Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v mundúru, nebo hackera uprostřed obří serverovny. Vyzkoušeli jsme službu, se kterou můžete těžit kryptoměny bez větších znalostí i na svém počítači v obýváku.

Vyzkoušeli jsme snadnou těžbu kryptoměn. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Aktuální cena některých kryptoměn je tak vysoká, že se teoreticky může vyplatit těžba i na obyčejném herním počítači. Vyzkoušeli jsme jednu ze služeb určenou pro ty, kterým doma zahálí počítač, v zimních dnech si chtějí přitopit v pokoji a jako bonus u toho vytěžit pár zlomečků bitcoinu.

Naše volba padla na službu NiceHash. Tu lze velmi zjednodušeně popsat jako tržiště propojující ty, kdo chtějí těžit kryptoměny, s těmi, kdo chtějí nabídnout výpočetní výkon svého počítače.

Nabídněte svůj výkon

Pokud chce někdo těžit kryptoměnu ve velkém, potřebuje k tomu spoustu výpočetního výkonu. Ten získá tím, že si zakoupí či postaví speciální těžební stroj, zpravidla sestavený z velkého množství grafických karet, a na něm spustí a nakonfiguruje speciální software, který pak těžbu realizuje. Druhou možností je, že si výkon objedná na speciálním tržišti výpočetního výkonu – například právě u NiceHash. Neřeší nákup a správu hardwaru ani cenu elektřiny, ale de facto v aukci nakupuje nabízený výkon, o který se přetahuje s ostatními zájemci.

Poskytovatel výkonu může být každý, kdo má alespoň trochu výkonný počítač, registruje se u NiceHash a stáhne si příslušnou aplikaci. Zde si trochu zaotravuje antivir, v našem případě Windows Defender – je potřeba nastavit výjimku pro složku s NiceHashem. Je to samozřejmě určité bezpečnostní riziko, jež si musí každý zvážit sám.

Uživatelské rozhraní NiceHash - zajímá vás aktuální profitabilita a celkový nevyplacený zisk.

Pak je to zcela přímočaré. Spustíte aplikaci, která si projede několik testů, a můžete spustit těžbu. Na obrazovce vidíte aktuální profitabilitu (tj. kolik bitcoinů/dolarů při aktuální poptávce/ceně vašeho výkonu vytěžíte za den) a stav vašeho nevyplaceného účtu – předtím, než bude (jednou za čtyři hodiny) převeden do vaší elektronické peněženky.

Ačkoli NiceHash zprostředkovává těžbu různých kryptoměn, nyní zejména ethereum, platby jsou jednotně v bitcoinech. Využít můžete jak elektronickou peněženku přímo ve službě, tak vaši stávající. U  ní si však NiceHash nestrhne ze zisku tři procenta, ale pět.

Vyplatí se to vůbec?

Jednoduchá otázka s komplikovanější odpovědí. Může i nemusí, do procesu totiž vstupuje mnoho proměnných. 

My jsme těžbu vyzkoušeli na hodně výkonném herním stroji – HAL3000 Alfa Gamer Elite s procesorem AMD Ryzen 7 5800X, na kterém jsme testovali grafické karty Nvidia GeForce RTX3060 a RTX3070 a na kterém aktuálně připravujeme srovnání grafických karet Radeon RX5900 XT, RX5800 XT a RX5700 XT od AMD. Při těžbě byl stroj osazen nejvýkonnější Radeon RX 6900 XT Gaming OC 16G od společnosti Gigabyte.

Počítač během těžby nejen krásně prohřál pracovnu, nabídl i ambientní osvětlení.

Aktuální profitabilita těžby se na začátku pohybovala mezi 6 a 7 dolary za den, později klesla na 4,5–6 dolaru za den. Celkově jsme za 24 hodin vytěžili 5,15 USD, což odpovídá 112 Kč. Počítač měl přitom podle měřáku průměrný příkon 503 W, za den spotřeboval 12,08 kWh elektrické energie. Spotřebu monitoru Acer Predator CG437K jsme do spotřeby nepočítali.

První proměnná je tedy počítač a poměr výkonu ke spotřebě elektrické energie, který nabízí.

Přehled o těžbou využitých CPU a GPU. Hlášení teploty a zátěže není příliš funkční, my jsme kontrolovali v aplikaci HW Info.

Druhá proměnná je cena elektřiny v místě, kde počítač připojíte. V našem případě byla spotřeba účtována podle standardní domácí sazby ČEZu, což je zhruba 5 Kč za 1 kWh. Pokud využíváte nízkého tarifu, bude to o dost veselejší, pokud máte na střeše solární panely, můžete těžit ještě podstatně levněji.

Při naší „obyčejné“ sazbě tak počítač za den spotřeboval elektřinu za 60 Kč. Za den tak počítač těžbou vydělal 52 Kč čistého zisku – pokud nepočítáme amortizaci počítače a naopak počítáme aktuální cenu bitcoinu. Pokud bude trend pokračovat a vydržíme, tržní hodnota našeho 0,00008911 bitcoinu poroste.

