Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Třináct videí šéfa Microsoftu: proslavil se humorem a šíleným tancem na pódiu

Šéf Microsoftu do roka odejde z čela firmy. Internet si teď připomíná třiatřicetileté působení tohoto zapáleného obchodníka v největší softwarové firmě na světě. Podívejte se na nejslavnější momenty Steva Ballmera za posledních třicet let. Před kamerou působil rozhodně úplně jinak než Bill Gates.

Steve Ballmer je na jevišti ve své kůži... | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Ballmer odchází

Do roka odstoupí Steve Ballmer z čela firmy Microsoft. Oznámil to na oficiálním webu.

Šéfem Microsoftu byl Ballmer celých 13 let, od roku 2000, kdy mu otěže předal zakladatel Bill Gates. O Ballmerových úspěších a omylech v našem předchozím článku.

Poté, co Steve Ballmer oznámil, že do roka opustí místo nejvyššího šéfa Microsoftu, se pochopitelně vyrojila řada reakcí. Někdo vzpomíná na důvody, které zapříčinily pokles Microsoftu, jiný upozorňuje na zisky, kterých firma pod Ballmerovym vedením dosáhla. Další spekulují, zda byl jeho odchod opravdu tak dobrovolný, jak se psalo v oficiálním prohlášení.

O tom, jaký byl Ballmer šéf a co se mu v Microsoftu povedlo i nepovedlo, už jsme psali krátce po jeho překvapivém oznámení. Teď je čas zavzpomínat na Steva Ballmera trochu odlehčeněji. Podívejte se na videa překypující Ballmerovým hurónským humorem hraničícím místy až s posedlostí. Protože právě tato forma diskurzu mu evidentně je celkem blízká.

1. Reklama na Windows 1.0

Ballmera nalákal Bill Gates do Microsoftu v roce 1980. K tomu, aby obchodník Ballmer odešel z prestižní univerzity a připojil se ke třem desítkám nadšených programátorů, jej přesvědčil i více než 8% podílem v již velmi úspěšně rozjeté softwarové firmě.

Když v roce 1986 Ballmer natáčel reklamu na Windows 1.0, zřejmě netušil, že právě tento operační systém později vynese Microsoftu (a díky vysokému podílu tedy i jemu) pohádkové jmění. Ale když se zaposloucháte do krátkého spotu, pochopíte, že Ballmer se rozhodně umí do věci pořádně opřít.

2. Parodie na sebe sama

Když pak po dvaceti letech přišel systém Windows XP, bylo jasné, co musí Ballmer udělat. Parodie na jeho legendární video z roku 1986 patří k těm méně známým, ale je o to vtipnější. Samozřejmě pokud znáte originál...

3. Parodie na parodii

Kdo by ještě pochyboval o tom, že si ze sebe šéfové Microsoftu umějí dělat legraci, stačí se podívat na krátký klip určený pro vývojářskou konferenci. Dělají si šoufky z klipu, který pro SNL natočil Jim Carrey, Will Ferrell a Chris Kattan. A samozřejmě ze sebe. Huffington Post upozorňuje na zvláště povedený GIF...

4. Zvíře na jevišti

Ale to už se dostáváme k Ballmerovu vystoupení (či spíše vyskakování) na oslavách 25. výročí Microsoftu. Později si toto video získalo přezdívku "Monkey dance". Ballmer měl v té době za sebou necelý rok v křesle CEO Microsoftu a takto jasně ukázal, že se nestydí za to, jak má firmu rád.

5. Vývojáři, vývojáři, vývojáři, vývojáři

Pro každého jiného šéfa by samotná existence videoklipu "Monkey dance" nejspíš byla dostačující k tomu, aby se do dalších eskapád již nepouštěl. Ale Ballmer se za nic nestyděl. I do svého skandování, ve kterém vyznal lásku vývojářům, dal vše.

6. Ballmer nevydržel v PR režimu

Těžko říci, zda podobné Ballmerovy výstupy Microsoftu spíše pomohly, či uškodily. Ballmer ale ukázal, že sám sebe umí brát s humorem. Když jej na konferenci pro webové vývojáře jeden z účastníků vyzval, aby "na pódiu ukázal, jak má rád nejen vývojáře, ale konkrétně vývojáře webových aplikaci", Ballmer se upřímně rozesmál. "To po mně chcete tady na pódiu? Já tu byl celou dobu přepnutý do PR režimu..." Ale dlouho se přemlouvat nenechal...

7. iPhone se neujme, prorokoval Ballmer

Pokud nejsou křiklavé výstupy váš šálek čaje, nezoufejte. Patří sice k nejznámějším Ballmerovým vystoupením, ale bylo by unáhlené získat na základě nich dojem, že Ballmer ze sebe nedokázal vydat kloudnou větu. Právě naopak. Při odpovídání na otázky týkající se konkurence byl nejen vtipný, ale také (poté, co se dovtipkoval) i poměrně rozvážný a ve svém nadhledu konzistentní.

Pravda, u iPhonu mu to úplně nevyšlo, ostatně takový úspěch mohl očekávat málokdo. Samotný telefon iPhone totiž v jednu chvíli generoval větší zisky než celý Microsoft dohromady. Ballmerova reakce přišla bezprostředně po představení a i Ballmer uznává, že "se možná bude prodávat, možná ne".

8. Microsoft vs. Apple

Jak cena firmy Apple stoupala, byly "jablečné" otázky na Microsoft stále častější. Steve Ballmer se s nimi dokázal obvykle vypořádat velmi dobře. Ve svých odpovědích sloučil nečekanou upřímnost s velmi diplomatickým vyjádřením a vždy se uměl vrátit k tomu, co byly a jsou silné stránky firmy Microsoft. Pěkně to ukazuje rozhovor v rámci Nova College Tour z roku 2009.

Dokázal zvrátit počáteční hlasování ve svůj prospěch a odpověděl také na otázky s nečekanou otevřeností, přiznal chyby a opět se dokázal vrátit k silným stránkám.

9. Telefon pro počítačové experty

Ballmer se neposmíval jen Applu. Je známo, že už od roku 2004 měl Ballmer pořádnou pifku na firmu Google, kam tehdy odcházela řada jeho zaměstnanců. Některé jeho narážky na konkurenci byly celkem trefné a získaly si chápavé ocenění publika. Třeba ta, kdy telefony se systémem Android označil za telefony pro počítačové nadšence, zatímco "Windows Phone můžou používat i normální lidé". Ne že by to bylo úplně fér - Android se od prvních verzí výrazně zlidštil - ale Ballmer rozhodně v roce 2011 uhodil "hřebíček na hlavičku".

10. Vajíčko v Budapešti

Na své návštěvě Korvínovy univerzity v Budapešti se Ballmer dočkal nepříjemného překvapení. Jeden z posluchačů se rozhodl využít této příležitosti a upozornil na údajné korupční praktiky Microsoftu v Maďarsku při získání velké vládní zakázky. Zvolil k tomu mezinárodně srozumitelný komunikační prostředek z produkce kura domácího. Ballmer se před projektilem preventivně schoval za stůl, o několik sekund později už ale dál pobaveně přednášel a nenechal se rozhodit. Mnohem zmatenější byli ostatní účastníci, kteří nevěděli, co s protestujícím dělat. Nakonec mu uvolnili cestu, aby sám odešel ze sálu.

11. MacBook Air je strašně těžký

Na konferenci MIX08 si Steve Ballmer zažertoval nejen slovně. Investor Guy Kawasaki se mu pochlubil novým notebookem MacBook Air a Ballmer hbitě zaimprovizoval: "Vždyť je to těžší než moje Toshiba. A nemá to půlku funkcí, které má PC. Kde na tom máte DVD mechaniku?" směje se Ballmer a prohýbá se pod "tíhou" lehoučkého Airu. Ať už s ním souhlasíte nebo ne, nemůžete mu upřít skvělou schopnost přirozeného vtipkování "z fleku".

12. Podepíšete mi můj MacBook?

Možná ještě lepší ukázkou improvizace je Ballmerova vtipná odpověď na žádost studenta, který v lednu 2010 požádal Ballmera, aby mu podepsal jeho MacBook Pro: "Mám na něm Windows, přísahám!"

Ballmer nejenže "pošpinil" jablečné logo svým podpisem, ale ještě připsal vzkaz: "Need a new one?" (potřebuješ nový?) Z reakce samotného studenta i všech okolostojících je zřejmé, že Ballmer situaci přečetl správně a i tímto nečekaným vzkazem provokatéra potěšil. A opět dokázal, že si umí vystřelit ze sebe i okolí.

13. I am a PC

Apple u veřejnosti zabodoval vtipnými reklamami srovnávající personifikované platformy Mac a PC v podání herců Justina Longa a Johna Hdgmana. Microsoft reagoval kampaní "Já jsem PC", kde představoval reálné situace reálných lidí, které Windows, potažmo PC, vyřeší. Do kampaně se zapojily desítky lidí včetně Billa Gatese. Málokdo se ale zapojil s větší vervou než právě Steve Ballmer.

Pochybujeme, že příští šéf Microsoftu dokáže říci "I am a PC" stejně procítěně...

Autor:
  • Nejčtenější

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 10 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 11 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 33 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 11 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 10 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 33 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...