Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Ještě než nad Chromem zlomíte hůl, zkuste tuto poslední záchranu

Chrome je na poli browserů jasnou jedničkou. Své příznivce si původně získal díky jednoduchému designu, možnosti přizpůsobení a rychlosti. Je to však právě rychlost, která mu je v poslední době vytýkána. Uživatelé mají čím dál tím větší pocit, že běží pomaleji než obvykle.

Ilustrační foto - pomalost | foto: Creative Commons

Chrome se dostal na špici mezi internetové prohlížeče poměrně rychle. V podstatě vynalezl automatické vyhledávání prostřednictvím zadání klíčového slova či slov v adresním řádku. S trochu nadsázky by se dalo říci, že se Chrome dostal o světelné kroky před konkurenci v podobě Internet Exploreru, který neměl takovou nabídku možností.

Na druhou stranu je tu i další konkurence. Firefox vyčníval schopnostmi, ale není tak tlačen jako Chrome. Dále Safari jako proprietární software Applu slibuje velký důraz na bezpečnost a soukromí, a proto jistě stojí za vyzkoušení. Potom je tu Opera, která kombinuje rychlost a bezpečnost. 

Statistika jednotlivých browserů – jak se měnila v letech

Statistika prohlížečů od roku 2009 do 2021

A na závěr nejnovější prohlížeč od Microsoftu Edge, který nahradil nenáviděný Internet Explorer (dokonce i lidmi z Microsoftu). Díky své lehkosti a některým neotřelým funkcím má našlápnuto ke skvělým výsledkům. Navíc vypadá elegantně a dobře se používá.

Náročnost na RAM je šílená

Vraťme se k prohlížeči od Googlu. Patří k těm internetovým prohlížečům, které si neberou moc velké servítky s využíváním (alokací) operační paměti RAM. Ve své podstatě to vede k pomalejšímu přepínání mezi kartami a k celkovému zpomalení počítače. Podívejme se, jak je na tom Chrome. Stačí otevřít větší množství karet a podívat se do Správce úloh. Například 30 otevřených karet s aktivovanými několika rozšířeními si z kapacity RAM ukousne neskutečných 2,6 GB. Pokud tak váš počítač nemá 8 GB RAM a solidní procesor, budete Chrome nenávidět.

Ukázka náročnosti Chrome na paměť RAM

Naznačili jsme, že megabajty si nárokují i jeho rozšíření. Záleží, kolik jich je instalovaných a aktivovaných, nicméně pokud se opět podíváte do Správce úloh, konkrétně na záložku Podrobnosti, zjistíte, že Chrome si nejen díky rozšíření, ale i z dalších důvodů drží velké množství otevřených procesů. Je tedy zřejmé, že používání menšího počtu otevřených karet a rozšíření povede ke snížení využití paměti. Jsou tu i další možnosti.

Procesy v rámci browseru Chrome

Aktualizujte Chrome

Začněte tím, že Chrome budete vždy používat v poslední verzi. „Chrome neustále aktualizujeme a vyvíjíme. Zároveň je to to nejjednodušší, co pro jeho používání uživatelé mohou udělat,“ zdůrazňuje Max Christoff , technickým ředitel Chromu pro server FastCompany. Přestože je browser ve výchozím stavu nastaven k automatickému aktualizování, k aplikaci je zapotřebí provést vždy restart Chromu. Kliknete-li vpravo nahoře na ikonu tří teček, zvolte Nápověda a potom O aplikaci Google Chrome. Zobrazí se stránka, kde zjistíte, zda používáte nejnovější verzi.

Informace o verzi Chrome

Seznamte se se správcem úloh

Stejně jako Windows, tak i Chrome má integrovaný speciální nástroj, který ukazuje, kolik zabírá systémových prostředků PC - RAM, procesor, síť a nechybí ani popis, ID procesu (a zobrazit lze i další). Podává tak přehled o tom, jaká karta si nárokuje kolik prostředků, ale také kolik jde na vrub rozšíření či dalším komponentám. Díky tomuto nástroji je možné vždy získat naprostý přehled co stojí za tím, že je Chromě tak pomalý, nebo která součást nereaguje. Spustíte ho tak, že kliknete na tři tečky a dále na Další nástroje -> Správce úloh.

Mějte karty pod kontrolou

Největším problémem pro zpomalování jsou otevřené karty. Lépe řečeno jejich velké otevřené množství. Snadno se mohou vymknout kontrole. Každá karta běží jako vlastní proces, který spotřebovává prostředky počítače. Pokud se systém náhle zpomalí, nebo se na vysoké obrátky spustí ventilátor, zkontrolujte, co je viníkem ve správci úloh Chrome. Ve správci úloh díky tlačítku Ukončit proces tuto kartu můžete ihned ukončit.

Správce úloh v Chrome

Zmrazte karty

Jestliže patříte mezi ty, kteří otevírají opravdu velké množství karet, potom máme dobrou zprávu, že Chromě se snaží aktuálně neotevřené uspávat a tím šetřit systémové prostředky Windows. Chcete-li jít ještě dále, zkuste nainstalovat a používat rozšíření s názvem Auto Tab Discard. Můžete ho použít k okamžitému pozastavení všech karet v okně prohlížeče. Nebo se automaticky pozastaví po uplynutí nastavené doby (výchozí hodnota je 10 minut.) 

„Toto je efektivní metoda, protože pozastavení karet, které nepoužíváte, se podobá jejich zavření,“ doplňuje Max Christoff. Rozšíření je vysoce přizpůsobitelné. Lze například nastavit, aby nikdy nezastavilo kartu, která přehrává zvuk, takže vaše hudba na pozadí bude i nadále streamovaná. Mimochodem, po aktivaci rozšíření došlo k poklesu obsazenosti RAM z 2,6 GB na 0,8 GB, což je slušný výsledek. Většina karet je sice v režimu spánku, ale po kliknutí na jakoukoliv z nich je do sekundy zpět.

Rozšíření The Great Suspender uspávající karty v Chrome

Spravujte rozšíření prohlížeče

Rozšíření mohou do prohlížeče přidat velmi užitečné funkce (jedno jsme právě doporučili), ale jak již bylo řečeno, spotřebovávají nemalé systémové zdroje PC. Je dobré je tedy pravidelně kontrolovat. Kliknutím na ikonu tří teček a výběrem Další nástroje -> Rozšíření zobrazíte přehled všech nainstalovaných aplikací. Z tohoto místa máte možnost rozšíření odstranit (například ty, co nepoužíváte). Pokud si nejste jisti, zda se chcete rozšíření nadobro zbavit, alespoň ho deaktivujte přepínačem. Jedním ze způsobů, jak zjistit, jak je rozšíření náročné, vede opět přes správce úloh Chrome.

Přehled instalovaných rozšíření

Tip

K seznamu rozšíření se lze rychle dostat také zadáním příkazu chrome://extensions do adresního řádku browseru.

Pro video používejte hardwarovou akceleraci

Video obecně představuje pro prohlížeč největší „dřinu“. V éře covidu toho streamujeme mnohem více než kdy jindy – videokonference, sledování filmů, poslouchání hudby atd. Chcete-li zabránit tomu, aby video zbytečně blokovalo zdroje, zkontrolujte, zda je v Chromu zapnutá hardwarová akcelerace. Tím ke zpracování videoúlohy převezme grafický procesor počítače a ne CPU. Opět klikněte na ikonu tří teček a zvolte Nastavení na levé straně zvolte Rozšířená nastavení a vyberte Systém. Na pravé straně zkontrolujte, zda je aktivovaná funkce V případě dostupnosti použít hardwarovou akceleraci.

Aktivace hardwarové akcelerace

Ukliďte si v Chromu

Existuje spousta malwaru. Velké množství z nich především pro browsery. Dokážou změnit výchozí stránku, výchozí vyhledávač, zobrazovat vyskakovací okna, vytěžovat systémové prostředky atd. Proto Google anti-malwarový nástroj zabudoval přímo do Chromu. Pokud máte z předchozího kroku otevřené Rozšířené nastavení, potom vpravo zcela dole najdete odkaz Vyčištění počítače. Spusťte skenování kliknutím na „Vyčistit počítač“.

Antimalwarový nástroj zabudovaný v Chrome

Když nic nepomáhá

Pokud jste provedli všechny tyto kroky a Chrome vám připadá stále pomalý, respektive není tak svěží jako dříve, potom ho restartujte do výchozího stavu. S resetem nepřijdete o důležité prvky jako jsou záložky, historie, uložená hesla a rozšíření, zakázána však budou všechna rozšíření, takže se budete muset vrátit a znovu povolit ta, která chcete použít. Rovněž dojde k resetu úvodní stránky, stránky nové karty, vyhledávače a připnutých karet. Reset najdete v okně Rozšířená nastavení pod odkazem Obnovit nastavení na původní výchozí hodnoty.

Resetovat nastavení Chrome

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Softwarová síň hanby. Programy, na které bychom nejraději zapomněli

Software sice nic neváží, ale jeho výroba vyžaduje stovky hodin vývoje. Občas se však něco nepovede a i jednoduché...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...