Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

V kokpitu boeingu na vlastní kůži

Není mnoho profesí obestřených takovými mýty jako práce pilota dopravního letadla. Co vlastně znamená pilotovat velké dopravní letadlo na jedné z pravidelných linek po Evropě? Co se děje v kokpitu letadla, zatímco cestující nerušeně koukají dolů z výšky deseti kilometrů a popíjejí k tomu třeba kávu?
Přistávací manévr v Amsterdamu

Přistávací manévr v Amsterdamu | foto: Jan Sura

O přítomnosti v kokpitu během letu jsem snil dlouho, teprve loni jsem se odvážil svůj požadavek vznést některé z leteckých společností. Vyřízení povolení ke vstupu do kokpitu bylo nakonec poměrně hladké, musel ho schválit kapitán a centrála SkyEurope v Bratislavě. Jenže vyřízení papírů a realita je dost odlišná. Při prvním naplánovaném letu do Milána jsem piloty zahlédl jen při nastupování do letadla. K nim jsem se nedostal, protože byly téměř celý let turbulence. Druhý let do Paříže nemělo ani smysl zkoušet, proběhl jen pár dnů poté, co v Británii odhalili pokus o další teroristický útok na letadla...

Do třetice to snad vyjde. Je šest hodin ráno a pražské letiště už žije svým ranním životem odbavováním prvních letů. Zatímco lidé čekají na palubní vstupenku linky 2610 SkyEurope do Amsterdamu s odletem v 7:20, jen kousek dál od odbavovacích přepážek přichází kapitán Jan Veselý do místnosti, kde se posádky připravují na let.

Ráno na letišti

Ráno letí jen jedno letadlo, takže je tu pouze jeho spolupilot Alex z Francie a dvě stevardky a jeden stevard, vedoucí kabiny. Alex už kapitánovi připravil podrobné údaje o tom, co je na cestě čeká. Začíná takzvaný "briefing". Projíždí letovou trasu, počasí během letu i v místě.

Kapitán Jan Veselý kopilot Alex Kontrola před odletem

Předpověď pro Amsterdam není právě příznivá: snížená viditelnost na 4 kilometry. Už teď mají jistotu, že je čeká velmi hladký let, celá letová trasa je téměř bez oblačnosti. Otázkou je jen počasí v Amsterdamu.

Probírají se také záložními letišti pro případ, že by například nemohli v Nizozemsku přistát. Piloti spolu řeší, jak je letadlo plné, aby věděli, kolik vzít paliva. Na to, kolik ho musí nejméně mít, jsou předpisy. Plnou nádrž se nevyplatí mít, protože letadlo je pak těžší. Otázka, kolik kerosinu nabrat je docela složitá, ceny jsou totiž po evropských letištích různé.

"Vezmeme teď méně a zpět více, v Amsterdamu je letecký benzín levnější,"rozhoduje se kapitán. S plánem cesty seznamuje pilot i tříčlennou posádku stevardů a kolem půl sedmé odchází všichni do letadla. Debata je anglicky, i když až na Alexe jsou všichni Češi.

Boenig 737-700 NG

Boeing 737-700 NG, jen před pár měsíci vyrobený v americkém Seattlu, je již připraven mechaniky včetně prstu, kterým se do letadla nastupuje. Čekají jen na převzetí stroje. Kapitán si ho jde prohlédnout ještě ven, jestli není například nějaká závada na podvozku. "Má to své výhody, nebýt kapitán. Kdyby pršelo, nemusím ven," směje se Francouz Alex, který je na postu druhého pilota. Pozná se to snadno - kapitán má čtyři pásky, on tři. Ani on není bez práce: musí zkontrolovat, zda v kokpitu fungují všechny přístroje, tak jak mají.

Kontrolky v kokpitu Boeingu 737

Dost práce má i posádka, která se o cestující bude starat: seznam věcí, které musí zkontrolovat, je téměř na jednu stránku. Je pomalu čas začít pouštět lidi do letadla. Jenže to zatím nejde: počasí v Amsterdamu se zhoršilo a kvůli husté mlze tamější letiště nepřijímá. Nejbližší "slot", tedy volné místo na let, je až o hodinu později, než byl plánovaný let. Co teď? Posádka nejprve posune nástup o dvacet minut. Kdyby ohlásila delší, hrozilo by, že se cestující rozprchnou po terminálu a pak bude problematické je shánět. Jako důvod se cestující dozvídají hustý provoz nad Evropou. Pro aerolinie takové nezaviněné zpoždění není příjemné: pokud je delší, nabaluje se dál, protože pak není pro letadlo místo ve vzdušném prostoru. Cestující přitom nerozlišují, zda zpoždění vzniklo přírodními podmínkami nebo chybou aerolinek.

O tom, kdo bude letadlo pilotovat, rozhoduje kapitán. "Obvykle se střídáme. Teď poletím tam já, protože nejsou ideální podmínky pro přistání, zpět Alex," vysvětluje Veselý.

Letadlo zatím běží jen na záložní zdroj, což je malý motor v zadní části trupu. Pokud vám někdy vrtá hlavou, na co má letadlo výfuk vzadu, když jsou na křídlech, tak je to jednoduché: odtud jdou výfuky z malého proudového motoru záložního zdroje. Tím například cirkuluje vzduch v kabině.

Jak to vypadá v kokpitu? Nečekejte příliš velký luxus. Dvě sedačky pro piloty, každý má před sebou ty samé přístroje jako ten druhý. Uprostřed pak jsou některé ovladače společné. Třetí v kokpitu obvykle nebývá, ale je na něj pamatováno speciální sklápěcí sedačkou. O pohodlí se sice nedá moc mluvit, ale během letu příliš nevnímáte, že nesedíte zrovna v kožené sedačce. Mýty o erotických hrátkách pilotů a stevardek může šířit jen ten, kdo v kokpitu nikdy nebyl....

Pohled do kokpitu Boeingu 737

Z Amsterdamu přichází pozitivní zprávy. Mlha se zvedá, takže bude možné odlétnout dříve. Cestující urychleně nastupují. Z kokpitu je zajímavé sledovat, jak se téměř každý snaží podívat, kdo jejich letoun bude pilotovat. Jako třetí nejsem prakticky vidět, takže jsem snad nikomu z cestujících nezpůsobil předletové trauma, jaký vetřelec se mezi piloty ocitl.

Letadlo je plně obsazené, vedoucí posádky hlásí dokončení nástupu. I nástup může letadlo zpozdit: stačí, aby neseděl počet odbavených cestujících s počtem lidí v kabině. Piloti startují motory a začíná nejvíce procedur. Druhý pilot bere do ruky kartu, která mu ukazuje, co vše musí oba dva zkontrolovat.

Příprava před odletem

Nástupní prst se odpojí a tahač letadlo posune blíže k výjezdu na ranvej. Posádka mezitím seznamuje cestující s bezpečnostními postupy, v kabině mezitím vrcholí kontroly všemožných přístrojů a komunikace s řídícími letového provozu. Od prstu se odpojujeme nakonec se zpožděním asi 40 minut.

Přibližujeme se pomalu k hlavní ranveji. Na povolení ke vzletu musíme čekat: v Praze je provoz a tak přistanou tři letadla a dvě vzlétnou, než jdeme na vzlet my. Přichází chvíle, na kterou jsem se nejvíce těšil a která uteče velmi rychle. Motory se roztáčí na téměř plný výkon, letadlo nabírá prudce rychlost. Jakmile překročíme hranici přibližně 280 kilometrů za hodinu, začíná odpočítávat anglicky mužský strojový hlas v kokpitu rychlost. Odlepujeme se od země. Před námi je jen modré nebe, kam letíme. Zatahujeme podvozky, piloti upravují cílovou výšku, v které poletíme. Ta je zhruba deset a půl kilometru.

Poslední sekundy před vzletem První sekundy ve vzduchu

Let si už řídí palubní počítač, v kterém jsou nastavena všechna data. Počítač si sám upravuje výkon motoru, tak aby byl provoz co nejšetrnější. Hned po startu následuje další vlna kontrolování přístrojů přesně podle takzvaných checklistů – seznamu úkonů. Pro případ, že by počítače selhaly, mají v kokpitu i papírové letecké mapy. Jak je vidět, nikdo na ně ale snad ještě nesáhl...

Neletíme přímo na Amsterdam, jak by mnozí čekali, ale přes určené vzdušné koridory. Na monitorech piloti sledují, jak daleko jsou od nich jiná letadla nebo jaké je počasí a kudy vlastně letíme. Navigaci obstarává kompletně počítač. Teď je pro piloty část letu, kdy mají relativně nejméně práce.

Ze sedačky mezi oběma piloty mám dobrý rozhled, co se v kokpitu děje. Sluchátky poslouchám jejich debatu, v kokpitu je hlučněji, než v samotné kabině pro cestující. Oba mi trpělivě vysvětlují, na co která obrazovka či tlačítko je. Kdo se však má v té změti přístrojů vyznat... Sám nevím, kam se koukat dříve? Z okna na krajinu pod námi, sledovat práci pilotů, poslouchat debatu navigátorů či zkoumat, na co který přístroj slouží?

Úplný klid ale piloti nemají: musí být stále ve spojení s řídícími letového provozu, kteří si je předávají tak, jakým územím zrovna letí. Porozumět angličtině dispečerů není snadné: snažím se z jejich debaty něco zachytit, ale marně. Občas zachytím nějaká čísla, ale to je vše. "Je to hodně specifická angličtina, člověk si musí chvíli zvykat," říká kapitán Veselý.

Na evropských letech si piloti příliš klidu neužijí. Jsme ve vzduchu asi tři čtvrtě hodiny a letadlo začíná pomalu klesat. Brzy už se přibližujeme nad nekonečnou spleť holandských kanálů, přibývá letadel, která vidíme. Všechny směřují do Amsterdamu. Oproti Praze je tu provoz podstatně větší, přistává se na čtyři různé ranveje. Dostáváme povolení k přiblížení na přistání, cestující se musí připoutat. Pokud se divíte, proč stevardky před přistáním kontrolují, zda jste připoutaní, vyžadují to předpisy. A piloti nemohou přistát, dokud jim vedoucí posádky nepotvrdí, že jsou všichni připoutaní.

Přílet k Amsterdamu

Přistání je podobně jako vzlet velice vzrušujícím zážitkem. Výkon motoru klesá, piloti vysunou klapky a podvozek, aby se zvýšil odpor a letadlo tak zpomalilo. Rychle se přibližujeme k zemi. Vysouváme podvozek, znovu se spustí hlasový automat, který začne odpočítávat výšku. Dotek se zemí je hladký, nefouká ani žádný vítr, který by s letadlem "házel". Právě přiblížení k ranveji, na jejímž konci ještě vidíme letadlo, které přistálo před námi, je pro mě jedním z nejsilnějších momentů. Prudce brzdíme motory a po zpomalení i brzdami kol, a sjíždíme z hlavní dráhy a přibližujeme se k terminálu. Na zemi jsme přesně podle letového řádu, díky dobrému větru a rezervě jsme zpoždění dohnali.

Přistání v Amsterdamu Amsterdamský terminál Vypnutí motoru

Alex vytahuje mapu letiště, která přesně ukazuje, jak se na přidělené stanoviště dostaneme. Stejně jako před letem a po vzletu začíná další kontrola všech zařízení, zda se během přistání něco nestalo. Lidé vystupují, z letadla odváží zavazadla. Piloti na přestávku čas nemají: do půl hodiny odlétají znovu do Prahy.

Autoři:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Měřili jsme v Česku radioaktivitu. Čísla mohou vyděsit, ale o nic prý nejde

I v Česku najdete místa, kde naměříte tak vysokou radioaktivitu, jakou byste v současném Černobylu hledali marně. Se...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

VIDEA ROKU 2020: Vesmírem tam a zpátky s Crew Dragon i zničený teleskop

Technika nás pomalu nahrazuje. Je přesnější, rychlejší, silnější. Na druhou stranu ale rozšiřuje možnosti těch, kteří...

Až sem spadne bomba, utíkejte na Vítkov. Co se skrývá pod kopcem dnes?

Premium Husité na Vítkově před 600 lety vybojovali jedno z nejslavnějších vítězství. Pražský kopec ale může být důležitý i v...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...