Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo sdílí vaše osobní údaje s třetími stranami. S přehledem přitom zvítězil Instagram. Shromažďování, ukládání a sdílení soukromých údajů je všudypřítomné. Svolení k tomu dávají sami uživatelé.

Ilustrační foto - aplikace | foto: Creative Commons

Online služby a aplikace tvoří součást našeho každodenního života – chatujeme v nich s přáteli, využíváme pro sociální sítě, hrajeme hry, sledujeme filmy, investujeme do akcií a bankovnictví. Bez řady z nich se neobejdeme. Jakou cenu však platíme za to, že je používáme?

Už při instalaci a používání aplikací automaticky přijímáme různá licenční ujednání. Ta z pochopitelných důvodů nikdo nečte. A to je chyba. V nich se mimo jiné uvádí, zda a jaká data případně sbírají a pro jaké účely. Většinou jde o dva typy. Některé z nich je sbírají pro své vlastní potřeby – využívají je pro vylepšování uživatelského prostředí a služeb na základě zpětné vazby, opravování chyb apod.

Kdo z vás čte licenční či podobná ujednání?

Druhý typ se týká sběru a sdílení dat s třetími stranami. Veškeré informace, se kterými souhlasíte, budou shromažďovány aplikací při používání, potom mohou být analyzovány a dokonce sdíleny. Vaše údaje tak používají k tomu, aby na vás firmy cílily reklamou, a to na jakékoli platformě. Známe to všichni – používáme jednu aplikaci a pak se v jiné zobrazí reklama, která nám nabízí něco, na co jsme se právě podívali. I když jsou tato data na základě našeho souhlasu dobrovolně předávána, možná vás bude zajímat, o jaké aplikace přesně jde.

Kontextová reklama zobrazovaná na základě remarketingu – je evidentní, že tu...

Jaká data aplikace shromažďují?

K tomuto využití dochází nejen na počítačích, ale také na přenosných zařízeních. Proto švýcarská společnost pCloud.com analyzovala vybrané aplikace v App Store. Žebříčky vytvořila na základě kontroly zveřejněných informací o ochraně osobních údajů, které společnost Apple začala požadovat v prosinci 2020. Musíme mít však na paměti, že následující informace jsou zcela založeny na tom, co se vývojáři aplikací rozhodli sdílet se společností Apple. To však automaticky neznamená, že vývojáři vždy zveřejňují úplné a pravdivé informace o sledování. Na druhou stranu, pokud se na to přijde, mohou být z App Store odstraněny.

Samotné aplikace často žádají o přístupy k poloze, telefonnímu seznamu, zprávám apod. Studie odhalila, že data třetím stranám předává více než polovina všech analyzovaných aplikací. Třetí strany přitom mohou být přidruženy ke společnostem, které aplikaci provozují, nebo jim za to mohou i platit.

Velmi často se pro tyto účely zneužívají sociální sítě. A je to pochopitelné, protože o nás ví hodně a velmi často v nich končí celá řada našich údajů. Společnosti jako BuzzSumo a Hootsuite z nich potom shromažďují vaše údaje, aby firmám umožnily analyzovat, porozumět, a nakonec vám zpětně nabídnout různé produkty a služby. Podle pCloud.com aplikace Instagram, Facebook a LinkedIn sdílejí nejvíce dat s třetími stranami.

YouTube sdílí 42 % vašich informací

Pokaždé, když hledáte video na YouTube, je až 42 % vašich osobních údajů odesláno jinam. Tato data jsou využívána k tomu, aby se vám zobrazovaly relevantní typy reklam, které uvidíte před a během videí, stejně jako různé nabídky k nákupu, které na vás budou cílit i na jiných platformách, aplikacích a sociálních sítích.

