ACID PRO 4.0 - špičkový nástroj pro hudebníky v novém kabátě

aktualizováno 
Příznivcům skládání hudby na počítači je určena nová verze populární aplikace proslulých Sonic Foundry. ACID PRO ve čtvrté verzi přináší mnoho zajímavých profesionálních nástrojů (Piano Roll, podpora VSTi...), které však jistě ocení i domácí uživatelé.

Když před pár lety rozšířila společnost Sonic Foundry nabídku svých produktů o revoluční aplikaci pro míchání prefabrikovaných zvukových smyček netradičně pojmenovanou ACID, málokdo očekával, že časem její popularita dosáhne takových mezí, že na výsluní firemního vlajkového produktu nahradí do té doby nepokořený a dnes již bezesporu kultovní audio editor Sound Forge. Realita však byla mnohem zajímavější. ACID během pár měsíců od uvedení do prodeje posbíral snad všechny prestižní ceny a hlad jeho uživatelů po zvukových smyčkách pro skládání (v pravém slova smyslu) hudebních kompozic dal vzniknout nové řadě “acidizovaných” samplovacích CD, která k dnešnímu dni čítá několik desítek titulů všech hudebních žánrů. Z původně spartansky vybavené aplikace cílené především na uživatele chtivé multimediálního muzicírování se stal plně profesionální nástroj, který nalezne využití jak v profesionálním, tak v domácím hudebním studiu. Nejnovější verze 4.0 přináší celou řadu novinek a vylepšení, která jsou dle vyjádření firmy orientována především na uživatele z řad profesionálů, ale bezpochyby je ocení i domácí uživatelé.

ACID 4.0

ACID Pro nabízí neomezený počet audio a MIDI stop plus všechny potřebné nástroje pro vytváření vlastních skladeb, populárních remixů a mixů ve formátu 5.1 Surround. S jeho pomocí není problém vytvořit synchronizované hudební podklady pro video a hudební doprovod pro internetové stránky a Flash animace. Hotové projekty lze exportovat do všech standardních formátů, nebo je vypálit na CD jako audio stopy. Za všechny podporované formáty jmenujme alespoň nejpopulárnější WAV, WMA, RM, AVI a MP3. Samozřejmostí je rovněž jejich přímý import.

ACID 4.0  ACID 4.0

Verze 4.0 přináší dlouho očekávaný Piano-Roll, který umožňuje pohodlně editovat MIDI data stejným způsobem, jako je tomu v sekvencerech. Samozřejmostí je “kreslení” nových not, grafická editace MIDI parametrů, nahrávání MIDI událostí z externích zdrojů, popřípadě jejich ruční zadávání při krokovém záznamu. S MIDI stopami je navíc možné pracovat stejně jako s audio stopami. K dispozici je precizní time-stretching pro jejich přizpůsobení požadovanému tempu beze změny výšky přehrávaných not a pro snížení zatížení procesoru mohou být MIDI stopy předrendrovány se všemi přiřazenými efekty. Určitých vylepšení doznala i efektová sekce. Již tak velký počet integrovaných efektů byl rozšířen o pět nových efektů z provenience Sonic Foundry, které podporují plnou automatizaci parametrů a automatizované ovládání obálek průběhů jednotlivých parametrů - Resonant Filter, Track EQ, Flange, Wah-Wah a Phase. Příjemným rozšířením je nově integrovaná podpora VSTi instrumentů, přidání nových průběhů prolínacích obálek, možnost klonování používaných smyček, snížení latence přidáním podpory ASIO standardu a v neposlední řadě podpora OPT (Open Plug-In Technology) firmy Yamaha.

ACID 4.0

Součástí boxované verze je kromě tištěného manuálu a instalačního CD také CD s více než čtyřmi sty prefabrikovaných smyček v mnoha hudebních žánrech a celá řada ukázkových projektů. Více než bohatá nabídka pro první seznámení s ACIDem. Již tak bohaté možnosti programu lze navíc téměř bez omezení rozšiřovat plug-in moduly v podporovaných standardních formátech. Pro profesionální uživatele je určen nejnovější balík nativních Sonic Foundry plug-inů 5.1 Surround Plug-In Pack určených výhradně pro ACID Pro 4.0, který obsahuje inteligentní Dolby Digital 5.1 surround/Dolby Digital AC-3 enkodér a nástroje pro vypálení získaných mixů na DVD disky (DVD-R, DVD+R, DVD-RW a DVD+RW).

ACID 4.0  ACID 4.0

ACID Pro 4.0 je již pár měsíců v prodeji a jeho doporučená prodejní cena byla stanovena na $499.95, nicméně v současné si jej můžete stáhnout přímo od Sonic Foundry za mnohem příznivější cenu $349.97. Ani příznivci boxovaných verzí nepřijdou zkrátka, neboť v síti autorizovaných prodejců Sonic Foundry je ACID Pro 4.0 k mání za $399.96. Závěrem zbývá dodat, že pro uživatele předchozí verze 3.0 je k dispozici placený upgrade na aktuální verzi, jehož cena činí $149.95. Zdají-li se vám výše uvedené ceny nedostupné, nemusíte být příliš smutní. Populární ACID totiž existuje i v cenově dostupnějších verzích, které sice nezruinují vaši peněženku, ale na druhou stranu nabízejí pouze základní funkce a nástroje. Většina multimediálních uživatelů si s nimi však bohatě vystačí.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

Tablet jako malířské plátno

Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz