským rozhraním a zvýrazněním syntaxe HTML, CSS, JavaScriptu, XHTML a dalších jazyků. Nová verze pracuje samozřejmě i ve Windows 7 a nabízí také řadu dalších vylepšení.

HTMLPad 2010 stahujte ze Slunečnice zde (4,9 MB, shareware)

HTMLPad 2010

HTMLPad 2010

Movie Label 2010

Se správou domácí filmové sbírky na CD, DVD, Blu-ray discích nebo i VHS vám pomůže aplikace Movie Label 2010. Program spolupracuje s internetovou databází filmů, odkud čerpá obrázky a popisky k filmům.

Filmy je možné pomocí programu Movie Label třídit a vyhledávat podle mnoha kritérií a rovněž je možné exportovat jejich seznamy v různých formátech.

Movie Label 2010 stahujte ze Slunečnice zde (11,4 MB, trialware)

Movie Label 2010

Movie Label 2010

Avignon Concept 2010

S programem Avignon Concept 2010 můžete pohodlně spravovat domácí sbírku knih, filmů nebo nahrávek, ale rovněž kontakty, dokumenty nebo různé další sbírky (známky nebo vína). Nechybí kalendář nebo seznam úkolů, to vše v přehledném uživatelském rozhraní v mnoha jazycích včetně češtiny.

Avignon Concept 2010 stahujte zde (14,4 MB, trialware)

Avignon Concept 2010

Avignon Concept 2010

Jaký je váš favorit mezi programy s číslovkou 2010? Podělte se o svůj názor s dalšími čtenáři v diskusi.

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fatální omyl. Jak Američané napadli Rusy a zabili generála Kotova

Mezi nepříjemné válečné omyly patří střelba do vlastních řad, případně po spojencích. Jedna taková událost se stala i...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: pracujte s obrázky v poznámkách nebo si nastavte koš

Poradíme, jak v aplikaci Rychlé poznámky (Sticky Notes) používat obrázky. Věnovat se budeme i tomu, jak v systému...

Aplikace vám změří IQ a provede bezpečně internetem

Vyzkoušejte bezpečný webový prohlížeč, pokročilý audiopřehrávač s ekvalizérem nebo třeba aplikace na rozpoznávání...

Jak si na libovolném tabletu udělat noc. Aplikace pro každý den

V dnešním přehledu nových aplikací pro tablety najdete například jeden zajímavý nástroj na sledování sportovních...

Tipy a triky pro Windows 10: Jak poznat, zda někdo neposlouchá

Nejnovější verze Windows v případě využití mikrofonu automaticky zobrazuje jeho ikonu vedle hodin, a tak dává na...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz