Chraňte svoje data před zkázou - automaticky a zadarmo

aktualizováno 
Na data ve vašem počítači číhá nebezpeční doslova na každém kroku. Můžete o ně velmi snadno přijít při selhání disku, napadení virem nebo i vlastní neopatrností. Proto je třeba alespoň důležité soubory, dokumenty či fotky z neopakovatelných událostí uchovávat v záložních kopiích. K tomuto účelu slouží celá řada programů, které podle vašeho nastavení pravidelně kopírují vybraná data na záložní disky a další média. Představme si tedy ty nejlepší zálohovací programy dostupné zdarma.

Zamknout data nestačí. Ty důležité musíte i zálohovat. | foto: Profimedia.cz

B-Cup XP

Plně automatizované zálohování, jehož obsluze se po úvodním nastavení již nemusíte vůbec věnovat, nabízí aplikace B-Cup XP. Program umožňuje jednak pravidelnou synchronizaci vybraných složek se zálohou a rovněž také pravidelné kopírování zálohovaných dat na záložní médium.

Pravidelné zálohování je možné načasovat, spouštění zálohování lze také podmínit systémovými událostmi a samozřejmě také spouštět ručně. B-Cup XP má velmi jednoduché ovládání a se svými funkcemi dobře poslouží jak začátečníkům, tak i náročnějším uživatelům.

B-Cup XP 1.3 stahujte ze Slunečnice zde (0,7 MB, freeware)

B-Cup XP

JaBack

Zálohovací program JaBack nabízí velmi rozsáhlé možnosti nastavení zálohování a synchronizace důležitých dat, což s sebou nese poněkud komplikovanější ovládání programu. Zálohování probíhá pomocí uživatelem nastavených skriptů, které určují podmínky spuštění zálohování, výběr souborů i umístění zálohy.

JaBack umí zálohovaná data uložit na pevný či síťový disk nebo je automaticky uploadovat na vybraný FTP server či odeslat mailem. Zálohovaná data jsou v zájmu snížení nároků na kapacitu záložního média ukládána do komprimovaných archívů.

JaBack 8.02 stahujte ze Slunečnice zde (25,2 MB, freeware)

JaBack

Cobian Backup

Velmi jednoduchý a přehledný nástroj na zálohování důležitých dat Cobian Backup ukládá záložní kopie souborů na lokální či síťové disky a FTP servery. Zálohování probíhá ve vybraný den a ve zvolenou dobu, Cobian Backup přitom pracuje na pozadí operačního systému.  Zálohovaná data jsou ukládána v komprimovaném ZIP archívu.

Cobian Backup 9.1.1.178 stahujte ze Slunečnice zde (9,3 MB, freeware)

Cobian Backup

Backup Manažer

Jednoduchý zálohovací program Backup Manažer od českého autora nabízí jednoduché, plně automatické, opakované zálohování dat. Vybraná data se ve zvolený čas automaticky ukládají do záložního archívu na uživatelem zvolené médium.

Backup Manažer 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,6 MB, freeware)

Backup Manažer

Areca Backup

Zálohovací program Areca Backup uloží uživatelem vybraná data na externí nebo síťové disky, FTP servery, USB flash disky a další podobná média. Data k zálohování je možné filtrovat podle různých kritérií. Během zálohování jsou soubory uloženy do komprimovaného balíčku a zašifrovány, takže s nimi nikdo nepovolaný nemůže pracovat.

Areca Backup zvládne všechny běžné typy zálohování (plná záloha, inkrementální a rozdílová), po nastavení uživatelem pracuje program zcela samostatně. O výsledku zálohování je v počítači uložena zpráva, kterou si můžete nechat také zaslat na e-mail. Funkčnost nastaveného zálohovacího úkolu lze snadno otestovat pomocí simulace zálohování.

Areca Backup 6.0.7 stahujte zde (4,6 MB, open source)

Areca Backup


Syncredible Standard Edition

Celou řadu funkcí pro pravidelnou synchronizaci obsahu vybraných složek na disku počítače a záložním médiu nabízí aplikace Syncredible. Program lze snadno využít nejen pro zálohování důležitých dat, ale rovněž i pro synchronizaci obsahu přenosných paměťových médií či přehrávačů s počítačem.

Nevýhodou neplacené verze Syncredible Standard Edition je možnost synchronizace pouze souborů menších než 1 MB, což stačí nanejvýš na běžné dokumenty. Placená verze programu takové omezení samozřejmě nemá.

Syncredible Standard Edition 2.1 stahujte ze Slunečnice zde (3,3 MB, freeware)

Sincredible Standard Edition

Abakt

Hledáte-li jen velmi jednoduchý nástroj na zabalení vybraných souborů a složek do ZIP archívů a jejich uložení na záložní médium, vyzkoušejte program Abakt. Se zálohováním vám pomohou nastavitelné filtry souborů a možnost nastavení uživatelských profilů pro více uživatelů jednoho počítače.

Abakt 0.9.5 stahujte ze Slunečnice zde (1,1 MB, open source)

Abakt

BackUpTime

Na lokální i síťové disky, paměťové karty či USB flash disky ukládá záložní kopie souborů zálohovací program BackUpTime. Zálohování dat lze podrobně naplánovat na pravidelné opakování, pak již BackUpTime pracuje samostatně.

BackUpTime 1.6 stahujte ze Slunečnice zde (0,8 MB, freeware)

BackUp Time

Everyday Auto Backup

Již ve svém názvu slibuje program Everyday Auto Backup automatické provádění zálohy dat ve zvoleném intervalu. Provádění automatické opakované zálohy vybraných souborů a složek lze nastavit po minutách, hodinách, dnech, týdnech nebo měsících.

Everyday Auto Backup 1.10 stahujte ze Slunečnice zde (0,7 MB, freeware)

Everyday Auto Backup

USB Flash Backup

Se zálohováním a synchronizací dat na USB flash discích a podobných paměťových médiích vám pomůže program USB Flash Backup. Přenos souborů je možné nastavit automaticky po připojení paměťového média k počítači, aplikace nabízí také možnost vytvoření uživatelských profilů pro jednotlivá USB paměťová zařízení.

USB Flash Backup 2.1.5.16 stahujte ze Slunečnice zde (3,6 MB, freeware)

USB Flash Backup

Jak chráníte svoje data vy? Spoléháte jen na disk v počítači nebo raději zálohujete kopie souborů? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

Tipy a triky pro Windows 10

Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

Najdete na iDNES.cz