Zákazníky podvádí 2/3 internetových obchodů

  19:29aktualizováno  19:29
Značná část tuzemských internetových obchodů podle průzkumu Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) nedodržuje povinnosti stanové občanským zákoníkem, a krátí tak práva svých zákazníků.
Letošními testy SOS totiž bez problémů prošlo pouze 29 ze 100 internetových obchodů. V předchozím průzkumu SOS vyhovělo zkoumaným kritériím 49 procent internetových obchodníků.

"Při zkoumání obsahu stránek internetových obchodů, a to zejména kontaktních údajů, obchodních podmínek a reklamačních řádů, bylo zjištěno, že zdaleka ne všechny plní povinnosti o informování spotřebitelů dané občanským zákoníkem," řekla novinářům právnička SOS Klára Přikrylová.

Například 59 procent obchodníků podle Přikrylové nepoučilo před odesláním objednávky své zákazníky správně nebo je nepoučilo vůbec o jejich právu na odstoupení od kupní smlouvy, kterou uzavřeli pomocí internetu. "To je proti minulým testům internetových obchodů prováděným SOS výrazné zhoršení," podotkla Přikrylová.

Sedm procent testovaných obchodů zase podle SOS zkracovalo zákonnou záruční dobu na zakoupení zboží, což je lepší výsledek než v dřívějších průzkumech. "Zhruba 15 procent obchodů ale ve svých obchodních podmínkách výslovně vyloučilo právo spotřebitele na odstoupení od smlouvy z toho důvodu, že zboží objednané dálkově odebrali osobně," uvedla Přikrylová.

Dodala, že průzkum odhalil v internetových obchodech další nesrovnalosti. "Nejčastěji se jednalo o účtování poplatku za takzvanou neoprávněnou reklamaci, požadavek obchodníků na zaslání zboží k reklamaci pouze v originálním obalu či neprodloužení záruční doby při výměně zboží," řekla Přikrylová.

Někteří internetoví obchodníci navíc své obchodní podmínky zaštiťovali nepravdivou informací, že byly konzultovány s SOS, což podle odborníků mohlo zmást spotřebitele. "Upozorňujeme na to, že se naše sdružení se zněním obchodních podmínek těchto obchodníků nemohlo v žádném případě ztotožnit a v nejbližší době podnikneme kroky k tomu, aby tato zavádějící informace z internetových stránek obchodů, kterých se týká, zmizela. V opačném případě jejich seznam zveřejníme," upozornila Ivana Picková z pražské centrály SOS.

Nákupy přes internet v ČR rychle rostou. Podle odhadů objem celkových online prodejů v ČR se letos zvýší na sedm miliard korun, což je o třetinu více než loni.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Legendární bardotka. Lokomotiva s „vyvinutým poprsím“ slaví 50 let

Barbardotka je známá svým charakteristickým zvukem mohutného šestiválce bez...

Bardotka, legendární lokomotiva, která nese číslo 749.121-0, slaví v pondělí 17. prosince 2018 padesát let v pravidelné...

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Najdete na iDNES.cz