YouTube přitom není nejhorší, pokud jde o prodej osobních dat. Toto ocenění si zasloužila společnost Instagram, která sdílí neuvěřitelných 79 % vašich dat s jinými společnostmi. Není tak divu, že ve vašem profilu se zobrazuje tolik „relevantního“ propagovaného obsahu. S více než miliardou aktivních uživatelů měsíčně je znepokojující, že Instagram je centrem pro sdílení tak velkého množství dat nevědomých uživatelů. Na druhém se umístila aplikace Facebooku, která poskytuje 57 % vašich dat. Na třetím, respektive čtvrtém místě je LinkedIn a Uber Eats (obě s 50 %).

Žebříček aplikací, které sdílejí nejvíce dat s třetími stranami

Na druhou stranu existují společnosti, které nepotřebují data předávat dále, ale využívají je pro svůj benefit. Mezi ně se například řadí provozovatelé aplikací pro objednávání jídla Just Eat, Grubhub a My McDonald’s. Podle studie jsou to jediné z analyzovaných aplikací, které sbírají data výhradně pro vlastní marketingové potřeby. Díky tomu nabízejí vlastní produkty nejen v aplikaci, ale i mimo ni. Podobně tak činí až 80 % aplikací, přičemž v případě rozvozu jídla patří Grubhub a Uber k těm nejhorším. V žebříčku aplikací, které maximálně využívají sběr dat pro vlastní potřeby každopádně s přehledem opět vítězí Facebook s Instagramem (oba 86 %). Třetí je švédská nákupní aplikace s názvem Klarna (64 %).

Žebříček aplikací, které sbírají nejvíce dat pro vlastní potřeby

Které aplikace naopak patří mezi ty, co se snaží dodržet vaše soukromí? Ze studie vyplývá, že to je Clubhouse, Netflix a Signal, Microsoft Teams, Google Classroom, Shazam, Etsy, Skype, Telegram či Boohoo.

Žebříček aplikací, které maximálně chrání osobní data

Žebříček nejinvazivnějších oblíbených aplikací

Zajímavé je, že v celkovém žebříčku (aplikace, které sbírají data pro vlastní potřeby i potřeby třetích stran) se na 5. místě umístila aplikace Ebay, která sleduje a prodává až 40 % možných osobních údajů. Překvapující je však to, že Reddit (platforma založená na principu předkládání obsahu uživateli a jeho následného hodnocení pomocí hlasování oslavovaná za to, že poskytuje uživatelům bezpečné místo pro svobodu projevu) figuruje na 19. místě. První s 62 % je Instagram, v závěsu figuruje Facebook (55 %) a neopačném konci jsou již zmíněné aplikace, které nejvíce chrání uživatelská data.

Žebříček nejinvazivnějších aplikací

Lze se bránit?

Ze studie je jasně patrné, že ani aplikace v mobilech nenabízí soukromí a že více či méně sbírají řadu dat. Otázkou však je, zda je to nutné. Jejich byznys model to většinou vyžaduje. Možná vám tak nemusí vadit, že třetí strany ví, co jste si koupili, na druhou stranu sdílení kontaktních informací, historie vyhledávání apod. už je opravdu zbytečné.

Mezi nejhorší aplikace každopádně patří ty, které své fungování mají postaveno na prodeji soukromých informací. Dost často se přitom stává, že je někdo vystaví všem. Je to smutné, ale v současné době existuje jediný způsob, jak zabránit sledování soukromí. Tím je nepoužívat služby a ani aplikace. V opačném případě totiž jejich používáním umožňujeme dát vědět, kde se nacházíme, co se nám líbí, co nakupujeme, po čem toužíme apod.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Vyzkoušejte všechny triky, které nabízí Centrum akcí ve Windows 10

Oznámení informací a Centrum akcí Windows 10 jsou dvě funkce, které podávají přehled o stavu operačního systému a...

I e-mail lze poslat tak, aby si ho nikdo neoprávněný neotevřel

Chcete-li někomu poslat e-mail a zajistit, aby si jeho obsah přečetl pouze příjemce, nestačí zvolit jen standardní...

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...