Autosizer – velikost oken ve Windows šitá na míru (recenze)

aktualizováno 
Změnit velikosti oken jednotlivých aplikací, to může zabrat nejednomu uživateli mnoho času. Zejména opakovaná maximalizace internetového exploreru je někdy dost nepohodlná záležitost. Ale naštěstí existují příjemné programy, se kterými na tuto každodenní práci budete moci zcela zapomenout.

Práce na PC se stává již nutností. Bez jeho pomoci bychom si normální pracovní den nedokázali ani představit. Proto, pokud dokážete eliminovat určité neduhy, které vás otravují dnes a denně, vaše práce bude efektivnější a mnohdy pohodlnější. Dnes jsme si proto vybrali pro recenzi velmi zajímavý a docela jednoduchý software, jenž vám ulehčí práci hned v několika případech. Jeho hlavním posláním je úprava oken přesně na míru a automaticky. Ostatně, to je již jasné ze samého názvu programu - Autosizer.

Funkce programu
Tento malý program nejenže dokáže automaticky zvětšovat okna přes celou obrazovku (Internet Explorer, Notepad a další), dokáže také tato okna minimalizovat nebo obnovovat, ale také umisťovat na střed obrazovky.

Samotná instalace
Po stažení samorozbalovacího archívu - Autosizer 1.4 (892 kB) a jeho rozpakování do zvoleného adresáře si můžete také stáhnout upravený kód programu v českém jazyce (21 kB). Ten pouze rozpakujete a soubor nakopírujete do adresáře s hlavním souborem software. Lokalizace jistě pomůže nejednomu počítačovému začátečníkovi. Po těchto několika krocích samostatný prográmek nevyžaduje restart či další nastavení. Prostě a jednoduše ho můžete ihned spustit.

Autosizer - tray lišta

Aktivováním Autosizeru dojde k uložení aplikace na pozadí OS, a také se v tray liště objeví jeho malá, leč výstižná ikonka. V poslední fázi dojde k otevření hlavního aplikačního okna. To se skládá ze dvou částí. V první lze zjistit, jaké aplikace jsou momentálně v systému otevřeny. Druhá část dialogového okna podává kompletní informace o již nastavených programech. Dále se v hlavním okně nachází šest tlačítek k nastavení různých parametrů.

1. Upravit velikost – nastavení parametry oken
2. Upravit – změna již definované vlastnosti okna
3. Odebrat – odstranění nastavení okna z paměti
4. Možnosti – volby pro konfiguraci celého programu
5. O programu – informace o verzi
6. Konec – ukončení běhu aplikace

a dále radiobutton s názvem „Vždy na vrchu“ snad netřeba vysvětlovat.

Autosizer - hlavní menu

Z menu Právě otevřená okna si vyberte požadovanou aplikaci, u které hodláte měnit defaultní nastavení okna. Příkladem budiž Internet Explorer (IE). Označte jeho položku v menu a klikněte na tlačítko Upravit velikost. Objeví se okno s detailním nastavením daného okna.

Titulek okna – lze změnit označení aplikace pro lehčí orientaci v druhém okně programu.
Jméno třídy – podobně jako u titulky okna lze výstižněji pojmenovat.
AkceMaximize, Minimize, Restore a Center.

V akci si zvolte, co se s oknem po jeho startu má dít:

Maximize a Minimize – maximalizace nebo minimalizace
Restore – obnovení posledního známého místa okna
Center – vycentrování na střed plochy

Autosizer - upravit velikost


Tlačítko: Možnosti hledání okna
Jde o trošku komplikovanější nastavení. V této části se nastavuje, jaká akce má být provedena v případě otevření stejného programu dvakrát. Příklad: otevřete-li soubor v notepadu, který se filtruje v Autosizeru dle názvu souboru (Seminární práce), může být provedena jeho automatická maximalizace. Naopak jestliže otevřete notepad zcela prázdný (bez názvu), automaticky se může shodit do lišty, kde vyčká na další použití. V tomto nastavení je řazení pomocí tří metod: jména a třídy, titulky musí být shodné a titulek musí být obsažen dole v seznamu. Pak svoji konfiguraci okna stačí pouze potvrdit tlačítkem OK.

K úpravám jednotlivých oken se můžete vrátit kdykoliv tlačítkem Upravit, nebo oknem zcela Odebrat z programu v paměti.

Tlačítko: Možnosti programu
Tato volba slouží k nastavení chování programu při určitých akcích. Nadefinovat tak lze automatický start aplikace zároveň s operačním systémem, přehrání zvukového efektu při provedení akce (maximalizace, minimalizace), nebo vytažení automaticky obnovená okna na popředí plochy. V druhé části dialogového okna lze určit, zda má program být zobrazen v tray liště, pokud je aktivní. Velmi dobrá volba je také nadefinování klávesové zkratky, ta ulehčí rychlost práce při vyvolání tohoto pomocníka.

Autosizer - možnosti

Tlačítko: Konec
Ne, nejde o závěr, to je jen název předposledního tlačítka. Jeho funkci asi netřeba vysvětlovat. Vždy navrchu, podobně jako Správce úloh systému Windows, můžete Autosizer nastavit trvale na horní pozici oken.

Závěrem, nebo-li zhodnocení
Práci bez této pomůcky by si velká část naší redakce snad již nedokázala ani představit. Zejména integrované části operačního systému, jakými jsou aplikace IE či notepad, se chovají někdy opravdu nevyzpytatelně. S autosizerem tak odpadá nutná práce se stálou maximalizací či umísťováním okna na dané místo. Jeho slabost je v občasném zamrzání oken při aplikaci javascriptu na některých stránkách serverů, ale ve většině případů se jedná jen o špatně optimalizované HTML kódy. S čistým svědomím tedy tento software můžeme doporučit všem, kteří si chtějí práci na PC ulehčit a nehodlají se nadále obtěžovat s nastavením velikosti otevíraných oken.

 

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Najdete na iDNES.cz