Operační systémy Windows jsou standardně vybaveny speciálním nástrojem pro defragmentaci pevného disku. Mnozí uživatelé mu však vyčítají strohé použití, pomalou činnost a absenci inteligentních algoritmů pro co možná nejlepší a časově nejúspornější defragmentaci. Naštěstí existují volné alternativy, které na uživatele čekají.
Všechny operační systémy Windows trpí takzvanou fragmentací dat – některé méně, jiné více. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmentační nástroje.
Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. Většina z nich umožňuje defragmentovat pod většinou verzí systémů Windows. Disky přitom mohu být formátovány v souborovém systému typu FAT16, FAT32 a NTFS.
Je opravdu třeba defragmentovat?
Před defragmentací svazků proveďte jejich analýzu. Po provedení analýzy svazku se zobrazí dialogové okno s informacemi o procentu fragmentovaných souborů a složek a s doporučením, zda svazek defragmentovat. Defragmentovat je zpravidla potřebné většinou po přidání velkého množství souborů nebo složek.
Co je zapotřebí provést před defragmentací?
Než spustíte „skládání“ dat, ujistěte se, že disk obsahuje alespoň 15 % volného místa. Tím zaručíte, že programy provedou úplnou a odpovídající defragmentaci. Nástroje používají tento prostor jako oblast řazení pro fragmenty souborů.
O&O Defrag Free 3.5 – freeware
Starší, avšak zdarma dostupná verze velmi oblíbeného komplexního nástroje pro defragmentaci pevného disku. Slouží k poskládání dat souborových systémů FAT, FAT32 a NTFS. Bohužel však neumí defragmentovat volné místo na disku. Volně dostupná verze defragmentuje vždy pouze jeden disk a neumožňuje narozdíl od svého placeného kolegy plánování.
JkDefrag – 3.16 – freeware
Softwarový nástroj pro defragmentaci a optimalizaci disků a to včetně USB disků. Pracovat lze i v příkazovém řádku, anebo defragmentaci provádět, když je spuštěn spořič monitoru. Produkt nejprve provede analýzu, poté disk defragmentuje a na závěr optimalizuje.
Contig 1.54 – freeware
Microsoft před nějakou dobou koupil společnost Sysinternals, která byla známá především díky svým systémovým utilitám. Mezi nimi se nachází i tato pro defragmentaci disku. Své uplatnění si najde především na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci. Program je malý, ovládá se přes příkazovou řádku Windows a je zcela zdarma.
Auslogics Disk Defrag 1.1. – freeware
Auslogics Disk Defrag sice nenabízí tolik funkcí jako placená konkurence, avšak v mnohých případech je rychlejší a od uživatele nevyžaduje žádnou aktivitu. Stačí jen, když zadá, který disk se má defragmentovat a o vše ostatní se již postará program sám. Po skončení zobrazí pěkně přehledně informace o tom, jak se mu „vedlo“, a to včetně grafu nárůstu výkonu systému (zobrazit si lze i detailní výpis).
SpeeDefrag 5.1 – freeware
Po nastavení disku, který se bude defragmentovat, program restartuje počítač a při následujícím startu systému spustí jen samotnou defragmentaci. Díky tomu dojde k lepší defragmentaci těch částí dat, které se jinak defragmentují hůře.
IObit SmartDefrag 3.1 – freeware
Nejenže IObit SmartDefrag pracuje nepřetržitě na pozadí operačního systému Windows, ale po instalaci si s problémem fragmentace nemusíte dělat hlavu – vše běží automaticky.
WinContig 0.75 – freeware
Aplikace WinContig by se mohla hodit těm z vás, kteří mají potřebu defragmentovat jen některé soubory či složky. Jde o samostatný defragmentační nástroj, který však defregmantuje pouze přesně to, co určíte vy. Stačí jen nadefinovat, co se má defragmentovat, a to je vše. Produkt používá defragmentační motor Windows.
DefragNT 1.9 – freeware
Již starší, ale stále žádaný nástroj pro defragmentaci pevného disku s přehledným grafickým znázorněním defragmentace. Každý cluster je barevně odlišen podle svého obsahu a po kliknutí na vybraný cluster program zobrazí podrobné informace. Nástroj se neinstaluje.
Fast Defrag 2 – freeware
Nejde o nástroj pro defragmentaci pevného disku, ale paměti počítače. Specializuje se na její uvolnění a optimalizaci. K dispozici je i nastavení využití odkládacího prostoru. Svým velmi jednoduchým ovládáním se řadí mezi jedny z nejlepších optimalizátorů pamětí. Disponuje velkým množstvím nastavitelných položek. Navíc je v češtině.
PageDefrag 2.32 – freeware
Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a se stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003. Pochází od stejného výrobce jako Contig.