Internetoví podvodníci rychle rozšiřují již beztak rozsáhlou prodejní a distribuční síť, která rozesílá zákeřný software milionům počítačů po celém světě. Sofistikovaní zloději prodávají kód za zhruba 1000 dolarů za program zprostředkovatelům, kteří ho pak šíří mezi spotřebiteli. Ti se pak na podvodu podílejí kvůli své naivitě, nebo jim osobní a finanční data včetně hesel ukradly specializované zločinné gangy, uvedla dnes pololetní zpráva společnosti Symantec.
Ohrožení zákeřnými kódy výrazně vzrostlo. Za prvních šest měsíců letošního roku registroval Symantec 212.101 případů, což je proti předchozím šesti měsícům o 185 procent více.
V kurzu jsou kreditní karty
Hlavním artiklem, který nabízejí počítačoví zločinci na černém trhu, jsou kreditní karty. Jejich podíl byl v pololetí 22 procent. Následují bankovní účty, které tvoří 21 procent trhu, a hesla k elektronické poště s podílem osm procent.
Nejdůvtipnější hackeři si v dnešní době zavazují zprostředkovatele dlouhodobými smlouvami. Mohou pak automaticky vypouštět mezi nevědoucí spotřebitele nové verze programů, a nahrazují si tak ztráty způsobené takzvanými záplatami od dodavatelů legálního softwaru.
Tyto dohody nejsou nepodobné těm, které uzavírají velké softwarové firmy jako Microsoft či Oracle s korporátními zákazníky. Díky těmto smlouvám je pro vyšetřovatele snadnější najít hackera i osobu, která kupuje program.
Průzkum Symanteku ale dospěl k závěru, že suma peněz vydělaná zneužíváním cizích počítačů má stále navrch nad nebezpečím.
"Tito lidé podstupují obrovské riziko," uvedl viceprezident Symantec Security Response Alfred Huger. "Buď jsou hloupí, což podle nás není ten případ, nebo vydělávají obrovské peníze," dodal.
Zpráva se opírá o informace ze 120 milionů počítačů, v nichž je antivirový software od Symanteku. Podklady také pocházejí od více než dvou milionů narafičených e-mailových adres, které slouží jako návnada, aby přilákaly spamy a další podezřelou elektronickou poštu z celého světa.
Prodej ukradených osobních informací stále roste. Zatímco ve Spojených státech má výdělečná počítačová kriminalita nejvíce serverů, pak nejvíce počítačů zasažených webovými roboty, které na internetu automaticky plní příkazy, je v Číně. Vlastník počítače o nich nejčastěji vůbec neví.
Ceny na černém trhu s kreditními kartami se pohybují od 50 centů do pěti dolarů, tedy od přibližně deseti do 100 Kč. Zhruba 85 procent takto nabízených karet vydaly bankovní instituce v USA. Cena údajů k bankovním účtům se pohybuje od 30 do 400 dolarů, tedy až 8000 korun, a za e-mailové heslo zájemce zaplatí od jednoho do 350 USD, tedy až 7000 korun.
Analytici Symanteku se shodují v tom, že největším nebezpečím je trend dohod mezi internetovými zločinci a jejich agenty.
Podle jiné zprávy ale vypadá vývoj příznivěji. Průzkum IBM ukázal, že v prvním pololetí klesl meziročně počet počítačových slabin o 3,3 procenta na 3273. Jejich množství tak kleslo poprvé vůbec od roku 1997, kdy divize X-Force začala tento průzkum provádět. Tehdy jich X-Force objevila 106, napsala agentura AP.