Chystá Google nový operační systém? Kdo ví...

  • 7
Podle zpráv, které víří internetem, by se Google mohl již brzy odhodlat k dalšímu kroku v boji s Microsoftem a vydat vlastní operační systém. Jenže není jisté, jestli nejde jen o další z řady fám, které už okolo Googlu vznikly (Google Browser, Google PC atd.).

Na počátku šíření zprávy o novém konkurentovi Windows stál článek Financial Times, který referoval o přechodu interních počítačů firmy Google z platformy Microsoftu na Linux. Podle deníku by zaměstnanci portálu měli na svých strojích používat verzi Linuxu nazvanou Ubuntu, dále upravenou podle představ Googlu.

V prvním článku nebyla ani jedna zmínka o tom, že by Google se svou verzí Ubuntu chtěl vyjít na trh a nabídnout ji jako alternativu k Windows. Jenže tento čtvrtek se objevila zpráva, že přesně to hodlá udělat a systém nazvaný Goobuntu dá volně ke stažení. Nebyl by to první softwarový počin Googlu – nedávno vydal balíček programů Google Pack, který obsahuje například prohlížeč Firefox, program pro správu fotografií Picasa a program pro vyhledávání uvnitř počítače Google Desktop.

Tiskové oddělení Googlu zprávy o vlastním operačním systému nevyvrátilo, ale odmítlo, že by se firma chystala nabídnout ho ke stažení na internetu. „Ubuntu používáme interně, ale neplánujeme jeho distribuci mimo společnost,“ řekla serveru ArsTecnica mluvčí Sonya Borälv.

Goobuntu se tak nejspíš zařadí mezi další projekty, o kterých se v souvislosti s Googlem mluví, ale ještě je nikdo nikdy neviděl. Programátoři největšího světového vyhledávače tak prý pracovali na internetovém prohlížeči Gbrowser, těsně propojeném se službami Gmail, Google News a Picasa. Na letošním veletrhu CES prý mělo dojít k odhalení Google PC, počítače s cenou pod 300 dolarů (6900 korun), který by prodávala americká síť hypermarketů Wal-Mart. Žádný takový produkt však nakonec předveden nebyl, na CES se poprvé objevil pouze Google Pack (více na Technetu ZDE).

Než na stále přibývající fámy o „zaručených novinkách“ od Google je tak zajímavější zaměřit se na samotný Ubuntu. Za financováním jeho vývoje stojí jihoafrický multimilionář Mark Shuttleworth, první Afričan, který kdy vyletěl do vesmíru (v roce 2002 si zaplatil pobyt na mezinárodní vesmírné stanici ISS). Ubuntu je v současnosti nejvíce stahovanou verzí Linuxu a podle Shuttleworthovy společnosti Canonical jej používá už šest milionů uživatelů. Firma má s tímto systémem velké plány a chce mimo jiné začít přesvědčovat výrobce počítačů, aby Ubuntu instalovali do svých výrobků jako první operační systém. Nový velký hráč na poli operačních systémů se tak možná zrodí i bez pomoci Googlu.