Budeme mít evropskou edici Windows?

aktualizováno 
Mnoho let se táhnoucí spor mezi Evropskou unií a společností Microsoft spěje pomalu k závěru. Dvacátého čtvrtého března má Microsoft uslyšet verdikt, který se mu s největší pravděpodobností příliš líbit nebude.
Již v roce 1990 začaly první spory mezi společností Microsoft a Evropskou unií. Za tu doby se obě strany již dohodly na dvou mimosoudních vyrovnáních. Poslední spor ale podle všech dosavadních informací k dohodě nespěje.

Z čeho je Microsoft viněn

Microsoft, tak jako doma ve Spojených státech, narazil u antimonopolního regulátora i v Evropské unii. Ta v současnosti obviňuje společnost ze zneužívání dominantního postavení na trhu operačních systémů pro osobní počítače za účelem získání převahy na ostatních softwarových trzích. Firma sice připouští, že operační systém Windows je prakticky na každém počítači ve světě, odmítá ale, že by svého postavení zneužívala.

Jedním z velkých trnů v oku EU je integrace multimediálního přehrávače Windows Media Player (WMP) přímo do OS Windows. To podle unijních orgánů brání volné konkurenci. Microsoft, který označuje WMP za součást systému, jako způsob narovnání navrhoval, že ke každému novému PC s OS Windows bude zároveň dodáváno CD, které bude obsahovat softwarové produkty konkurence. To však komise odmítla.

Další problém vidí odborníci z EU v tom, že konkurenti nemají dostatečný přístup ke zdrojovému kódu operačního systému Windows a nemohou tak své produkty optimalizovat pro toto prostředí.

Bude Microsoft platit?

Evropská komise již dříve navrhla potrestat Microsoft pokutou 200 milionů eur. Podle návrhu měla také společnost z operačního systému Windows odstranit přehrávač WMA a zveřejnit část zdrojového kódu svého operačního systému.

Právě dnes se do ruky komisaře Evropské komise pro hospodářské soutěže Mario Montiho dostalo stanovisko expertů ze všech zemí unie. Ti vyjádřili jasnou podporu návrhu uznat Microsoft vinným z porušování antimonopolních zákonů Evropské unie a souhlasili, že by za to měla firma náležitě zaplatit.

Konečné slovo o udělení a neudělení pokuty a případných dalších sankcích však bude mít až Evropská komise. Experti se k poslednímu jednání v této kauze sejdou 22. března 2004, aby stanovili výši pokutry. Pokud komisaři do 24. března nedospějí s firmou Microsoft k dohodě, zveřejní svůj verdikt, který může pro společnost znamenat ztrátu několika set miliónů eur. V pro společnost nejhorším případně může Microsoft počítat s pokutou v hodnotě 10 % svých ročních tržeb, což by znamenalo finanční újmu kolem tří miliard dolarů.

Jak se může spor dále vyvíjet?

Jedno z možných řešení by mohlo vycházet z akceptovatelné nabídky na vyrovnání, kterou by na poslední chvíli Microsoft předložil Evropské komisi.

Pokud by se obě strany ale nedohodly, společnost uslyší verdikt EK a bude se proti němu bude muset ohradit soudní cestou, nebo jej akceptovat.

Podle listu Financial Times však vše spěje k jinému rozuzlení. Je možné, že Microsoft bude muset v Evropě začít prodávat dvě verze operačního systému. Jedna bude vypadat stejně jako ta dnešní, tedy s přehrávačem, druhá bude bez tohoto programu a zřejmě ještě bez dalších nástrojů.

Výrobci počítačů si pak budou sami určovat, jaký operační systém zákazníkům nabídnou, nebo v jaké podobě. Mohli by ho totiž prodávat bez těchto programů a zákazník by si nakoupil programy podle vlastního uvážení. Případně by výrobci začali operační systém Windows prodávat s přehrávačem konkurenční společnosti.

Microsoft zatím nechce nic komentovat a odkazuje na datum rozhodnutí EK se slovy: „Evropská komise vyjádří své stanovisko 24. března, je v tuto chvíli předčasné uvažovat o případných dopadech jejího rozhodnutí.“ Mluvčí Microsoftu v Bruselu podle agentury AP řekl, že právní tým firmy bude s komisí nadále v kontaktu a bude se ještě snažit spor vyřešit smírem.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

Další z rubriky

Programy pro kontrolu internetového provozu pomohou odhalit neplechu

Ilustrační foto - data

Měřiče přenesených dat jsou malí pomocníci, kteří prozradí celou řadu informací o přenesených datech jak do PC, tak...

Tipy a triky pro Windows 10: aktivujte si skrytý Windows Media Player

Windows 10

Windows Media Player žije a stále se nachází i v aktuální verzi Windows. Ukážeme jak ho přimět k životu, dále poradíme,...

Speciální programy zlepší výdrž Windows 10 na baterie

Ilustrační foto - baterie

Správný monitoring, optimalizace, respektive využívání baterie v notebooku je základem nejen pro delší výdrž bez...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz