Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo sdílí vaše osobní údaje s třetími stranami. S přehledem přitom zvítězil Instagram. Shromažďování, ukládání a sdílení soukromých údajů je všudypřítomné. Svolení k tomu dávají sami uživatelé.
Ilustrační foto - aplikace

Ilustrační foto - aplikace | foto: Creative Commons

Online služby a aplikace tvoří součást našeho každodenního života – chatujeme v nich s přáteli, využíváme pro sociální sítě, hrajeme hry, sledujeme filmy, investujeme do akcií a bankovnictví. Bez řady z nich se neobejdeme. Jakou cenu však platíme za to, že je používáme?

Už při instalaci a používání aplikací automaticky přijímáme různá licenční ujednání. Ta z pochopitelných důvodů nikdo nečte. A to je chyba. V nich se mimo jiné uvádí, zda a jaká data případně sbírají a pro jaké účely. Většinou jde o dva typy. Některé z nich je sbírají pro své vlastní potřeby – využívají je pro vylepšování uživatelského prostředí a služeb na základě zpětné vazby, opravování chyb apod.

Kdo z vás čte licenční či podobná ujednání?

Druhý typ se týká sběru a sdílení dat s třetími stranami. Veškeré informace, se kterými souhlasíte, budou shromažďovány aplikací při používání, potom mohou být analyzovány a dokonce sdíleny. Vaše údaje tak používají k tomu, aby na vás firmy cílily reklamou, a to na jakékoli platformě. Známe to všichni – používáme jednu aplikaci a pak se v jiné zobrazí reklama, která nám nabízí něco, na co jsme se právě podívali. I když jsou tato data na základě našeho souhlasu dobrovolně předávána, možná vás bude zajímat, o jaké aplikace přesně jde.

Kontextová reklama zobrazovaná na základě remarketingu – je evidentní, že tu...

Jaká data aplikace shromažďují?

K tomuto využití dochází nejen na počítačích, ale také na přenosných zařízeních. Proto švýcarská společnost pCloud.com analyzovala vybrané aplikace v App Store. Žebříčky vytvořila na základě kontroly zveřejněných informací o ochraně osobních údajů, které společnost Apple začala požadovat v prosinci 2020. Musíme mít však na paměti, že následující informace jsou zcela založeny na tom, co se vývojáři aplikací rozhodli sdílet se společností Apple. To však automaticky neznamená, že vývojáři vždy zveřejňují úplné a pravdivé informace o sledování. Na druhou stranu, pokud se na to přijde, mohou být z App Store odstraněny.

Samotné aplikace často žádají o přístupy k poloze, telefonnímu seznamu, zprávám apod. Studie odhalila, že data třetím stranám předává více než polovina všech analyzovaných aplikací. Třetí strany přitom mohou být přidruženy ke společnostem, které aplikaci provozují, nebo jim za to mohou i platit.

Velmi často se pro tyto účely zneužívají sociální sítě. A je to pochopitelné, protože o nás ví hodně a velmi často v nich končí celá řada našich údajů. Společnosti jako BuzzSumo a Hootsuite z nich potom shromažďují vaše údaje, aby firmám umožnily analyzovat, porozumět, a nakonec vám zpětně nabídnout různé produkty a služby. Podle pCloud.com aplikace Instagram, Facebook a LinkedIn sdílejí nejvíce dat s třetími stranami.

YouTube sdílí 42 % vašich informací

Pokaždé, když hledáte video na YouTube, je až 42 % vašich osobních údajů odesláno jinam. Tato data jsou využívána k tomu, aby se vám zobrazovaly relevantní typy reklam, které uvidíte před a během videí, stejně jako různé nabídky k nákupu, které na vás budou cílit i na jiných platformách, aplikacích a sociálních sítích.

YouTube přitom není nejhorší, pokud jde o prodej osobních dat. Toto ocenění si zasloužila společnost Instagram, která sdílí neuvěřitelných 79 % vašich dat s jinými společnostmi. Není tak divu, že ve vašem profilu se zobrazuje tolik „relevantního“ propagovaného obsahu. S více než miliardou aktivních uživatelů měsíčně je znepokojující, že Instagram je centrem pro sdílení tak velkého množství dat nevědomých uživatelů. Na druhém se umístila aplikace Facebooku, která poskytuje 57 % vašich dat. Na třetím, respektive čtvrtém místě je LinkedIn a Uber Eats (obě s 50 %).

