CoolPlayer - bleskově rychlý MP3 přehrávač

  0:03aktualizováno  0:03
Flexibilní MP3 přehrávač CoolPlayer je naprogramován v jazyce C a vejde se do pouhých 350 kB. Využívá dekódovací jádro XAudio, klade si velmi malé požadavky na výpočetní výkon počítače a jeho zvukový výstup je vynikající.

Běžný uživatel se neubrání otázce: "Proč další přehrávač? Já si přeci vystačím se svým WinAmpem a nic jiného nepotřebuji!" Inu třeba proto, že CoolPlayer na disku zabere jen 350 kB a jeho start je skutečně bleskový.

CoolPlayer využívá k přehrávání MP3 souborů kvalitní dekódovací engine XAudio, jehož zvukový výstup je výborný. Zůstal jsem krapet zaražen, když jsem porovnal zvuk WinAmpu 2.5, jenž dosud využívám k plné spokojenosti. Výstup CoolPlayeru zní mnohem dynamičtěji a lze jej ještě vyšperkovat osmipásmovým grafickým ekvalizérem. Program je stále v beta stádiu (nejnovější verze je Build 8137) a tak se sem tam mohou objevit nějaké drobné chybičky. Na jednom jediném testovacím souboru docházelo k drobným výpadkům ve stereu (ve WinAmpu bez problémů), což mohlo být zapříčiněno použitím enkodéru nepříliš kompatibilním s ISO specifikacemi formátu MP3.

Originální podoba CoolPlayeru

CoolPlayer pochopitelně disponuje editorem playlistů. Můžeme do něj nahrát buď existující M3U/PLS playlist, přidávat soubory v systémovém requesteru nebo je přetahovat do okna playlistu z plochy metodou drag'n'drop. Pořadí skladeb lze měnit přetažením myší nebo tlačítkem Shuffle, které náhodně seřadí soubory. U označené skladby lze editovat ID3 tag a zajímavou funkcí je přejmenování souboru podle údajů obsaženým v tagu. Soubor má pak název ve formátu Artist - Title. To se hodí zvláště v případě, že administrátor vaší oblíbené MP3 site pojmenovává kvůli maskování soubory prazvláštními názvy.

Playlist Editor

Co se týče seznamu přehrávaných formátů, CoolPlayer si poradí pouze s MPEG audiem (MP1, MP2, MP3) a WAV soubory. Programu zatím chybí modulární struktura, která by integrovala plug-iny pro podporu dalších formátů, toho se snad dočkáme v budoucnu. Abych nevynechal žádnou z vlastností tohoto sympatického přehrávače, musím zmínit podporu internetového streamingu (nechť žije Shoutcast!) a také skinů neboli grafických oblečků. CoolPlayer je také možné použít pro dekódování MP3 do WAVu.

Skin Green Player

Tento malý a nenápadný přehrávač si jistě zaslouží vaši pozornost. Nedokáže nahradit WinAmp, protože spousta funkcí tohoto nejoblíbenějšího MP3 playeru na světě mu zatím chybí, o to se ale autoři prozatím ani nesnaží. V současnosti se drží statutu nejmenšího MP3 přehrávače a co se z programu nakonec vyklube, to ukáže čas.

Výrobce: DaanSystems
Website: http://www.daansystems.com/
Platforma: Windows
Cena: freeware

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Najdete na iDNES.cz