Přehled výtěžnosti ve čtyřhodinových výplatních intervalech.

Za 24 hodin jsme vytěžili zlomeček bitcoinu v hodnotě 111,82 Kč.

Kolik by dokázal vytěžit váš počítač, můžete zjistit pomocí testovací utility na webu nicehash.com.

Spíš pro legraci

Na otázku, zda může uživatel herního počítače bez větších IT znalostí těžit kryptoměny, tedy odpovídáme „ano“. Na případnou otázku, zda se na tom dá takto zbohatnout, odpovídáme „ne“. Od úvahy nad pořízením počítače jen za účelem takovéto těžby bychom vás odrazovali. I proto, že kvůli nestíhající výrobě čipů a obrovskému odběru grafických karet těžaři jsou grafické karty nedostatkovým zbožím, a když už se dostanou do nabídky obchodu, cenovka je podstatně vyšší, než je doporučená výrobcem. A navíc – mnozí hráči již nemají poslední tituly na čem hrát, dostatečně výkonný hardware na ně prostě nezbyl.

Samostatnou kapitolou je spotřeba energie. Podle „Bitcoin Energy Consumption Index“ vydávaný serverem Digiconomist odpovídá aktuální těžba bitcoinu roční spotřebě elektrické energie 85,56 TWh. Tolik za rok spotřebuje celé Finsko a je to o dost víc, než je roční spotřeba České republiky. Z hlediska ekologie je to tedy poněkud problematické.

Na druhou stranu, v zimních měsících můžete při domácí těžbě odpadním teplem počítače pomoci vytopit byt, takže ztráta není tak vysoká. Naopak v létě byste jej v lepším případě pouštěli pánubohu do oken, v horším kompenzovali klimatizací. Většina spotřeby počítače se totiž promění v teplo. 

V testovacím stroji se teplota procesoru pohybovala kolem 80 °C, teplota grafického čipu kolem 74 °C a teplý vzduch z chladičů odvádí celkem 12 ventilátorů. Počítač se de facto choval jako skoro 500W teplomet. Pro doplnění, počítač byl v podstatě v „out-of-the-box“ nastavení. Systém by šlo optimalizovat i pro vyšší výkon těžby, ale to nebylo předmětem pokusu. Funkce automatické optimalizace, kterou NiceHash nabízí, je zatím k dispozici pouze pro některé karty Nvidia, a proto v našem případě nepoužitelná. Vhodné je i omezit TDP grafické karty, čímž se sice sníží její výkon, ale také spotřeba a tepelné namáhání - je to součást experimentování, kterým vážní zájemci o těžbu projdou, ale je nad rámec tohoto textu.

Nároky na internetové připojení jsou naprosto minimální, za hodinu provozu přenesly podle aplikace NetBalancer dva „minery“ i obslužná aplikace dohromady méně než 2 MB dat.

Síla distribuovaných výpočtů

Model „spousta malých počítačů dohromady dokáže velké věci“ je docela populární. Loni jsme o stejném principu psali v rámci pomoci vědcům s analýzou viru SARS-CoV-2 a simulací variant vazby jeho proteinu na hostitelskou buňku v projektu Folding@Home.

Folding@Home na Acer ConceptD 500
Projekt Folding@Home nyní pomáhá i s vývojem léku na COVID-19. U nás běží na...

My jsme tehdy zapřáhli Acer ConceptD 500 s Intel Core i9 a Nvidia Quatro RTX.

K týmu TechnetCZ (236157) se tehdy přidaly i počítače tisíců našich čtenářů a odvedly obrovské množství práce – v březnu byl tým na 643. místě (z více než 200 000 týmů) v celosvětovém pořadí. 

  • Nejčtenější

Za bouřky jděte dovnitř, před bleskem ochrání také les. Hlavně si nelehejte

Premium Letní bouřka umí rozehrát fascinující show. Blesky srší k zemi, rozsvěcují oblohu. Hlavně si dejte pozor, abyste byli...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Končí ikonický i kontroverzní prohlížeč společnosti Microsoft

Ve středu se uzavírá příběh jedné velké legendy. Internetový prohlížeč Internet Explorer, který psal dějiny skoro 27...

Nová zbraň Googlu umí využít i počítačový šrot

Je to nějaká prapodivná verze Windows, nebo ten systém Chrome OS? Tato otázka vás napadne, pokud poprvé spatříte nový...

Microsoft připravuje velkou aktualizaci Windows 11. Toto bude obsahovat

Minulý rok Microsoft uvedl novou verzi svého operačního systému Windows 11 na trh. Letos na podzim uvolní velkou...

JPEG slaví 30 let. Proč má různé zkratky a využívá ztrátovou kompresi

Ať používáte PC, digitální fotoaparát nebo smartphone, nelze nenarazit na soubory s příponami JPEG, případně JPG. Jde o...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...