Třináct videí šéfa Microsoftu: proslavil se humorem a šíleným tancem na pódiu

aktualizováno 
Šéf Microsoftu do roka odejde z čela firmy. Internet si teď připomíná třiatřicetileté působení tohoto zapáleného obchodníka v největší softwarové firmě na světě. Podívejte se na nejslavnější momenty Steva Ballmera za posledních třicet let. Před kamerou působil rozhodně úplně jinak než Bill Gates.

Steve Ballmer je na jevišti ve své kůži... | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Ballmer odchází

Do roka odstoupí Steve Ballmer z čela firmy Microsoft. Oznámil to na oficiálním webu.

Šéfem Microsoftu byl Ballmer celých 13 let, od roku 2000, kdy mu otěže předal zakladatel Bill Gates. O Ballmerových úspěších a omylech v našem předchozím článku.

Poté, co Steve Ballmer oznámil, že do roka opustí místo nejvyššího šéfa Microsoftu, se pochopitelně vyrojila řada reakcí. Někdo vzpomíná na důvody, které zapříčinily pokles Microsoftu, jiný upozorňuje na zisky, kterých firma pod Ballmerovym vedením dosáhla. Další spekulují, zda byl jeho odchod opravdu tak dobrovolný, jak se psalo v oficiálním prohlášení.

O tom, jaký byl Ballmer šéf a co se mu v Microsoftu povedlo i nepovedlo, už jsme psali krátce po jeho překvapivém oznámení. Teď je čas zavzpomínat na Steva Ballmera trochu odlehčeněji. Podívejte se na videa překypující Ballmerovým hurónským humorem hraničícím místy až s posedlostí. Protože právě tato forma diskurzu mu evidentně je celkem blízká.

1.Reklama na Windows 1.0

Ballmera nalákal Bill Gates do Microsoftu v roce 1980. K tomu, aby obchodník Ballmer odešel z prestižní univerzity a připojil se ke třem desítkám nadšených programátorů, jej přesvědčil i více než 8% podílem v již velmi úspěšně rozjeté softwarové firmě.

Když v roce 1986 Ballmer natáčel reklamu na Windows 1.0, zřejmě netušil, že právě tento operační systém později vynese Microsoftu (a díky vysokému podílu tedy i jemu) pohádkové jmění. Ale když se zaposloucháte do krátkého spotu, pochopíte, že Ballmer se rozhodně umí do věci pořádně opřít.

2.Parodie na sebe sama

Když pak po dvaceti letech přišel systém Windows XP, bylo jasné, co musí Ballmer udělat. Parodie na jeho legendární video z roku 1986 patří k těm méně známým, ale je o to vtipnější. Samozřejmě pokud znáte originál...

3.Parodie na parodii

Kdo by ještě pochyboval o tom, že si ze sebe šéfové Microsoftu umějí dělat legraci, stačí se podívat na krátký klip určený pro vývojářskou konferenci. Dělají si šoufky z klipu, který pro SNL natočil Jim Carrey, Will Ferrell a Chris Kattan. A samozřejmě ze sebe. Huffington Post upozorňuje na zvláště povedený GIF...

4.Zvíře na jevišti

Ale to už se dostáváme k Ballmerovu vystoupení (či spíše vyskakování) na oslavách 25. výročí Microsoftu. Později si toto video získalo přezdívku "Monkey dance". Ballmer měl v té době za sebou necelý rok v křesle CEO Microsoftu a takto jasně ukázal, že se nestydí za to, jak má firmu rád.

5.Vývojáři, vývojáři, vývojáři, vývojáři

Pro každého jiného šéfa by samotná existence videoklipu "Monkey dance" nejspíš byla dostačující k tomu, aby se do dalších eskapád již nepouštěl. Ale Ballmer se za nic nestyděl. I do svého skandování, ve kterém vyznal lásku vývojářům, dal vše.

6.Ballmer nevydržel v PR režimu

Těžko říci, zda podobné Ballmerovy výstupy Microsoftu spíše pomohly, či uškodily. Ballmer ale ukázal, že sám sebe umí brát s humorem. Když jej na konferenci pro webové vývojáře jeden z účastníků vyzval, aby "na pódiu ukázal, jak má rád nejen vývojáře, ale konkrétně vývojáře webových aplikaci", Ballmer se upřímně rozesmál. "To po mně chcete tady na pódiu? Já tu byl celou dobu přepnutý do PR režimu..." Ale dlouho se přemlouvat nenechal...

7.iPhone se neujme, prorokoval Ballmer

Pokud nejsou křiklavé výstupy váš šálek čaje, nezoufejte. Patří sice k nejznámějším Ballmerovým vystoupením, ale bylo by unáhlené získat na základě nich dojem, že Ballmer ze sebe nedokázal vydat kloudnou větu. Právě naopak. Při odpovídání na otázky týkající se konkurence byl nejen vtipný, ale také (poté, co se dovtipkoval) i poměrně rozvážný a ve svém nadhledu konzistentní.

