Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Microsoft se radikálně mění. Steve Ballmer napsal zaměstnancům

Interní dopis Steva Ballmera všem zaměstnancům Microsoftu odstartoval masivní restrukturalizaci celé firmy. Obří společnost bude mít jednotnou strategii a zbaví se závislosti na tradičních technologických partnerech.

Steve Ballmer při představení Windows 7 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

To, že Microsoftu skončily zlaté časy, je jasné již delší dobu. Softwarový gigant si nejprve zavařil s technicky moderními, ale jednoznačně nepovedenými Windows Vista, zcela si nechal ujet vlak s dnes populárními tablety a se svým mobilním operačním systémem vsadil na nemocného koně, v problémech se zmítající Nokii. Zpět do sedla měl Microsoft vynést revoluční operační systém Windows 8, což se zatím nepodařilo. Jeho přijetí zákazníky je více než chladné.

Restrukturalizace: jedna strategie, jeden Microsoft

Ředitel Microsoftu Steve Ballmer odstartoval po třinácti letech svého šéfování masivní restrukturalizaci, která se dotkne desítek tisíc zaměstnanců a má společnost nasměrovat na správnou cestu. Z velmi dlouhého dopisu plného květnatých slov lze vyčíst několik závěrů.

Celý Microsoft bude mít jednotnou strategii. Zatím měla každá divize strategii vlastní a v tomto nedostatku spolupráce a vzájemného doplňování společnost zbytečně ztrácela potenciál. Citujme Steva Ballmera přímo z dopisu zaměstnancům: "Naše další strategie se zaměří na vytvoření rodiny zařízení a služeb pro jednotlivce i podniky, které umožní lidem na celém světě doma, v zaměstnání i na cestách provádět aktivity, kterých si cení nejvíce."

Konkrétněji

důležité personální změny v Microsoftu

V rámci restrukturalizace odejde Kurt DelBene, který vedl divizi Office. Mnoho vedoucích pracovníků pak změní pozici a přesune se na nově vytvořená místa.

  • Julie Larson-Greenová byla dosud jedním ze dvou lidí, kteří šéfovali vývoji Windows. Nyní bude mít na starosti vývoj hardwarových zařízení a řízení dodavatelského řetězce. Zároveň se bude starat o "zábavu" v podobě her, hudby, videa a dalších. To vše teď spadá pod hlavičku divize "Devices and Studios Engineering Group".
  • Terry Myerson, který právě z výše zmíněné divize odchází, převezme vývoj operačních systémů jako vedoucí "Operating Systems Engineering Group". Pod ni spadá jak desktopová verze Windows, tak i mobilní Windows Phone, serverový operační systém i Xbox a cloudové služby.
  • Qi Lu měl zatím zodpovědnost  za vývoj a fungování vyhledávače Bing a s ním souvisejících služeb. Nyní se však z pozice šéfa bude věnovat divizi "Applications and Services Engineering Group", která bude mít pod patronací vedle Bingu i služby MSN, Office 365 a dokonce i Skype, Yammer a Lync.
  • Satya Nadella přechází z Servers and Tools group na pozici ředitele "Cloud and Enterprise Engineering Group". Zde se bude věnovat firemním back-end technologiím, včetně technologií pro datová centra, databáze a podnikové systémy. S tím souvisí i starost o nástroje pro vývojáře.

Od nové struktury si společnost slibuje větší spolupráci jednotlivých oddělení a z toho plynoucí provázanosti produktů a služeb. Zároveň by se měly technologické novinky dostávat k zákazníkům rychleji, tedy dříve, než je představí menší a flexibilnější konkurence.

Microsoft bude vyvíjet vlastní hardwarová zařízení, nebude jen dodavatelem softwaru. Do této chvíle byly produkty Microsoftu velmi závislé na produktech dalších společností. Koncová zařízení byla od HP, Dellu, Lenova, Aceru a dalších. S jejich přijetím u zákazníků stálo i padalo přijetí operačního systému Microsoftu. S trefným komentářem přišel Tom Krazit ze serveru Gigaom: "Reorganizace připomíná široké škále partnerů - od Dellu po Nokii - že jejich dlouhodobý patron došel k názoru, že jsou součástí problému, nikoli součástí řešení."

Microsoft má s vývojem hardwaru velké zkušenosti, vzpomeňme třeba na herní konzoli Xbox nebo pohybový ovladač Kinect. Vlastním vývojem tabletů a počítačů se Microsoft také vyhne problémům se stabilitou systému. Výrobce operačního systému neměl kontrolu nad ovladači a zbytkem hardwaru a velké množství různých kombinací konfigurací znemožňovalo vzájemnou optimalizaci softwaru a hardwaru.

To byl velký rozdíl oproti firmě Apple, která vývoj hardwaru a softwaru dělala vždy dohromady pod jednou střechou.

Microsoft zatím nenašel svoji identitu. Faktem je, že Microsoft má obrovský vývoj a často i skvělé technologie. Faktem však také je, že je neumí prodat. Vzpomeňme třeba na hudební přehrávače a hudební obchod Zune. Navzdory nesporným kvalitám a výbornému uživatelskému rozhraní přehrávačů skončil pokus o konkurenci iPodu nezdarem.

Možná za to může i pro zákazníky nečitelná identita obří korporace. Chybí jasné sdělení, chybí tah na branku. A trochu i image.

Srovnejme kupříkladu vize ředitele Microsoftu a ředitele Applu.

Steve Ballmer v dopisu zaměstnancům: "Tato společnost měla vždy velkou vizi: pomoct lidem uvědomit si svůj plný potenciál." A proti tomu Tim Cook v různých variantách při různých příležitostech: "DNA naší společnosti, tedy to, pro co tluče naše srdce, je maniakální soustředění na vytváření nejlepších produktů na světě. Ne dobrých produktů, ne velkého množství produktů, ale těch absolutně nejlepších produktů na světě."

Naděje pro Microsoft

Microsoft potřebuje věrné zákazníky. Takové, co si jako počítač pořídí Surface s Windows 8.1, jako telefon Lumii s Windows Phone 8 a jako domácí zábavní centrum nový Xbox a všechno to propojí přes cloudový SkyDrive. Teprve takový zákazník má šanci zjistit, že celý ten microsoftí ekosystém má své kouzlo. Ale dokud bude střídat počítače od Dellu, HP a Lenova, v kapse bude nosit iPhone, jako centrum zábavy u televize zvolí mediacentrum s linuxovým firmwarem a dokumenty nasdílí v Google Drive, tak se nad redmondským obrem nepřestane rozčilovat.

Reklama Microsoftu zesměšňuje Google Docs

14. května 2013

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...