Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malý úvod do cloudu, byznysu, který firmám přináší miliardové zisky

Cloud computing je jedním z nejdynamičtějších odvětví současnosti. Společnosti, které se věnují tomuto rychle rostoucímu IT segmentu mají obrovské zisky. Ostatně dokazuje to i neutuchající rostoucí počet společností zabývajících se právě cloudovými službami.

Ilustrační foto - cloud computing | foto: Image by Gerd Altmann from PixabayCreative Commons

Portál History-computer.com sestavil žebříček deseti největších cloudových společností na světě a podal informace o tom, v čem tkví jejich úspěch a na co se v byznyse zaměřují. Existuje totiž mnoho různých společností podnikajících právě v tomto odvětví.

Zatímco některé jsou velmi známé, jiné už méně a jiné jsou sice známé, ale díky názvu cloudového řešení, nebo dokonce jen zkratce si málokdo uvědomí, že za nimi stojí například někdo hodně velký významný. To je ostatně i případ jedničky na trhu.

Vítejte ve světe cloud computingu

Když se řekne AWS. Možná vám to nic neřekne, možná ano. Edukovaní v IT oboru budou vědět, že jde o zkratku služby Amazon Web Services. A hned první písmeno jasně prozradí, kdo za názvem stojí. Každopádně vězte, že AWS je největším poskytovatelem cloudových služeb na světě. Specializuje se na řešení IaaS (infrastruktura jako služba), PaaS (platforma jako služba) a SaaS (software jako služba).

Jde o největší řešení, která se mohou pochlubit širokou sadou infrastrukturních služeb. Pomocí AWS lze hostovat webové stránky, vytvářet a používat složité aplikace, virtualizovat, využívat IoT a dělat mnoho dalších zajímavých věcí. Zkrátka, získat možnost využívat vše co se týká IT v cloudu.

Nepopíratelnou dvojkou na trhu je společnost Microsoft se svým řešením Azure. To slouží k poskytování široké škály cloudových služeb a řešení pro podniky a vývojáře.

Azure rovněž nabízí služby IaaS, PaaS a SaaS pro vytváření, správu a nasazování aplikací a služeb ve virtuálním prostoru. Microsoft Azure má širokou základnu zákazníků po celém světě, od malých firem po velké korporace. Jeho flexibilita, škálovatelnost a široká nabídka služeb z něj dělají oblíbenou platformu pro využití moderních technologií a služeb v cloudu.

Žebříček 10 největších cloudových společností podle obratu v roce 2022

 1. Amazon Web Services – 62 miliard USD
 2. Microsoft Azure – 51,5 miliardy USD
 3. BM Cloud – 21,7 miliardy USD
 4. Google Cloud Platform – 19,2 miliardy USD
 5. Alibaba Cloud – 12 miliard USD
 6. Cisco Cloud Solutions – 11,6 miliardy USD
 7. Salesforce – 7,72 miliardy USD
 8. Adobe Cloud – 7,2 miliardy USD
 9. Oracle Cloud – 5,8 miliardy USD
 10. Workday – 5,14 miliardy USD

Zdroj: History-computer.com

Třetí místo patří dalšímu IT gigantovi – avšak ne společnosti Google – ale IBM (i když Google je IBM už na dohled). Služba se jmenuje IBM Cloud a rovněž poskytuje IaaS, PaaS a SaaS. Zaměřuje se taktéž na podnikové zákazníky a poskytuje komplexní řešení pro jejich potřeby.

Co cloud nabízí a proč je tak oblíbený?

Jedním z nejvýraznějších benefitů cloudových služeb je jejich schopnost rychle reagovat na měnící se potřeby firem. Díky virtuálnímu charakteru cloudových prostředků mohou firmy snadno upravit svou výpočetní kapacitu, nebo úložiště na základě aktuálních požadavků – využívat pro analýzy dat, strojové učení, procesy spojené s umělou inteligencí, IoT či blockchain.

To umožňuje firmám inovovat a přizpůsobovat své IT prostředí podle různých aplikací a projektů. Navíc díky tomu snižují náklady a zároveň zvyšují efektivitu, protože neplatí za nepoužívané IT zdroje.

Tradiční on-premise infrastruktury, tedy hardwaru a softwaru, který je v prostorách uživatelské firmy, navíc vyžadují velké investice do hardwaru, datových center a jejich provozu. Přechod na cloudová řešení odstraňuje potřebu investic do fyzického hardwaru a jeho údržby, což snižuje výdaje podniků. Namísto toho platí firmy za služby, které využívají, a často mohou zvolit model platby „pay-as-you-go“, kde platí pouze za skutečně spotřebované zdroje.

Dostupnost a spolehlivost

Protože Cloud computingu nikdy nespí, snaží se u něj firmy zajistit provoz bez výpadků služeb. To je pro firmy klíčové, protože jakýkoliv výpadek může mít vážné následky na jejich provoz a zákazníky. Cloudoví poskytovatelé často poskytují garance dostupnosti (SLA - Service Level Agreement), které stanovují minimální procento času, kdy jsou jejich služby dostupné.

Cloud computing zkrátka firmám nabízí jisté výhody, a přitom nemusí řešit řadu věcí – IT hardware, IT odborníky, růst IT apod. zpřístupňuje jim dostatek výpočetních zdrojů na vyžádání. Díky cloudovým službám mohou společnosti snadno škálovat své aplikace podle aktuálních potřeb. Když roste počet uživatelů nebo se zvyšuje zátěž na aplikaci, mohou aktivovat další výpočetní kapacitu, a tak udrží výkon aplikace na požadované úrovni. Tento princip elastického škálování je ceněný pro moderní webové aplikace s proměnlivou návštěvností.

Kdo vynalezl cloud computing?

Cloud computing nemá svého vynálezce, ale jde o výsledek dlouhodobého vývoje a inovací v oblasti informačních technologií. Přestože koncept cloud computingu začal nabývat na významu a popularitě v průběhu posledních dvou desetiletí, jeho základy byly položeny již v 60. a 70. letech 20. století společně s vývojem počítačových sítí a rozvojem internetu. První podobnosti s cloudovým konceptem se objevily s vývojem vzdáleného přístupu k počítačovým zdrojům (tzv. time-sharing), kdy uživatelé mohli sdílet výpočetní kapacity velkých počítačů.

Koncept cloud computingu začal být formálně rozvíjen a věnována mu pozornost v prvním desetiletí 21. století. Již v roce 2006 Amazon zavedl AWS - svou první veřejnou cloudovou službu, která se zpočátku nazývala S3 (Simple Storage Service), nabízející především úložiště dat. Dnes se v AWS nachází více jak 200 integrovaných funkcí a služeb. Tímto krokem začala nová éra vývoje cloudových služeb. Následovali další velcí hráči jako IBM, Google a Microsoft, kteří rovněž vstoupili na trh s vlastními cloudovými platformami.

Které top firmy/služby využívají jaký cloud?

Celá řada předních společností se dnes spoléhá na cloud computingu. Tak například možná byste to do ní neřekli, ale Apple nemá vlastní řešení, ale pronajímá si ho jako službu. Celý IT ekosystém Apple je tak z větší části provozován na AWS a Microsoft Azure. Podobně je na tom oblíbená streamovací služba Netflix. Ta téměř pro všechny své výpočetní výkony a úložné potřeby používá AWS.

Například i Airbnb využívá cloudové služby pro správu a ukládání dat o nemovitostech, rezervacích a platebních transakcích. Uber potom pro správu a optimalizaci provozu a tras vozidel, a také pro poskytování geografických informací a navigace pro řidiče a zákazníky. A takto bychom mohli pokračovat dále. Není skoro žádné větší společnosti, ale i menší, která by v současné době nevyužívala alespoň některé cloudové služby. Jiné na nich fungují zcela.

Závěrem

Cloud computing je tedy vlastně rozsáhlá síťová výpočetní technika. Provozuje cloudový aplikační software na serverech rozmístěných po celém internetu. Služba umožňuje uživatelům přistupovat k souborům, programům a službám nacházejícím se v cloudu odkudkoliv, čímž jim odpadá nutnost být neustále poblíž fyzického hardwaru. A v neposlední řadě, cloud změnil náš život.

Pokud bychom ho vypnuli, byli bychom bez většiny věcí, které dnes a denně používáme ve svém životě. Na cloudových technologiích je provozována i umělá inteligence, a právě tato oblast se nyní dostala do hlavního zájmu IT firem – jde o trend. Bez cloudu by její popularita nebyla tak značná.

Celkově lze říci, že výpadek cloud computingu by měl značný dopad na globální ekonomiku, firem, organizací i jednotlivců. Proto jde o významnou IT část současné populace. Firmy si to uvědomují, a proto v ní panuje obrovská konkurence, což je dobře. Zisky firem se přitom pohybují i někde kolem 60 % z obratu. Podle společnosti Gartner trh s cloud computingem v tomto roce bude mít hodnotu 600 miliard dolarů a v roce 2025 by měl dokonce dosáhnout 800 miliard dolarů. A to už je celá řada pádných miliard se jí věnovat.

 • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

CIA dostala varování, že Sověti misi překazí. Zákulisí prvního letu na Měsíc

Ve dnech 55. výročí prvního přistání člověka na Měsíci listujeme vzpomínkami a texty publicisty Karla Pacnera, které v minulosti o misi Apollo 11 pro Technet psal. Ve druhé části se zaměříme na...

21. července 2024

Pigboaty ve velké válce bojovaly nejen s nepřítelem, ale i s přízrakem

Válečné loďstvo Spojených států se námořních bojů první světové války zúčastnilo jen okrajově a jen v posledních měsících konfliktu. Přesto se o amerických námořních důstojnících nedá říci, že by...

21. července 2024

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...