ACXtractor 2.93 - Audio CD grabber do WAVu a MP3

  0:01aktualizováno  0:01
ACXtractor od německé firmy MarvinTec slouží k převodu Audio CD do WAV nebo komprimovaného formátu MP3. Podporuje širokou paletou SCSI i ATAPI mechanik, spolupracuje s internetovou databází CDDB a při grabování nabízí poměrně zajímavé možnosti.

Otřepanou frází "pokud jste ještě nenašli ten nejvhodnější CD grabber..." začneme dnešní povídání o programu ACXtractor, jenž vyvinula (a neustále vyvíjí) německá firma MarvinTec. Aktuální verze stáhnutelná ze stránek výrobce má označení 2.93.

Hned na úvod je nutno podotknout, že ACXtractor podporuje snad všechny CD mechaniky, ať již jsou připojeny přes IDE či SCSI rozhraní. Ke spolupráci s nimi využívá ASPI drivery od Adaptecu, pod WinNT/2000 pak ještě další manažer zařízení I/O Control for WinNT/Win2000. Krom výběru mechaniky má uživatel k dispozici celou škálu nastavení od defaultního názvu souboru (nejsou-li k dispozici informace o vloženém CD) přes různé volby využívané během načítání dat (rychlost čtení, odstranění ticha na začátku/konci) až po přístup do CDDB databáze. O ten se stará integrovaná aplikace CDAID - jinak samotatný freeware download, jenž automaticky zapisuje stažená data o hudebních CD do lokálního CDPLAYER.INI.

Podle dovedností uživatele sedícího u klávesnice lze nastavit složitost interface ACXtractoru. Na výběr jsou rozhraní Expert, jaké vidíte na obrázku výše, Standard s o něco méně volbami a Minimum, kde je prakticky přes celé okno jen tlačítko "Record All". V módu Expert je možné kromě celých tracků grabovat i jen vybranou část skladby. Zajímavou vlastnosti aplikace je volba "Add Whole CD", jež do seznamu s obsahem CD přidá jako poslední track celé CD - je tak možno stáhnout celý disk do jediného souboru.

Program umí grabovat Audio CD nejen do WAVu, ale také do formátu MP3 s využitím třech kódovacích DLL knihoven - nejnovější a pekelně rychlý GOGO enkodér, Blade a LAME. Bohužel ani jedna z nich není umístěna v instalačním souboru, jenž má pouhých 409 kB. Kodéry je tedy nutno stáhnout zvlášť, pokud je již nevlastníte - například GOGO je dodáván s CD'n'Go! Suite, ale pak mě nenapadá důvod, proč byste ACXtractor vůbec stahovali ;o))
Grabování je naprosto bezproblémové, uživatel může kompletně definovat název cílových souborů, případně automatické vytváření cest. K výsledné MP3ce lze přidat ID3 Tag v1 automaticky vytvořený na základě informací o albu.

ACXtractor je zdařilý kousek softwaru, jenž se za své schopnosti rozhodně nemusí stydět. Nejnovější verze 2.94.18, jež je zatím dostupná jen registrovaným uživatelům, už umí (opět pouze po stažení příslušného DLLka) grabovat i do formátu Ogg Vorbis. A jsme u toho, ACXtractor je shareware. Nemá žádná omezení, ale co chvíli na vás vyskakují rafinované requestery, které tuto skutečnost připomínají. Cena za registraci byla stanovena na $26.99 a je na vás, zda autory aplikace podpoříte...

Výrobce: MarvinTec
Website: http://www.marvintec.com
Platforma: Windows
Cena: shareware, $26.99

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Najdete na iDNES.cz