Žebříček aplikací, které sdílejí nejvíce dat s třetími stranami

Na druhou stranu existují společnosti, které nepotřebují data předávat dále, ale využívají je pro svůj benefit. Mezi ně se například řadí provozovatelé aplikací pro objednávání jídla Just Eat, Grubhub a My McDonald’s. Podle studie jsou to jediné z analyzovaných aplikací, které sbírají data výhradně pro vlastní marketingové potřeby. Díky tomu nabízejí vlastní produkty nejen v aplikaci, ale i mimo ni. Podobně tak činí až 80 % aplikací, přičemž v případě rozvozu jídla patří Grubhub a Uber k těm nejhorším. V žebříčku aplikací, které maximálně využívají sběr dat pro vlastní potřeby každopádně s přehledem opět vítězí Facebook s Instagramem (oba 86 %). Třetí je švédská nákupní aplikace s názvem Klarna (64 %).

Žebříček aplikací, které sbírají nejvíce dat pro vlastní potřeby

Které aplikace naopak patří mezi ty, co se snaží dodržet vaše soukromí? Ze studie vyplývá, že to je Clubhouse, Netflix a Signal, Microsoft Teams, Google Classroom, Shazam, Etsy, Skype, Telegram či Boohoo.

Žebříček aplikací, které maximálně chrání osobní data

Žebříček nejinvazivnějších oblíbených aplikací

Zajímavé je, že v celkovém žebříčku (aplikace, které sbírají data pro vlastní potřeby i potřeby třetích stran) se na 5. místě umístila aplikace Ebay, která sleduje a prodává až 40 % možných osobních údajů. Překvapující je však to, že Reddit (platforma založená na principu předkládání obsahu uživateli a jeho následného hodnocení pomocí hlasování oslavovaná za to, že poskytuje uživatelům bezpečné místo pro svobodu projevu) figuruje na 19. místě. První s 62 % je Instagram, v závěsu figuruje Facebook (55 %) a neopačném konci jsou již zmíněné aplikace, které nejvíce chrání uživatelská data.

Žebříček nejinvazivnějších aplikací

Lze se bránit?

Ze studie je jasně patrné, že ani aplikace v mobilech nenabízí soukromí a že více či méně sbírají řadu dat. Otázkou však je, zda je to nutné. Jejich byznys model to většinou vyžaduje. Možná vám tak nemusí vadit, že třetí strany ví, co jste si koupili, na druhou stranu sdílení kontaktních informací, historie vyhledávání apod. už je opravdu zbytečné.

Mezi nejhorší aplikace každopádně patří ty, které své fungování mají postaveno na prodeji soukromých informací. Dost často se přitom stává, že je někdo vystaví všem. Je to smutné, ale v současné době existuje jediný způsob, jak zabránit sledování soukromí. Tím je nepoužívat služby a ani aplikace. V opačném případě totiž jejich používáním umožňujeme dát vědět, kde se nacházíme, co se nám líbí, co nakupujeme, po čem toužíme apod.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 146 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 72 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Československo se před 100 lety přetahovalo s Polskem i o Javorinu

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. prosince 2023

Mezinárodní soud v Haagu řešil přesně před sto lety další československo-polský hraniční spor....

Falcon Heavy: raketa, na které si SpaceX málem vylámala zuby

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. prosince 2023

„Třikrát. Třikrát jsem ji chtěl zrušit,“ prohlásil o raketě Falcon Heavy zakladatel společnosti...

Černá kronika: Lidovky zaplnily před 100 lety zprávy o absurdních nehodách

v diskusi je 1 příspěvek

9. prosince 2023

V sobotních Lidových novinách před 100 lety měla „černá kronika“ žně. List zaplnily zejména...

Jak vznikl pes? Pár vět o evoluci štěkajících přátel člověka

v diskusi je 6 příspěvků

9. prosince 2023

Jak pravděpodobně vznikli věrní průvodci člověka, jak vypadal jejich vývoj a kde a kdy se objevili...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...