Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Zabezpečte si data tak, aby je nikdo nemohl přečíst, ani když je ukradne

Šifrovat vybrané soubory a složky či rovnou celý disk v PC je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, abyste ochránili své soukromí. Tento způsob poskytuje efektivní ochranu, ale většina uživatelů o něm neví.

ilustrační snímek | foto: Creative Commons

Všichni vlastníme důležitá a citlivá data. Ať už jde o dokumenty, fotografie, videa, ale i jiné soubory, mohou se v nich nacházet finanční záznamy, smlouvy, investice či rodinné události. Jestliže s počítačem cestujete, může přijít další rána v podobě ztracení či odcizení. Stejně tak při útoku přes internet. 

Nejlepším řešením k úplnému zabezpečení souborů a složek je jejich šifrování. Nemusíte se tak bát soubory posílat e-mailem, nebo prostřednictvím služeb pro jejich transport, či je odkládat do cloudových úložišť. Vyplatí se to, i když internetové služby slibují šifrované spojení nebo úložiště.

Co je šifrování souborů?

Zašifrováním souboru se lze postarat o zakódování jeho obsahu, a to až tak, že nebude k poznání. Tento proces lze definovat jako „překlad dat do tajného kódu“, přičemž jde o nejlepší způsob, jak dosáhnout maximálního zabezpečení.

Proč šifrovat?

Ponechat nezašifrovaná osobní a citlivá data na cloudovém úložišti, jako je Google Drive, DropBox nebo OneDrive, nebo v osobním počítači, je jako nechat odemčené dveře od domova. Jakmile zloděj zjistí, že je otevřeno, je snadné cokoliv odcizit a zneužít.

Odemknout, tedy dešifrovat soubor lze pouze pomocí kryptografického klíče v podobě hesla nebo kódu – po jeho aktivaci začne program data opět překládat do správného „jazyka“. Rychlost, účinnost a síla šifrování se liší v závislosti na různých faktorech, jako je délka klíče a typ šifrování. Zašifrovaný soubor již není nutné chránit, musíte však chránit heslo. Jestliže zašifrujete soubor a někde vedle něj si poznamenáte heslo, byla snaha zbytečná.

Tři způsoby zabezpečení dat

Určit, které soubory vyžadují větší zabezpečení, je vždy subjektivní otázkou. Záleží na tom, jakých informací si nejvíce ceníte, a také na úrovni vašeho soukromí - může to být jen nějaká část, nebo všechna data. V závislosti na tom zvolte, zda chcete šifrovat pouze vybrané soubory, složky, nebo celé disky.

1.Šifrování jednotlivých souborů

Šifrování v programu Microsoft Office

Šifrování jednotlivých souborů je skvělá volba pro soubory, které plánujete sdílet nebo ukládat v cloudu. Ve Windows 10 je možné šifrovat jednotlivé soubory pomocí nástrojů, jako jsou 7-zip, WinRAR, Adobe Acrobat, nebo Microsoft Office.

WinRAR je jedna z nejznámějších aplikací, která je často předinstalovaná ve Windows. Kromě komprese souborů nabízí šifrování. Kliknete-li pravým tlačítkem myši na soubor, vyberte volbu Přidat do archívu. V novém okně zvolte formát ZIP a vpravo dole klikněte na Nastavit heslo. Vyplňte dvakrát stejné heslo a klikněte dvakrát na OK. V závislosti na velikosti souboru bude šifrování trvat sekundy či minuty. Dojde k vytvoření nového již šifrovaného souboru vedle toho původního.

Šifrování v programu WinRAR

V Office soubor zašifrujete tak, že otevřete dokument, kliknete na Soubor -> Informace a zvolíte Zamknout dokument -> Zašifrovat pomocí hesla.

2.Šifrování složky

Druhým způsobem je možnost šifrovat složky. Jde o obdobu první varianty s tím, že takto lze zašifrovat více souborů, tedy například všechny v jedné složce. Heslem se otevírá celá složka, nikoliv jednotlivé soubory. Toho lze využít pro případy, kdy budete chtít vytvořit jinou šifrovanou složku pro každého člena rodiny. Dejte Tondovi heslo pouze k jeho složce, a Jitce pouze k její. Každý tak může mít vlastní soukromý prostor na stejném zařízení.

Uložením souborů v šifrované složce lze stále šifrovat každý z nich jednotlivě. Tím je možné ještě více zpřísnit zabezpečení či nastavit, kdo k čemu bude mít přístup.

Hledáte-li vhodný nástroj nejen pro šifrování celých složek, ale i jednotlivých souborů, vyzkoušejte AxCrypt. Funguje podobně jako WinRAR a zajímavou funkcí je dočasné šifrování, které slouží pro odeslání přílohy e-mailem. Poté, co ji příjemce stáhne, je soubor automaticky dešifrován – odpadá tak nutnost předávat šifrovací klíč.

3.Šifrování disku

Šifrování v programu VeraCrypt

Poslední možností je zašifrovat celou jednotku či disk. Jde o maximální možnost a při její aktivaci je vyžadováno zadání hesla vždy, jinak na disku nebude nic přístupné. Tento druh šifrování je dobrou první linií obrany v případě krádeže. Pokud někdo ukradne notebook nebo USB flash disk, bude mu k ničemu, protože se nedostane k žádným datům.

Na šifrovaný disk lze přitom i nadále použít další šifrování v podobě složek či souborů. Když jste přihlášeni k počítači, poskytujete komukoli, kdo jej používá, přístup ke všemu. Sdílené počítače by proto měly mít pro každého uživatele samostatné profily chráněné heslem.

K zašifrování celého disku lze ve Windows použít integrovaný nástroj BitLocker (upozorňujeme, že není k dispozici v edici Windows 10 Home). Velmi dobrý je také VeraCrypt.

Zálohujte si šifrovací klíč

Jakmile máte něco šifrováno, postarejte se o bezpečné uložení tohoto klíče/hesla. Nejlépe na jiné místo než do počítače. Zároveň mějte na paměti, že ztrátou tohoto klíče je skoro vyloučeno se k datům dostat.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Skryté funkce a legrácky. Ulovte si velikonoční vejce třeba v prohlížeči

Celá řada programů, služeb i webových stránek v sobě může ukrývat funkce, kterým se říká velikonoční vajíčka. Tyto...

Naštval vás LastPass změnou pravidel? Tady jsou alternativy

Počínaje úterým si uživatelé zdarma dostupné varianty služby LastPass museli vybrat: buď tohoto pomocníka pro práci s...

Vyvarujte se odpadu při instalaci programů

Ať už patříte mezi uživatele, kteří často instalují aplikace, nebo ty, kteří si vystačí jen s občasným vyzkoušením...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...