Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v mundúru, nebo hackera uprostřed obří serverovny. Vyzkoušeli jsme službu, se kterou můžete těžit kryptoměny bez větších znalostí i na svém počítači v obýváku.

Vyzkoušeli jsme snadnou těžbu kryptoměn. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Aktuální cena některých kryptoměn je tak vysoká, že se teoreticky může vyplatit těžba i na obyčejném herním počítači. Vyzkoušeli jsme jednu ze služeb určenou pro ty, kterým doma zahálí počítač, v zimních dnech si chtějí přitopit v pokoji a jako bonus u toho vytěžit pár zlomečků bitcoinu.

Naše volba padla na službu NiceHash. Tu lze velmi zjednodušeně popsat jako tržiště propojující ty, kdo chtějí těžit kryptoměny, s těmi, kdo chtějí nabídnout výpočetní výkon svého počítače.

Nabídněte svůj výkon

Pokud chce někdo těžit kryptoměnu ve velkém, potřebuje k tomu spoustu výpočetního výkonu. Ten získá tím, že si zakoupí či postaví speciální těžební stroj, zpravidla sestavený z velkého množství grafických karet, a na něm spustí a nakonfiguruje speciální software, který pak těžbu realizuje. Druhou možností je, že si výkon objedná na speciálním tržišti výpočetního výkonu – například právě u NiceHash. Neřeší nákup a správu hardwaru ani cenu elektřiny, ale de facto v aukci nakupuje nabízený výkon, o který se přetahuje s ostatními zájemci.

Poskytovatel výkonu může být každý, kdo má alespoň trochu výkonný počítač, registruje se u NiceHash a stáhne si příslušnou aplikaci. Zde si trochu zaotravuje antivir, v našem případě Windows Defender – je potřeba nastavit výjimku pro složku s NiceHashem. Je to samozřejmě určité bezpečnostní riziko, jež si musí každý zvážit sám.

Uživatelské rozhraní NiceHash - zajímá vás aktuální profitabilita a celkový nevyplacený zisk.

Pak je to zcela přímočaré. Spustíte aplikaci, která si projede několik testů, a můžete spustit těžbu. Na obrazovce vidíte aktuální profitabilitu (tj. kolik bitcoinů/dolarů při aktuální poptávce/ceně vašeho výkonu vytěžíte za den) a stav vašeho nevyplaceného účtu – předtím, než bude (jednou za čtyři hodiny) převeden do vaší elektronické peněženky.

Ačkoli NiceHash zprostředkovává těžbu různých kryptoměn, nyní zejména ethereum, platby jsou jednotně v bitcoinech. Využít můžete jak elektronickou peněženku přímo ve službě, tak vaši stávající. U  ní si však NiceHash nestrhne ze zisku tři procenta, ale pět.

Vyplatí se to vůbec?

Jednoduchá otázka s komplikovanější odpovědí. Může i nemusí, do procesu totiž vstupuje mnoho proměnných. 

My jsme těžbu vyzkoušeli na hodně výkonném herním stroji – HAL3000 Alfa Gamer Elite s procesorem AMD Ryzen 7 5800X, na kterém jsme testovali grafické karty Nvidia GeForce RTX3060 a RTX3070 a na kterém aktuálně připravujeme srovnání grafických karet Radeon RX5900 XT, RX5800 XT a RX5700 XT od AMD. Při těžbě byl stroj osazen nejvýkonnější Radeon RX 6900 XT Gaming OC 16G od společnosti Gigabyte.

Počítač během těžby nejen krásně prohřál pracovnu, nabídl i ambientní osvětlení.

Aktuální profitabilita těžby se na začátku pohybovala mezi 6 a 7 dolary za den, později klesla na 4,5–6 dolaru za den. Celkově jsme za 24 hodin vytěžili 5,15 USD, což odpovídá 112 Kč. Počítač měl přitom podle měřáku průměrný příkon 503 W, za den spotřeboval 12,08 kWh elektrické energie. Spotřebu monitoru Acer Predator CG437K jsme do spotřeby nepočítali.

První proměnná je tedy počítač a poměr výkonu ke spotřebě elektrické energie, který nabízí.

Přehled o těžbou využitých CPU a GPU. Hlášení teploty a zátěže není příliš funkční, my jsme kontrolovali v aplikaci HW Info.

Druhá proměnná je cena elektřiny v místě, kde počítač připojíte. V našem případě byla spotřeba účtována podle standardní domácí sazby ČEZu, což je zhruba 5 Kč za 1 kWh. Pokud využíváte nízkého tarifu, bude to o dost veselejší, pokud máte na střeše solární panely, můžete těžit ještě podstatně levněji.

Při naší „obyčejné“ sazbě tak počítač za den spotřeboval elektřinu za 60 Kč. Za den tak počítač těžbou vydělal 52 Kč čistého zisku – pokud nepočítáme amortizaci počítače a naopak počítáme aktuální cenu bitcoinu. Pokud bude trend pokračovat a vydržíme, tržní hodnota našeho 0,00008911 bitcoinu poroste.

Přehled výtěžnosti ve čtyřhodinových výplatních intervalech.

Za 24 hodin jsme vytěžili zlomeček bitcoinu v hodnotě 111,82 Kč.

Kolik by dokázal vytěžit váš počítač, můžete zjistit pomocí testovací utility na webu nicehash.com.

Spíš pro legraci

Na otázku, zda může uživatel herního počítače bez větších IT znalostí těžit kryptoměny, tedy odpovídáme „ano“. Na případnou otázku, zda se na tom dá takto zbohatnout, odpovídáme „ne“. Od úvahy nad pořízením počítače jen za účelem takovéto těžby bychom vás odrazovali. I proto, že kvůli nestíhající výrobě čipů a obrovskému odběru grafických karet těžaři jsou grafické karty nedostatkovým zbožím, a když už se dostanou do nabídky obchodu, cenovka je podstatně vyšší, než je doporučená výrobcem. A navíc – mnozí hráči již nemají poslední tituly na čem hrát, dostatečně výkonný hardware na ně prostě nezbyl.

Samostatnou kapitolou je spotřeba energie. Podle „Bitcoin Energy Consumption Index“ vydávaný serverem Digiconomist odpovídá aktuální těžba bitcoinu roční spotřebě elektrické energie 85,56 TWh. Tolik za rok spotřebuje celé Finsko a je to o dost víc, než je roční spotřeba České republiky. Z hlediska ekologie je to tedy poněkud problematické.

Na druhou stranu, v zimních měsících můžete při domácí těžbě odpadním teplem počítače pomoci vytopit byt, takže ztráta není tak vysoká. Naopak v létě byste jej v lepším případě pouštěli pánubohu do oken, v horším kompenzovali klimatizací. Většina spotřeby počítače se totiž promění v teplo. 

V testovacím stroji se teplota procesoru pohybovala kolem 80 °C, teplota grafického čipu kolem 74 °C a teplý vzduch z chladičů odvádí celkem 12 ventilátorů. Počítač se de facto choval jako skoro 500W teplomet. Pro doplnění, počítač byl v podstatě v „out-of-the-box“ nastavení. Systém by šlo optimalizovat i pro vyšší výkon těžby, ale to nebylo předmětem pokusu. Funkce automatické optimalizace, kterou NiceHash nabízí, je zatím k dispozici pouze pro některé karty Nvidia, a proto v našem případě nepoužitelná. Vhodné je i omezit TDP grafické karty, čímž se sice sníží její výkon, ale také spotřeba a tepelné namáhání - je to součást experimentování, kterým vážní zájemci o těžbu projdou, ale je nad rámec tohoto textu.

Nároky na internetové připojení jsou naprosto minimální, za hodinu provozu přenesly podle aplikace NetBalancer dva „minery“ i obslužná aplikace dohromady méně než 2 MB dat.

Síla distribuovaných výpočtů

Model „spousta malých počítačů dohromady dokáže velké věci“ je docela populární. Loni jsme o stejném principu psali v rámci pomoci vědcům s analýzou viru SARS-CoV-2 a simulací variant vazby jeho proteinu na hostitelskou buňku v projektu Folding@Home.

Folding@Home na Acer ConceptD 500
Projekt Folding@Home nyní pomáhá i s vývojem léku na COVID-19. U nás běží na...

My jsme tehdy zapřáhli Acer ConceptD 500 s Intel Core i9 a Nvidia Quatro RTX.

K týmu TechnetCZ (236157) se tehdy přidaly i počítače tisíců našich čtenářů a odvedly obrovské množství práce – v březnu byl tým na 643. místě (z více než 200 000 týmů) v celosvětovém pořadí. 

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na...

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tatry na Technetu: letiště Poprad je vysoko. První linku mělo v roce 1943

Seriál U Popradu vzniklo nejvýše položené československé dopravní letiště, jeho nadmořská výška je 718 metrů. Když se v roce...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Apple na podnět z Česka odstranil platformu Ulož.to z obchodu App Store

Po společnosti Google smazala mobilní aplikaci serveru Ulož.to ze svého obchodu App Store také společnost Apple....

První asistent Googlu, který přinesl revoluční chytré karty, míří do propadliště dějin

Je tomu už deset let, co se objevil první pokus o inteligentního osobního asistenta společnosti Google. Služba dostala...

Nová zbraň Googlu umí využít i počítačový šrot

Je to nějaká prapodivná verze Windows, nebo ten systém Chrome OS? Tato otázka vás napadne, pokud poprvé spatříte nový...

Nejznámější praktiky vedoucí ke krádeži hesel

Chcete zjistit něčí heslo? Opravdu? Potom byste měli zvážit své životní nastavení. Ale teď jinak. Místo zjišťování...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...