Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v mundúru, nebo hackera uprostřed obří serverovny. Vyzkoušeli jsme službu, se kterou můžete těžit kryptoměny bez větších znalostí i na svém počítači v obýváku.

Vyzkoušeli jsme snadnou těžbu kryptoměn. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Aktuální cena některých kryptoměn je tak vysoká, že se teoreticky může vyplatit těžba i na obyčejném herním počítači. Vyzkoušeli jsme jednu ze služeb určenou pro ty, kterým doma zahálí počítač, v zimních dnech si chtějí přitopit v pokoji a jako bonus u toho vytěžit pár zlomečků bitcoinu.

Naše volba padla na službu NiceHash. Tu lze velmi zjednodušeně popsat jako tržiště propojující ty, kdo chtějí těžit kryptoměny, s těmi, kdo chtějí nabídnout výpočetní výkon svého počítače.

Nabídněte svůj výkon

Pokud chce někdo těžit kryptoměnu ve velkém, potřebuje k tomu spoustu výpočetního výkonu. Ten získá tím, že si zakoupí či postaví speciální těžební stroj, zpravidla sestavený z velkého množství grafických karet, a na něm spustí a nakonfiguruje speciální software, který pak těžbu realizuje. Druhou možností je, že si výkon objedná na speciálním tržišti výpočetního výkonu – například právě u NiceHash. Neřeší nákup a správu hardwaru ani cenu elektřiny, ale de facto v aukci nakupuje nabízený výkon, o který se přetahuje s ostatními zájemci.

Poskytovatel výkonu může být každý, kdo má alespoň trochu výkonný počítač, registruje se u NiceHash a stáhne si příslušnou aplikaci. Zde si trochu zaotravuje antivir, v našem případě Windows Defender – je potřeba nastavit výjimku pro složku s NiceHashem. Je to samozřejmě určité bezpečnostní riziko, jež si musí každý zvážit sám.

Uživatelské rozhraní NiceHash - zajímá vás aktuální profitabilita a celkový...

Uživatelské rozhraní NiceHash - zajímá vás aktuální profitabilita a celkový nevyplacený zisk.

Pak je to zcela přímočaré. Spustíte aplikaci, která si projede několik testů, a můžete spustit těžbu. Na obrazovce vidíte aktuální profitabilitu (tj. kolik bitcoinů/dolarů při aktuální poptávce/ceně vašeho výkonu vytěžíte za den) a stav vašeho nevyplaceného účtu – předtím, než bude (jednou za čtyři hodiny) převeden do vaší elektronické peněženky.

Ačkoli NiceHash zprostředkovává těžbu různých kryptoměn, nyní zejména ethereum, platby jsou jednotně v bitcoinech. Využít můžete jak elektronickou peněženku přímo ve službě, tak vaši stávající. U  ní si však NiceHash nestrhne ze zisku tři procenta, ale pět.

Vyplatí se to vůbec?

Jednoduchá otázka s komplikovanější odpovědí. Může i nemusí, do procesu totiž vstupuje mnoho proměnných. 

My jsme těžbu vyzkoušeli na hodně výkonném herním stroji – HAL3000 Alfa Gamer Elite s procesorem AMD Ryzen 7 5800X, na kterém jsme testovali grafické karty Nvidia GeForce RTX3060 a RTX3070 a na kterém aktuálně připravujeme srovnání grafických karet Radeon RX5900 XT, RX5800 XT a RX5700 XT od AMD. Při těžbě byl stroj osazen nejvýkonnější Radeon RX 6900 XT Gaming OC 16G od společnosti Gigabyte.

Pokusná sestava: desktop HAL3000 Alfa Gamer Elite s monitorem Acer Predator CG437K (ten jsme do spotřeby nepočítali).

Počítač během těžby nejen krásně prohřál pracovnu, nabídl i ambientní osvětlení.

Aktuální profitabilita těžby se na začátku pohybovala mezi 6 a 7 dolary za den, později klesla na 4,5–6 dolaru za den. Celkově jsme za 24 hodin vytěžili 5,15 USD, což odpovídá 112 Kč. Počítač měl přitom podle měřáku průměrný příkon 503 W, za den spotřeboval 12,08 kWh elektrické energie. Spotřebu monitoru Acer Predator CG437K jsme do spotřeby nepočítali.

První proměnná je tedy počítač a poměr výkonu ke spotřebě elektrické energie, který nabízí.

NiceHash jsme vyzkoušeli na testovacím počítači HAL3000 s procesorem AMD Ryzen...

Přehled o těžbou využitých CPU a GPU. Hlášení teploty a zátěže není příliš funkční, my jsme kontrolovali v aplikaci HW Info.

Druhá proměnná je cena elektřiny v místě, kde počítač připojíte. V našem případě byla spotřeba účtována podle standardní domácí sazby ČEZu, což je zhruba 5 Kč za 1 kWh. Pokud využíváte nízkého tarifu, bude to o dost veselejší, pokud máte na střeše solární panely, můžete těžit ještě podstatně levněji.

Při naší „obyčejné“ sazbě tak počítač za den spotřeboval elektřinu za 60 Kč. Za den tak počítač těžbou vydělal 52 Kč čistého zisku – pokud nepočítáme amortizaci počítače a naopak počítáme aktuální cenu bitcoinu. Pokud bude trend pokračovat a vydržíme, tržní hodnota našeho 0,00008911 bitcoinu poroste.

Přehled výtěžnosti ve čtyřhodinových výplatních intervalech. Začátek byl...

Přehled výtěžnosti ve čtyřhodinových výplatních intervalech.

Za 24 hodin jsme vytěžili zlomeček bitcoinu v hodnotě 111,82 Kč.

Za 24 hodin jsme vytěžili zlomeček bitcoinu v hodnotě 111,82 Kč.

Kolik by dokázal vytěžit váš počítač, můžete zjistit pomocí testovací utility na webu nicehash.com.

Spíš pro legraci

Na otázku, zda může uživatel herního počítače bez větších IT znalostí těžit kryptoměny, tedy odpovídáme „ano“. Na případnou otázku, zda se na tom dá takto zbohatnout, odpovídáme „ne“. Od úvahy nad pořízením počítače jen za účelem takovéto těžby bychom vás odrazovali. I proto, že kvůli nestíhající výrobě čipů a obrovskému odběru grafických karet těžaři jsou grafické karty nedostatkovým zbožím, a když už se dostanou do nabídky obchodu, cenovka je podstatně vyšší, než je doporučená výrobcem. A navíc – mnozí hráči již nemají poslední tituly na čem hrát, dostatečně výkonný hardware na ně prostě nezbyl.

Samostatnou kapitolou je spotřeba energie. Podle „Bitcoin Energy Consumption Index“ vydávaný serverem Digiconomist odpovídá aktuální těžba bitcoinu roční spotřebě elektrické energie 85,56 TWh. Tolik za rok spotřebuje celé Finsko a je to o dost víc, než je roční spotřeba České republiky. Z hlediska ekologie je to tedy poněkud problematické.

Na druhou stranu, v zimních měsících můžete při domácí těžbě odpadním teplem počítače pomoci vytopit byt, takže ztráta není tak vysoká. Naopak v létě byste jej v lepším případě pouštěli pánubohu do oken, v horším kompenzovali klimatizací. Většina spotřeby počítače se totiž promění v teplo. 

V testovacím stroji se teplota procesoru pohybovala kolem 80 °C, teplota grafického čipu kolem 74 °C a teplý vzduch z chladičů odvádí celkem 12 ventilátorů. Počítač se de facto choval jako skoro 500W teplomet. Pro doplnění, počítač byl v podstatě v „out-of-the-box“ nastavení. Systém by šlo optimalizovat i pro vyšší výkon těžby, ale to nebylo předmětem pokusu. Funkce automatické optimalizace, kterou NiceHash nabízí, je zatím k dispozici pouze pro některé karty Nvidia, a proto v našem případě nepoužitelná. Vhodné je i omezit TDP grafické karty, čímž se sice sníží její výkon, ale také spotřeba a tepelné namáhání - je to součást experimentování, kterým vážní zájemci o těžbu projdou, ale je nad rámec tohoto textu.

Nároky na internetové připojení jsou naprosto minimální, za hodinu provozu přenesly podle aplikace NetBalancer dva „minery“ i obslužná aplikace dohromady méně než 2 MB dat.

Síla distribuovaných výpočtů

Model „spousta malých počítačů dohromady dokáže velké věci“ je docela populární. Loni jsme o stejném principu psali v rámci pomoci vědcům s analýzou viru SARS-CoV-2 a simulací variant vazby jeho proteinu na hostitelskou buňku v projektu Folding@Home.

Folding@Home na Acer ConceptD 500
Projekt Folding@Home nyní pomáhá i s vývojem léku na COVID-19. U nás běží na...

My jsme tehdy zapřáhli Acer ConceptD 500 s Intel Core i9 a Nvidia Quatro RTX.

K týmu TechnetCZ (236157) se tehdy přidaly i počítače tisíců našich čtenářů a odvedly obrovské množství práce – v březnu byl tým na 643. místě (z více než 200 000 týmů) v celosvětovém pořadí. 

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Vyvarujte se odpadu při instalaci programů

Ať už patříte mezi uživatele, kteří často instalují aplikace, nebo ty, kteří si vystačí jen s občasným vyzkoušením...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...