Pravda, u iPhonu mu to úplně nevyšlo, ostatně takový úspěch mohl očekávat málokdo. Samotný telefon iPhone totiž v jednu chvíli generoval větší zisky než celý Microsoft dohromady. Ballmerova reakce přišla bezprostředně po představení a i Ballmer uznává, že "se možná bude prodávat, možná ne".

8.Microsoft vs. Apple

Jak cena firmy Apple stoupala, byly "jablečné" otázky na Microsoft stále častější. Steve Ballmer se s nimi dokázal obvykle vypořádat velmi dobře. Ve svých odpovědích sloučil nečekanou upřímnost s velmi diplomatickým vyjádřením a vždy se uměl vrátit k tomu, co byly a jsou silné stránky firmy Microsoft. Pěkně to ukazuje rozhovor v rámci Nova College Tour z roku 2009.

Dokázal zvrátit počáteční hlasování ve svůj prospěch a odpověděl také na otázky s nečekanou otevřeností, přiznal chyby a opět se dokázal vrátit k silným stránkám.

9.Telefon pro počítačové experty

Ballmer se neposmíval jen Applu. Je známo, že už od roku 2004 měl Ballmer pořádnou pifku na firmu Google, kam tehdy odcházela řada jeho zaměstnanců. Některé jeho narážky na konkurenci byly celkem trefné a získaly si chápavé ocenění publika. Třeba ta, kdy telefony se systémem Android označil za telefony pro počítačové nadšence, zatímco "Windows Phone můžou používat i normální lidé". Ne že by to bylo úplně fér - Android se od prvních verzí výrazně zlidštil - ale Ballmer rozhodně v roce 2011 uhodil "hřebíček na hlavičku".

10.Vajíčko v Budapešti

Na své návštěvě Korvínovy univerzity v Budapešti se Ballmer dočkal nepříjemného překvapení. Jeden z posluchačů se rozhodl využít této příležitosti a upozornil na údajné korupční praktiky Microsoftu v Maďarsku při získání velké vládní zakázky. Zvolil k tomu mezinárodně srozumitelný komunikační prostředek z produkce kura domácího. Ballmer se před projektilem preventivně schoval za stůl, o několik sekund později už ale dál pobaveně přednášel a nenechal se rozhodit. Mnohem zmatenější byli ostatní účastníci, kteří nevěděli, co s protestujícím dělat. Nakonec mu uvolnili cestu, aby sám odešel ze sálu.

11.MacBook Air je strašně těžký

Na konferenci MIX08 si Steve Ballmer zažertoval nejen slovně. Investor Guy Kawasaki se mu pochlubil novým notebookem MacBook Air a Ballmer hbitě zaimprovizoval: "Vždyť je to těžší než moje Toshiba. A nemá to půlku funkcí, které má PC. Kde na tom máte DVD mechaniku?" směje se Ballmer a prohýbá se pod "tíhou" lehoučkého Airu. Ať už s ním souhlasíte nebo ne, nemůžete mu upřít skvělou schopnost přirozeného vtipkování "z fleku".

12.Podepíšete mi můj MacBook?

Možná ještě lepší ukázkou improvizace je Ballmerova vtipná odpověď na žádost studenta, který v lednu 2010 požádal Ballmera, aby mu podepsal jeho MacBook Pro: "Mám na něm Windows, přísahám!"

Ballmer nejenže "pošpinil" jablečné logo svým podpisem, ale ještě připsal vzkaz: "Need a new one?" (potřebuješ nový?) Z reakce samotného studenta i všech okolostojících je zřejmé, že Ballmer situaci přečetl správně a i tímto nečekaným vzkazem provokatéra potěšil. A opět dokázal, že si umí vystřelit ze sebe i okolí.

13.I am a PC

Apple u veřejnosti zabodoval vtipnými reklamami srovnávající personifikované platformy Mac a PC v podání herců Justina Longa a Johna Hdgmana. Microsoft reagoval kampaní "Já jsem PC", kde představoval reálné situace reálných lidí, které Windows, potažmo PC, vyřeší. Do kampaně se zapojily desítky lidí včetně Billa Gatese. Málokdo se ale zapojil s větší vervou než právě Steve Ballmer.

Pochybujeme, že příští šéf Microsoftu dokáže říci "I am a PC" stejně procítěně...

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Deset nejlepších stahovačů s nadstandardními funkcemi

Ilustrační foto - počítač

Video, audio, obrázky, torrenty, soubory z download serverů, a ještě mnohem více si lze snadno stáhnout prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz